W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zawody sportowo-pożarnicze OSP i MDP

08.09.2023

W dniach 23-24 sierpnia odbyły Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wg. regulaminu CTIF – eliminacje do Międzynarodowej Olimpiady Strażackiej CTIF MDP w 2024 roku, a 26 sierpnia Krajowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych (dorośli).

Na bieżni lekkoatletycznej zawodnik ubrany w granatowy kostium i czerwony hełm strażacki dobiega do linii mety z wężem strażackim w prawej ręce. Po obu jego stronach sędziowie odmierzają czas stoperami. W tle murawa ze sprzętem strażackim.

Organizatorem zawodów sportowo-pożarniczych jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Gminą Kalwaria Zebrzydowska.  Gmina Kalwaria stanęła na wysokości zadania i zdaniem wielu uczestników były to najlepiej zabezpieczone logistycznie zawody w historii. Do użytku startującym oddano nowoczesny obiekt sportowy wraz z zapleczem, a całość zawodów była transmitowana na żywo. 

Jest to wielki zaszczyt, że Gmina Kalwaria Zebrzydowska mogła zostać gospodarzem Ogólnopolskich Zawodów Pożarniczych. Wspaniałe występy strażaków oraz drużyn młodzieżowych radują serce, szczególnie że nasza drużyna OSP MDP Dziewcząt z Przytkowic ponownie wygrała i zakwalifikowała się na wyjazd na Olimpiadę do Włoch  – mówi Burmistrz Augustyn Ormanty i dodaje – jestem dumny, że będąc współorganizatorami zawodów, udało nam się je przeprowadzić na tak wysokim poziomie logistycznym i nie zawieść zaufania, jakim nas, jako gminę, obdarzono.

W  zawodach wzięło udział 38 młodzieżowych drużyn pożarniczych z różnych zakątków Polski wraz z ich opiekunami oraz 3 zagraniczne drużyny z Ukrainy. Rywalizacja toczyła się pomiędzy najlepszymi w kraju młodzieżowymi drużynami pożarniczymi – dziewczętami i chłopcami z każdego województwa, a także triumfatorami poprzednich zawodów szczebla krajowego z 2021 roku. Młodzi strażacy musieli się zmierzyć w trzech dość trudnych konkurencjach, jakimi były rozwinięcie bojowe, polegające na pokonaniu toru przeszkód (część zawodników musiała go pokonać wraz ze sprzętem bojowym) umiejętności podawania wody (za pomocą pompki ręcznej do małej tarczy) oraz wiązania węzłów i umiejętności rozpoznawania sprzętu gaśniczego. Drugą konkurencją był bieg sztafetowy na torze z przeszkodami wraz z montażem linii wodnej, a trzecią konkurencją była musztra. 

Wyniki rywalizacji

W kategorii dziewcząt:
OSP Przytkowice
OSP Żdżary
OSP Lądek

W kategorii chłopców:
OSP Głuchów
OSP Wysokienice
OSP Skotniki

Trzy drużyny zakwalifikowały się do wyjazdu na Międzynarodową Olimpiadę Strażacką CTIF MDP we Włoszech w 2024 roku – są to dziewczęta z OSP Przytkowice oraz chłopcy z OSP Głuchów i OSP Wysokienice.
26 sierpnia 2023 roku na stadionie MKS Kalwarianka w Kalwarii Zebrzydowskiej rozegrane zostały Krajowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. Do rywalizacji stanęło 19 drużyn kobiecych i 19 drużyn męskich – reprezentantów poszczególnych województw oraz zwycięzców ubiegłorocznych zmagań. Dodatkowo prawo startu, tzw. „dziką kartę” otrzymała drużyna mężczyzn z OSP Przytkowice. W Zawodach rywalizowały najlepsze kobiece drużyny pożarnicze oraz drużyny męskie OSP z poszczególnych województw oraz zwycięzcy poprzednich zawodów szczebla krajowego (Polanica-Zdrój 2019).  
Zmaganiom, które przebiegały w trudnych warunkach atmosferycznych, kibicowały setki osób zgromadzonych na trybunach.

Po ukończeniu przez wszystkie drużyny konkurencji ćwiczenia bojowego, sztafety pożarniczej oraz musztry, komisja sędziowska sklasyfikowała zespoły w następujący sposób:

W kategorii „Grupa C” - kobiece drużyny pożarnicze:
1 miejsce - OSP Kalinowa- woj. wielkopolskie,
2 miejsce - OSP Potępa - woj. śląskie,
3 miejsce - OSP Lądek - woj. wielkopolskie.

W kategorii „Grupa A” - męskie drużyny pożarnicze:
1 miejsce - OSP Janiszew - woj. wielkopolskie,
2 miejsce - OSP Raszowa - woj. opolskie,
3 miejsce - OSP Rudnik Wielki - woj. śląskie.

Krajowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych są zwieńczeniem czteroletniego cyklu, w którym udział bierze ponad 100 tysięcy członków OSP. Zawody są kluczowym elementem przygotowania i weryfikacji gotowości jednostek OSP, zarówno w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym jak i poza nim, do udziału w działaniach ratowniczych. To największe i najważniejsze zawody realizowane w środowisku ochotniczych straży pożarnych w kraju. Zawody sportowo-pożarnicze są stałym elementem wyszkolenia zarówno dorosłych członków ochotniczych straży pożarnych, jak i członków młodzieżowych drużyn pożarniczych.

{"register":{"columns":[]}}