W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kleszcze. Małe ukąszenie, duży problem

Wprawdzie nie są duże, ale groźne. Kleszcze spędzają sen z powiek osobom odwiedzającym tereny leśne. Warto dowiedzieć się, jak przed nimi się ochronić i co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez te pajęczaki.

Infografika zawierająca kluczowe informacje na temat postępowania oraz klika faktów i mitów na temat kleszczy

Leśnicy zalecają

Przed wyjściem do lasu lub parku możliwie szczelnie okryj ciało (koszula z długim rękawem, długie spodnie, zakryte buty) i zastosuj środki przeciw kleszczom dostępne w aptece. Po powrocie z lasu lub parku zdejmij ubranie i wytrzep je. Obejrzyj cale ciało. Kleszcze najczęściej wbijają się w miejsca, gdzie mamy najcieńszy naskórek.

Jak usunąć kleszcza

Jeśli zauważysz wbitego kleszcza, nie smaruj go żadnymi specyfikami, nie przypalaj, ani nie szarp na boki. Aby usunąć kleszcza, użyj pensety. Złap go tuż przy skórze. Pociągnij lekko, ale zdecydowanie do góry. Sprawdź, czy został usunięty w całości. Dokładnie umyj ręce. Zdezynfekuj rankę po ukąszeniu (np. spirytusem). Przez kolejne 30 dni obserwuj miejsce po kleszczu. Pojawienie się kolistego zaczerwienienia natychmiast zgłoś lekarzowi!

Borelioza

Jest najczęściej stwierdzaną chorobą odkleszczową. Przebiega w 2 fazach - wczesnej, trwającej do kilku tygodni od zakażenia i późnej, mogącej trwać nawet lata. Zarażone kleszcze, oprócz boreliozy, przenoszą także:

  • wirusowe zapalenie mózgu,
  • babeszjozę,
  • bartonelozę,
  • anaplazmozę.

Babeszjoza

Choroba groźna zwłaszcza dla psów. Zarażony nią pies staje się apatyczny, nie chce jeść, gorączkuje, ma wymioty, biegunkę oraz trudności z oddychaniem.

Borelioza - mity kontra fakty

Mit: Każdy kleszcz przenosi boreliozę.
Fakt: Około 30% kleszczy w Polsce jest nosicielami krętka borelii. Zagrożenia nie wolno jednak bagatelizować.

Mit: Przed boreliozą można się zaszczepić.
Fakt: Istnieje tylko szczepionka przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.

Mit: Już samo wkłucie kleszcza oznacza infekcję.
Fakt: Abu doszło do zakażenia, kleszcz musi pozostawać w skórze 24-48 godzin.

Mit: Pojawiająca się tuż po ukąszeniu zmiana skórna to rumień wędrujący.
Fakt: Rumień o średnicy ok. 5 cm pojawia się w okresie 1-2 dni do nawet 3 tygodni po ukąszeniu kleszcza. Nie swędzi. Natychmiastowe zaczerwienienie oznacza reakcję alergiczną lub ślad po ugryzieniu innego owada.

Materiały

Żródło: Lasy Państwowe (www.lasy.gov.pl)

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}