W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Narodowe Czytanie 2023

13.09.2023

W sobotę 9 września, raz kolejny w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

W pomieszczeniu biblioteki na pierwszym planie siedzą tyłem do aparatu słuchacze Narodowego Czytania, przed nimi osoby czytające teksty. W tle widoczne grafiki okolicznościowe i ekran z tematyką tegorocznego czytania.

W słoneczne przedpołudnie zaproszeni goście zaprosili nas w sentymentalną podróż nadniemeńskiej okolicy. Wybrane fragmenty utworu w dynamiczny i bardzo obrazowy sposób przeczytali: Danuta Tatar, Urszula Zajączkowska-Wąsik, Edyta Gurdek, Krystyna Smajek, Klaudia Płonka, Mirosław Płonka, Marcin Wolak, przedstawiciele młodzieży – Melania Gaura i Jan Kurczych, oraz gość specjalny Wojciech Trela – aktor sztuk dramatycznych z Krakowa, bratanek Jerzego Treli.

Oprócz fragmentów opisujących piękno krajobrazu i przyrody, opisu Mogiły, mogliśmy posłuchać o spotkaniu Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza, o zamiłowaniu do literackich podróży i romantycznego życia Emilii Korczyńskiej, małżeńskich kłopotach Klotyldy i Zygmunta Korczyńskich oraz propozycji małżeństwa Teofila Różyca z Justyną Orzelską.

Wszystkim czytającym, którzy w tym roku przyjęli nasze zaproszenie, składamy serdeczne podziękowania. Szczególne podziękowanie kierujemy do burmistrza Augustyna Ormantego, za udział w spotkaniu i odczytanie listu prezydenta, adresowanego do uczestników Narodowego Czytania 2023.

Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa „Kwiaty znad Niemna” autorstwa Justyny Polakowskiej, którą można oglądać do końca września w czytelni biblioteki. Do jej realizacji wykorzystano fragmenty prozy i listów Elizy Orzeszkowej. Grafikę stworzono na bazie zielnika autorki oraz fotografii z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Jak co roku otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP okolicznościową pieczęć, którą można opieczętować swoje egzemplarze powieści Elizy Orzeszkowej. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas. Jednocześnie zapraszamy na przyszły rok do wspólnego czytania „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

Tekst: Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej – Jolanta Paluchowska-Pępek
Foto: Andrzej Famielec

{"register":{"columns":[]}}