W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Kalwaria Zebrzydowska czeka na gości … skrzydlatych gości

09.05.2022

Kalwaria Zebrzydowska czeka na gości ... skrzydlatych gości na Jerzyki. Budki lęgowe już czekają! Z początkiem maja budki zawisły na budynku Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej i Szkole Podstawowej w Kalwarii.

Na pierwszym planie budka lęgowa dla jerzyków, zawieszona na budynku. W tle widok na Kalwarię Zebrzydowską.

Mieszczuch, pogromca drobnych owadów i mistrz podniebnych lotów – tak w jednym zdaniu można by opisać jerzyka – naszego ptasiego sąsiada. Jerzyki przylatują do Polski z afrykańskich zimowisk w maju i aż do odlotu, który następuję w sierpniu, zaznaczają swoją obecność wysokim, charakterystycznym głosem.

Głównym zagrożeniem dla jerzyka są termomodernizacje i inne remonty budynków. Po ich wykonaniu i szczelnym zamknięciu wszelkich dostępnych szczelin, jerzyki tracą miejsca, gdzie mogą założyć gniazda i bezpiecznie odbyć lęgi.

Gmina Kalwaria Zebrzydowska zakupiła budki lęgowe dla jerzyków, budki zawisły już na budynku Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej i Szkole Podstawowej w Kalwarii.

W projekt „Jerzyk – nasz skrzydlaty sąsiad” włączają się szkoły, bowiem dodatkowym celem projektu poza ochroną jerzyka jest wymiar edukacyjny, dla uczniów przygotowano materiały edukacyjne i scenariusz lekcji.

Urząd Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej ma nadzieję, że skrzydlaci goście będą się osiedlać w Kalwarii i okolicy.

Projekt już cieszy się  dużym zainteresowaniem i sympatią  samych mieszkańców, dlatego też w przyszłym roku również planuje się zakup kolejnych budek, które tym razem trafią już do mieszkańców. Tym sposobem jest duża nadzieja, że duża kolonia Jerzyków osiedli się w okolicach Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jerzyki

Często mylimy je z jaskółkami, ale wystarczy zwrócić uwagę na długie, sierpowate skrzydła i ciemną sylwetkę jerzyka, aby odróżnianie tych ptaków przestało być problemem.

Jerzyki gniazdują w naszych domach i innych budynkach, wykorzystując rozmaite zakamarki znajdujące się pod parapetami, za rynnami, pod obróbką blacharską, a także stropodachy (przestrzenie między ostatnią kondygnacją a dachem budynku). Aby wykarmić siebie i swoje młode, jerzyki chwytają ogromne ilości drobnych owadów. Zdobywanie pożywienia, podobnie jak picie, kopulacje, a nawet sen – wszystko to odbywać się może w locie, do którego jerzyki, z racji swojej aerodynamicznej sylwetki, są doskonale przystosowane.

Głównym zagrożeniem dla jerzyka są termomodernizacje i inne remonty budynków. Po ich wykonaniu i szczelnym zamknięciu wszelkich dostępnych szczelin, jerzyki tracą miejsca, gdzie mogą założyć gniazda i bezpiecznie odbyć lęgi. Jeśli remont wykonywany jest w okresie lęgowym ptaków, zagrożone mogą być także ich gniazda, młode, a nawet dorosłe, wysiadujące ptaki. To, czy jerzyki pozostaną jednym z nielicznych elementów żywej przyrody w naszych miastach, zależy od nas!

{"register":{"columns":[]}}