W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Chałupki Dębniańskie

Powstanie wioski datuje się na początek XIX wieku. Początkowo był to przysiółek odległej o 3 km wsi Dębno i nosił nazwę Dębno – Chałupki. Do rozwoju wioski przyczyniło się wybudowanie w 1882 r. toru kolejowego oraz stacji kolejowej, a także utwardzenie nawierzchni drogi z Grodziska Dolnego do jarosławskiego gościńca w 1897 roku.  W tym czasie niedaleko stacji kolejowej powstaje młyn oraz tartak. Pierwsza rodzina sprowadziła się na teren obecnego Grodziska Nowego około 1880 roku i osiedliła się  w przysiółku  wioski  zwanym obecnie Łazami. W 1930 roku wspomniany  przysiółek liczył  już osiem gospodarstw.  

Szkoła Podstawowa powstała w 1936 roku w prywatnym domu, natomiast pierwszym nauczycielem była pani  Niezgodzianka.  W 1939 roku  Chałupki liczyły już około 70  domów. W dniu poniedziałek 4 września 1939 r. wioska, a szczególnie okolice stacji PKP zostały zbombardowane przez lotnictwo faszystowskich  Niemiec. Uszkodzony został mur kościoła parafialnego, który stanowi obecnie kaplicę pogrzebową.

W 1955 r. wioska została podzielona na dwie części: tzw. część wschodnia należała do Gromady Dębno, a część zachodnia do Gromady Grodzisko Dolne i przetrwało tak do czasów teraźniejszych. Część wschodnią administruje Gmina Leżajsk, a część zachodnią administruje Gmina Grodzisko Dolne.

W 1952 r. powstała  Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna, której przewodniczącym był wówczas pan Józef Klin i to dzięki jego staraniom  w 1954 roku  została założona elektryczność.

Ochotnicza Straż Pożarna w Chałupkach Dębniańskich powstała w 1955 roku. W 1956 r. dzięki staraniom ludności miejscowej  wycięto działki pod budowę domów mieszkalnych, a te rosły jak grzyby po deszczu. Ludność napływała z różnych stron i zasiedlała wioskę, która rosła, rozbudowywała się i piękniała.

Na początku 1959 roku powstało Koło Gospodyń Wiejskich, w skład której wchodziło 18 członkiń. Pierwszą przewodniczącą była Stanisława Gdańska, która w 1976 roku otrzymała odznaczenia ,,Zasłużony Dla Województwa Rzeszowskiego”. KGW organizowało różne kursy, w tym szycia, gotowania, pieczenia oraz haftu i szydełkowania.

W 1965 roku rozpoczęto rozbudowę nowej Szkoły Podstawowej i tu też nie zabrakło społecznych rąk do pracy, w tym członkiń koła KGW.  W 1968 roku  następuje ożywienie kulturalne. Powstał wówczas amatorski zespół teatralny ,,Złota Zorza. Pierwszą sztuką, którą wystawił teatr, była ,,Pani Dulska przed sądem”, a kolejną ,,Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej i Szopka Warszawska. Czynem społecznym szyto stroje dla aktorów i przygotowano scenę, natomiast próby odbywały się w prywatnym domu  u państwa Zamorskich.

W 1966 roku powstała Mieszalnia Pasz Treściwych, która dawała pracę mieszkańcom wsi. W 1974 r. pierwszy sklep spożywczy. W tym samym roku w ramach czynu społecznego przy pomocy Urzędu Gminy Leżajsk i Komendy Rejonowej w Leżajsku podjęto budowę remizy strażackiej, która oddano do użytku 20 grudnia 1976 r. Natomiast 1 lipca 1997 r. do budynku OSP przeniesiono filię Gminnej Biblioteki Publicznej, która siedzibę miała w budynku Szkoły Podstawowej.

16 października 1984 roku ze względu na wysokie koszty utrzymania przekazano budynek OSP na rzecz Gminnego Ośrodka Kultury w Leżajsku  z/s  w Giedlarowej. W tym czasie po dłuższej przerwie działalność wznowił zespół teatralny „ZŁOTA ZORZA”, wystawiając „JASEŁKA” .

Swoja działalność po latach wznowiło Koło Gospodyń Wiejskich, które obecnie liczy 20 członkiń. Biora one czynny udział w pokazach kulinarnych typu ,,Włościańskie Jadło”, ,,Kapuściany Jarmark”, ,,Święto Pieczonego Ziemniaka” czy też ,,Promocja Podkarpackich Smaków”. Bardzo chętnie udzielają się społecznie przy różnego rodzaju imprezach czy też konkursach  organizowanych nie tylko we własnej miejscowości.

Ośrodek Kultury w Chałupkach Dębniańskich, prowadzi działalność kulturalno – oświatową współpracuje ze Szkołą Podstawową zapraszając młodzież szkolną na zajęcia manualne, rękodzieła ludowego i kulinarne. Krystyna Wanat, instruktorka w ośrodku i członkini KGW, jest również pomysłodawczynią inicjatywy powstania przy kaplicy  obelisku upamiętniającego  historyczne czasy i ludzi, którzy tutaj żyli, pracowali i walczyli o Wolną i Niepodległą Ojczyznę. W Ośrodku  Kultury od kilku już lat działa młodzieżowy zespół  wokalno- gitarowy ,,Canta Rhei”. Zespół ten jest zdobywcą licznych prestiżowych nagród i wyróżnień. Bierze czynny udział w wielu okolicznościowych  świętach państwowych, szkolnych jak też parafialnych.

W 2013 roku z inicjatywy inst. Krystyny Wanat powstał zespół śpiewaczy ,,Chałupczanie”, który w swoim repertuarze posiada bardzo duży zasób pieśni patriotycznych, okolicznościowych i  ludowych. Występuje  z bogatym programem w różnego rodzaju wieczornicach, widowiskach plenerowych, np. ,,Sobótki” oraz koncertach okolicznościowych.

W posiadaniu Ośrodka Kultury jest wiata taneczna, a piękne, duże podwórko z placem zabaw dla dzieci i kącikiem na zorganizowanie ogniska jest miejscem, gdzie można miło spędzić czas.

Ośrodek Kultury współpracuje również z OSP, Parafią, Biblioteką Publiczną i powstałym w 2014 roku  Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Chałupki Dębniański i Grodzisko Nowe, którego prezesem jest Dominik Ogryzek. Z jego inicjatywy organizowane są pikniki dla dzieci  pt. „Wesołe i bezpieczne wakacje”, turnieje tenisa stołowego i piłki halowej. W  bliskiej perspektywie jest rozbudowa Szkoły Podstawowej z pomieszczeniami dla przedszkola i biblioteki szkolnej

Chałupki Dębniańskie pięknieją i rozwija się pod wieloma względami na lepsze. Ta ogromna perspektywa dalszego rozwoju cieszy mieszkańców tej uroczej wsi.

{"register":{"columns":[]}}