W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Od 1 lipca 2021 roku każdy Właściciel lub Zarządca nieruchomości ma obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Złożenie deklaracji jest obowiązkowe.

Napis ogłoszenie

Informuję, iż właściciele budynków już istniejących mają 12 miesięcy  na złożenie deklaracji tj.: do dnia 1 lipca 2022 r.
W przypadku nowo powstałych budynków jest to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub rozpoczęcia spalania paliw.
Ponadto informuję, iż w nawiązaniu do Uchwały Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 kwietnia 2018 r. przypominającej o ograniczeniach w zakresie eksploatacji nieefektywnych źródeł ciepła tj.: kocioł, kominek, piec, wskazuje się terminy, do których użytkownicy są zobligowani do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła.
Terminy:
- do 1 stycznia 2022 r. -  w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub instalacji nie posiadających tabliczki znamionowej,
- do 1 stycznia 2024 r. - w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji,
- do 1 stycznia 2026 r. – w przypadku instalacji eksploatowanych w okresie poniżej 5 lat od daty ich produkcji,
- do 1 stycznia 2028 r. - w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012,
- bezterminowo w przypadku kotła na węgiel lub drewno spełniającego wymagania klasy 5.
- w przypadku ogrzewaczy pomieszczeń, w tym kominków od 1 stycznia 2023 roku będzie dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%.
Więcej informacji na stronie GUNB: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq

Wójt Gminy Leżajsk
Krzysztof Sobejko

{"register":{"columns":[]}}