W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pierwsze testy generatora fali uderzeniowej

13.01.2022

W dniu wczorajszym (12.01) w godzinach 17:00 - 19:00 generator fali uderzeniowej został uruchomiony przez pracowników Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uruchomieniu generatora towarzyszył również Burmistrz Miasta Augustyn Ormanty oraz pracownicy Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej i Dyrektor zakładu "Mebloform".

Na zdjęciu - generator fali uderzeniowej

Przypominamy, że celem  projektu jest przeprowadzenie szeregu badań przy użyciu generatora fali uderzeniowej mających w interwencyjny sposób zredukować przekroczenia normowe stężeń pyłów PM2.5 i PM10 z możliwie jak największego obszaru, a tym samym przeciwdziałać tworzeniu się smogu na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska.

W czasie  pierwszych prób z wykorzystaniem generatora badano za pomocą drona jakość powietrza, badano również jakość powietrza w najbliższym otoczeniu za pomocą mierników jakości firmy Airly. Otrzymane wyniki badań w najbliższym czasie zostaną  poddane dokładnym badaniom.

Projekt jest realizowany  we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, a Gmina  Kalwaria Zebrzydowska przystąpiła do realizacji projektu „Opracowanie systemu interwencyjnej redukcji stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu”.

Wynalazek może poprawić stan powietrza w naszej gminie. Reasumując chodzi o rodzaj "działa", które strzela w powietrze falami dźwiękowymi. Wystrzał z tuby generuje huk i falę uderzeniową, która wypycha smog kilkaset metrów w górę - poza zasięg nosów i płuc mieszkańców. Pył PM 10 wystrzelony w górę nie będzie już groźny dla ich zdrowia.

Podobnego urządzenia rolnicy używają do ochrony pól przed gradem, lecz zdaniem naukowców AGH urządzenie sprawdzi się też w walce ze smogiem. Podobne badania zostały przeprowadzone także w Skawinie.

Planowane uruchamianie generatora będzie następowało w okresach zagrożenia wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów. Będzie jednak to się wiązało wystąpieniem hałasu, za co pragniemy przeprosić.

Jednocześnie informujemy, iż  do 15 lutego 2022 r. na terenie Zakładu Mebloform Sp. z o.o. zlokalizowanego przy al. Jana Pawła II 5,w Kalwarii Zebrzydowkiej w godzinach od 7.00 do 20.00 może dochodzić do hałasu w związku z prowadzeniem badań naukowych przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej, dostrzega problem związany z zanieczyszczeniem powietrza i występowaniem smogu na terenie gminy, dlatego też otwarty jest na innowacyjne projekty, które mogą wpłynąć na poprawę  jakości powietrza.

 

{"register":{"columns":[]}}