W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Spotkanie opłatkowe samorządowców z "Miast i wsi miejscowości papieskich"

10.01.2024

W dniu 10 stycznia 2024 r. Burmistrz Augustyn Ormanty, Radny Rady Miejskiej Piotr Kumor, Druh OSP w Bugaju Henryk Płaczek uczestniczyli w corocznym spotkaniu samorządowców z „Miast i miejscowości papieskich”, połączonym z podsumowaniem działań Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w minionym roku oraz planami na kolejny.

Trzech mężczyzn elegancko ubranych, stoi obok siebie uśmiechając się do zdjęcia. Po środku nich stoi kardynał Kazimierz Nycz. W tle widać baner Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Wydarzeniu towarzyszyły wystąpienia, zawierające ważne przesłania, zaczynając od słów kard. Kazimierza Nycza, który podkreślił wagę pielęgnowania pamięci o Janie Pawle II, nie tylko poprzez emocjonalne przeżycia związane z Dniami Papieskimi, ale przede wszystkim przez przekazywanie treści jego nauczania.
Kardynał, uczestniczący w organizacji pielgrzymek papieskich jeszcze jako biskup pomocniczy w Krakowie, przypomniał, że obecność papieża w danym miejscu stanowiła zarówno wyróżnienie, jak i wielkie zobowiązanie.
Metropolita warszawski zaznaczył, że przyjdzie czas, kiedy z pietyzmem będziemy wspominać pontyfikat Jana Pawła II i Benedykta XVI. Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia stanowi integralną część tego procesu, starając się nie tylko o zachowanie tradycji, ale także o przekazywanie istotnych wartości płynących z nauk papieża Polaka. Pielęgnowanie dziedzictwa Jana Pawła II staje się zatem nie tylko obowiązkiem, ale także misją, która kształtuje tożsamość społeczności i inspiruje do kontynuacji wartościowego dorobku papieskiego.
Ks. Dariusz Kowalczyk, Przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” opowiedział zebranym o działaniach Fundacji w 2023 roku. Podsumowanie urozmaicone było spotami filmowymi przygotowanymi przez stypendystów oraz absolwentów Fundacji. W ubiegłe wakacje Fundacja wróciła do formy trzech dużych obozów wakacyjnych, dzięki czemu młodzi ludzie mieli możliwość lepszego poznania całej „rodziny” fundacyjnej, w tym osób z drugiego krańca Polski. W swoich wypowiedziach podkreślali radość z tego spotkania oraz dobre przeżycia z przeżycia obozu i miejsc, które mogli odwiedzić w danym regionie.
Kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski i Przewodniczący Rady Fundacji podziękował prezydentom miast za ich włączenie się w obchody minionego Dnia Papieskiego oraz podsumował zbiórkę publiczną, która była rekordowa i pozwoli na dalsze utrzymanie 2 tysięcy stypendiów dla zdolnych uczniów oraz studentów z całej Polski oraz niewielkiej liczby Polonii zza granicy, a także 50 Ukraińców.
W dalszej części wydarzenia, dr Paweł Grabowski, Założyciel i Prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza oraz laureat zeszłorocznej nagrody Totus Tuus, podzielił się refleksją na temat zdrowego umierania. Jego praktyczne uwagi oparte dla samorządowców i przedstawicieli władz lokalnych, oparte o lata doświadczeń niekiedy heroicznej służby dla bliźnich, niezwykle wzbogaciły spotkanie.
Spotkanie poprowadził ks. dr Łukasz Nycz – Wicedyrektor Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ds. formacji stypendystów. Oprawę muzyczną zapewnił przez Chór i Orkiestra FDNT pod batutą absolwentki programu stypendialnego, Agnieszki Kowalik. Uczestniczący w wydarzeniu mogli usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy w świetnym chóralnym wykonaniu. Na koniec błogosławieństwa udzielił oraz złożył życzenia abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Pobłogosławił również opłatki, którymi podzielili się zebrani, a kard. Nycz zaprosił wszystkich na wspólny obiad.

{"register":{"columns":[]}}