W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kolejne piece wymienione

18.10.2021

Tylko w bieżącym roku Gmina Kalwaria Zebrzydowska pomogła wymieć swoim mieszkańcom 100 pieców. Na ten cel ze środków gminnych przeznaczono kwotę 700 tys. zł.

Plansza z napisem - Kolejne piece wymienione, w górnej części piec gazowy obsługiwany przez mężczyznę

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w latach 2016-2021 kwota dofinansowań (środki zewnętrzne oraz środki gminne) wypłacona mieszkańcom do wymiany pieców wyniosła 4 mln 459 tys. zł. W ostatnich pięciu latach na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska wymieniono 546 kotłów.

Dofinansowanie do wymiany starego kotła na nowe, ekologiczne, głównie gazowe lub na biomasę dla budynków gospodarstw indywidualnych, w tym roku wynosi 7 tys. zł i jest finansowane w całości z budżetu gminy.

Zachęcamy do wymiany kotłów węglowych na nowe ekologiczne! Nie przegap terminów związanych z uchwałą antysmogowa dla Małopolski.

Czy masz kocioł węglowy pozaklasowy, klasy 1 lub 2? Jeśli tak, to masz czas do końca 2022 r. na jego wymianę.

Od 2023 r. korzystanie z takiego urządzenia będzie zabronione. Dotychczas eksploatowane kotły 5 klasy mogą być nadal użytkowane.

Czy masz kocioł węglowy 3 lub 4 klasy? Jeśli tak, to masz czas do końca 2026 r. na jego wymianę. Od 2027 r. korzystanie z takiego urządzenia będzie zabronione.

W poprzednim roku na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska wymieniono 132 "kopciuchy" na ekologiczne piece. Na ich wymianę przeznaczono blisko 1 mln zł.

Z budżetu Gminy Kalwaria Zebrzydowska na dofinasowanie wymiany pieców przeznaczono kwotę 420 tys. zł. Dzięki tym środkom wymieniono 60 starych kotłów węglowych.

Pozostałe środki, którym wymieniono stare "kopciuchy" pochodziły z zewnątrz - z tarczy antykryzysowej wygospodarowano 420 tys. zł na wymianę 60 kotłów.

Wymiana starych kotłów na nowe ekologiczne - węglowe, gazowe lub na biomasę - dla budynków gospodarstw indywidualnych na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska w ostatnich latach wyglądało następująco:           

  • w ramach programu PONE WFOŚ i GW w Krakowie w roku 2016 dofinansowano wymianę  60 starych kotłów węglowych;
  • z budżetu gminy w roku 2017 dofinansowano wymianę 53 starych kotłów węglowych;
  • w ramach programu PONE WFOŚ i GW w Krakowie w roku 2018 dofinansowano wymianę 60 starych kotłów węglowych;
  • w latach 2018-2020 realizowany był projekt związany z dofinasowaniem wymiany 32 starych kotłów węglowych na nowe gazowe w ramach programu RPO - działanie 4.4.2;
  • z budżetu gminy w roku 2019 dofinansowywano wymianę 99 starych kotłów węglowych.

 

Infografika na temat wymiany źródeł ogrzewania w gminie Kalwaria Zebrzydowska

{"register":{"columns":[]}}