W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wystawa na Święto Niepodległości

Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej procesowi kształtowania się granic II Rzeczypospolitej po I wojnie światowej. Proces ten trwał 6 lat i obejmował działania zbrojne, polityczne i kulturalne. Ostateczny kształt Polski został zatwierdzony w 1923 roku, choć jeszcze w okresie międzywojennym ulegał zmianom.

Plansza pierwsza wystawy "Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku" - napisy na ciemnozielonym tle

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej.

Na każdej planszy można znaleźć mapy – różne, od schematycznych, wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania – nawet z zagranicy! Są one dowodem jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-1923 i jak wydarzenia takie jak Powstania Śląskie, Sejneńskie czy wojna polsko-bolszewicka miały konsekwencje w atlasach świata. W 150. rocznicę urodzin Eugeniusza Romera, naukowca, który na konferencji pokojowej w Paryżu przedstawiał argumenty kartograficzne dotyczące kształtu granic II RP, warto pochylić się także nad rolą naukowców w procesie odbudowy polskiej państwowości.

Wystawę można obejrzeć pod linkiem:
https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2021/11/wystawa_granica.pdf

Wystawa została udostępniona przez Biuro Programu „Niepodległa”
https://niepodlegla.gov.pl

W Bibliotece w Kalwarii na naszych czytelników czekają „Śpiewniki pieśni patriotycznych” przygotowane przez Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” w ramach XXXVIII edycji projektu Młodzież pamięta.

W tym roku możemy w nich znaleźć wkładkę okolicznościowa poświęconą Wielkim Małopolanom. Prezentuje ona bohaterów, których praca i dokonania na rzecz dobra Ojczyzny są częścią lokalnej tradycji i elementem światowego dziedzictwa.

Zapraszamy do korzystania.

{"register":{"columns":[]}}