W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obchody Powiatowego Dnia Strażaka

Tegoroczny powiatowy Dzień Strażaka druhowie obchodzili w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na uroczystości wręczono odznaczenia, mianowania i medale. Nie zabrakło najważniejszych władz, zarówno samorządowych jak i strażackich.

Na scenie przy mównicy stoi elegancko ubrany Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej,, który przemawia z okazji Obchodów Powiatowego Dnia Strażaka.
W tle widać mężczyzn w strojach strażackich, kustosza Sanktuarium Pasyjno -Maryjnego oraz wojewodę małopolskiego.

W niedzielę (19 maja)  w kalwaryjskim sanktuarium strażacy z powiatu wadowickiego obchodzili Powiatowy Dzień Strażaka. Obchody rozpoczęły się  zbiórką przy ołtarzu polowym, skąd poddodziały przemaszerowały na msze świętą, której przewodniczył ks. bryg. w st. spocz. Władysława Kuliga – kapelan małopolskich strażaków wraz z Kustoszem Sanktuarium O. Cyprianem Morycem OFM, ks. prałatem Stefanem Misińcem, ks. Mariuszem Jagoszem. Po nabożeństwie odbył się uroczysty apel, który rozpoczęło wciągniecie flagi przy dźwiękach hymnu Polski. Potem do strażaków przemówił komendant powiatowy PSP st. bryg. Paweł Kwarciak.  Oprawę muzyczną sprawowała orkiestra dęta OSP Przytkowice pod batutą druha Łukasza Zaborowskiego, natomiast sygnały podczas uroczystości wykonywał st. ogn. Piotr Stopa. Potem odbyło się wręczenie odznaczeń i ogłoszenie  awansów na wyższe stopnie służbowe. W uroczystościach z okazji Dnia Strażaka 2024 uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Obecni byli także m.in.: małopolscy parlamentarzyści, zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. dr inż. Arkadiusz Kielin, komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie nadbryg. Piotr Filipek, prezesi i członkowie Zarządów Oddziałów Związku OSP RP. Nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych: radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego, starosty wadowickiego Mirosława Sordyla, wicestarosty Wojciecha Polaka oraz burmistrza miasta Kalwarii Zebrzydowskiej Tadeusza Steli.

– Wielu młodych ludzi spogląda na strażacki mundur rozmarzonym wzrokiem. Widząc pojazd PSP czy OSP na horyzoncie, automatycznie odczuwa się większy spokój i nadzieję. To strażacy uznani zostali niedawno za zawód największego zaufania społecznego. Łatwo jest mówić o tym wszystkim w dniu takim jak dzisiaj. Znacznie trudniej dźwigać tę wyjątkową odpowiedzialność, uczestnicząc bezpośrednio w akcji. Pożar, wypadek komunikacyjny, zwalone drzewo, powódź… to tylko niektóre z zadań będących codziennością strażacką. Dzisiaj szczególnie chciałbym podkreślić, że Państwa praca była i jest doceniana. A na szczęśliwy powrót z akcji czekają nie tylko dowódcy Waszych jednostek, ale także my wszyscy – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Przemówienie Burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Tadeusza Steli, który zabrał głos w imieniu samorządowców Powiatu Wadowickiego:

- Z ogromną radością i dumą witam Was dzisiaj na Powiatowym Dniu Strażaka. Jest to wyjątkowy moment, w którym możemy wspólnie uczcić Waszą odwagę, poświęcenie i niezłomną wolę niesienia pomocy. W Kalwarii Zebrzydowskiej, podobnie jak w całej Polsce, strażacy są filarem naszego bezpieczeństwa. To Wy, niezależnie od pory dnia i nocy, stawiacie czoła ogniowi, klęskom żywiołowym i wszelkim zagrożeniom. Dzisiaj, mamy zaszczyt wyrazić Wam naszą wdzięczność i uznanie.  Pozwólcie, że w tym szczególnym dniu, przytoczę słowa wielkiego działacza społecznego i współtwórcy polskiego ruchu strażackiego, Bolesława Chomicza: „W jedności siła”. Te proste, lecz niezwykle ważne słowa, oddają istotę Waszej pracy. Straż pożarna jest dowodem na to, jak wiele można osiągnąć, działając razem, wspólnie dążąc do jednego celu – ochrony życia, zdrowia i mienia naszych obywateli.  W jedności tkwi Wasza siła, a siła ta wynika z głębokiej solidarności, wzajemnego wsparcia i zrozumienia. Wasza praca jest dowodem na to, że współpraca i zjednoczenie są kluczem do skutecznego działania w obliczu niebezpieczeństw. Dzięki Waszej jedności, nasze społeczności mogą czuć się bezpieczne. Chciałbym podziękować każdemu z Was za trud, poświęcenie i codzienną gotowość do niesienia pomocy. Dziękuję także Waszym rodzinom, które wspierają Was w tej trudnej służbie, będąc cichymi bohaterami w Waszym codziennym życiu.  Drodzy Strażacy, życzę Wam, abyście zawsze wracali bezpiecznie do swoich domów po każdej akcji. Niech Wasza służba będzie źródłem satysfakcji i dumy, a Wasze serca zawsze przepełnia poczucie spełnienia. Dziękuję Wam raz jeszcze za wszystko, co robicie dla naszej społeczności. Pamiętajcie, że w jedności tkwi Wasza siła, a my wszyscy jesteśmy Wam za to głęboko wdzięczni.

Lista odznaczonych i promowanych

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został mł. bryg. Krzysztof Cieciak

Krzyżem Świętego Floriana odznaczony został dh Czesław Lachendro

Medalem Złotym „Za długoletnią służbę” odznaczony został asp. sztab. Krzysztof Kobielus

Medalem Srebrnym „Za długoletnią służbę” odznaczony został st. ogn. Piotr Kwarciak

Medalem Brązowym „Za długoletnią służbę” odznaczeni zostali:
-mł. asp. Gabriel Domasik
-kpt. Kamil Guguła
-ogn. Janusz Guzdek
-kpt. Łukasz Stopa    
-st. asp. Paweł Woźnica

Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” odznaczeni zostali:
– st. ogn. Andrzej Wróbel            
– st. ogn. Damian Banaszak
– st. ogn. Zbigniew Guzdek
– st. ogn. Andrzej Kasperek        
– mł. bryg Piotr Kuźma    
– st. ogn. Sławomir Srokosz    
– st. ogn. Łukasz Wawak    

Odznaką Świętego Floriana „ Za Zasługi dla  Społeczności Lokalnej” odznaczeni zostali druhowie:   
– Paweł Kozioł
– Grzegorz Antos            
– Tadeusz Chrostek
– Józef Godula        
– Zbigniew Kwarciak
– Czesław Lachendro
– Zbigniew Malaga             
– Marek Nowak
– Kazimierz Rajda
– Witold Wata
– Stanisław Zabiegaj                    

Złotym Znakiem Związku OSP RP odznaczony został dh Andrzej Strzeżoń  

Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP odznaczony został dh Józef Styrczula

Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:
– st. asp. Bogusław Matusiak
– st. ogn. Józef Kobielus
– st. ogn. Marek Odrowąż

Srebrnym Medalem
– st. ogn. Piotr Gracjasz
– st. ogn. Michał Wiktor
– dh Henryk Płaczek         

Brązowym Medalem:
– st. asp. Piotr Bucki
– mł. asp. Gabriel Domasik
– dh Arkadiusz Cieślik
– dh Henryk Węgrzyn
– dh Michał Wróbel      
– dh Rafał Krawczyk
– dh Mateusz Ziemla

Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Pożarnictwa Powiatu Wadowickiego” odznaczeni zostali strażacy:
– ks. bryg. Władysław Kulig
– dh Andrzej Faber
– dh Andrzej Łężniak
– dh Fryderyk Rudecki
– dh Franciszek Szydłowski

Srebrną Odznaką Honorową „Zasłużony dla Pożarnictwa Powiatu Wadowickiego” odznaczeni zostali strażacy:
– mł. bryg. Krzysztof Cieciak
– dh Eugeniusz Porzycki
– dh Zenon Rajda
– dh Władysław Siwek
– dh Józef Sordyl

Odznaką Strażak Wzorowy wyróżnieni zostali druhowie:
– Andrzej Moskała
– Piotr Moskała     
– Jakub Ziemla

W podziękowaniu za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej, w duchu wdzięczności za dotychczasową współpracę oraz za szczególne zasługi w krzewieniu kultu Świętego Floriana, Kapituła Orderu Świętego Floriana Cracovia w Krakowie – Orderem Świętego Floriana wyróżniła st. bryg. Pawła Kwarciaka

Awanse na wyższe stopnie służbowe

Do stopnia STARSZEGO BRYGADIERA:
– bryg. Wojciech Grzybczyk
– bryg. Jerzy Leśniakiewicz

Do stopnia ASPIRANTA SZTABOWEGO:
– st. asp. Jacek Górski

do stopnia STARSZEGO ASPIRANTA:
– asp. Wojciech Łężniak        
– asp. Grzegorz Strzeżoń    

do stopnia MŁODSZEGO ASPIRANTA:
– str. Anna Drylska

do stopnia  STARSZEGO OGNIOMISTRZA:

– ogn. Piotr Gracjasz
– ogn. Bartłomiej Kachnic    
– ogn. Piotr Kwarciak
– ogn. Marek Odrowąż
– ogn. Karol Okręglicki             
– ogn. Łukasz Wawak

do stopnia  STARSZEGO STRAŻAKA:
– str. Jakub Opyrchał

Decyzją o Włączeniu Jednostki – Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dniem 1 maja 2024 roku włączono też Ochotniczą Straż Pożarną w Ryczowie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Fot.i tekst Andrzej Famielec

{"register":{"columns":[]}}