W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Hażlaski samorząd pod lupą naukowców

Wydana niedawno monografia „Krajobraz jako narzędzie rozwoju. Gmina Hażlach”. Na okładce nazwiska autorów: Bartłomiej Buława, Piotr Buława, Paulina Nagel. Rok wydania: Katowice 2022

Działania gminy Hażlach w zakresie szeroko pojętej rewitalizacji przestrzeni publicznej i kształtowania krajobrazu stały się przedmiotem szeroko zakrojonych badań naukowych. Ich pokłosiem jest wydana właśnie przez Wydawnictwo Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach monografia pt. „Krajobraz jako narzędzie rozwoju. Gmina Hażlach”, autorstwa dr. inż. Bartłomieja Buławy, dr. Piotra Buławy i Pauliny Nagel – naukowców tejże uczelni. Przedstawia m.in. działania hażlaskich władz dotyczące krajobrazu jako wartości docelowej, jako dobra wspólnego społeczności oraz jako narzędzia rozwoju gminy.

W ciągu kilku lat przestrzeń publiczna w gminie Hażlach uległa modelowemu przeobrażeniu. Dostrzeżono potencjał krajobrazowy naszej gminy, jak i potrzebę jego ochrony i wzmacniania. Przebudowano centrum Hażlacha, za co Marszałek Województwa Śląskiego przyznał nagrodę w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną województwa w 2021 roku. Dla wielu teren ten stał się inspiracją, wystarczy przypomnieć wizytę studyjną władz Jastrzębia-Zdroju, które w swoich działaniach wzorowały się na hażlaskiej inwestycji. W Kończycach Wielkich w oparciu o postać hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein zrewitalizowano „stare” centrum – przeprowadzono termomodernizację budynku dawnego gimnazjum, wybudowano boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, stworzono ścieżkę zdrowia imienia hrabiny wraz z siłownią plenerową. Jednak przede wszystkim stworzono warunki do rozwoju enoturystyki, czyli turystyki winnej, której centralnym punktem ma być kończycki pałac wraz z winnicą. – Hażlaski samorząd bardzo wspiera ten pomysł oraz lokalnych winiarzy, będących kołem zamachowym tej idei, która doskonale wpisuje się w nowe trendy związane z work-life balance, slow life, slow food, zarządzaniem zdrowiem, ekologizacją gospodarki czy podniesieniem świadomości w zakresie wyborów konsumenckich – mówi Grzegorz Sikorski, Wójt Gminy Hażlach.

Z kolei w Pogwizdowie przebudowano Dom Macierzy oraz bibliotekę, a wokół szkoły stworzono nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny. Na ukończeniu są prace związane z opracowaniem dokumentacji technicznej w zakresie przebudowy ulicy Cieszyńskiej i Katowickiej, dzięki czemu centrum Pogwizdowa zyska nowy, miejski charakter. W Rudniku, który leży w obszarze Natura 2000, postanowiono stworzyć Park Sensoryczny, który już został doceniony w województwie zdobywając III miejsce w kategorii najlepszego przedsięwzięcia odnowy wsi. W Zamarskach przygotowywana jest jak do tej pory największa inwestycja w zakresie przebudowy Domu Ludowego, która jest pokłosiem przeprowadzonych przez wójta początkiem 2021 r. wstępnych konsultacji społecznych. Z kolei Brzezówka, która ma prawdziwie rolniczy charakter, stawia na sport i teren rekreacyjny. Zielony Domek wraz z najbliższym otoczeniem jest miejscem, które przyciąga całe rodziny – siłownia, plac zabaw czy boisko stwarzają niepowtarzalną okazję do relaksu i wypoczynku.

Przeprowadzona rewitalizacja centrów poszczególnych miejscowości wspierana jest zakrojonymi na dużą skalę inwestycjami drogowymi oraz ekologicznymi, w tym rozbudowy sieci kanalizacyjnej czy ograniczania niskiej emisji. Nie bez znaczenia jest wzrost partycypacji społecznej w zakresie podejmowania strategicznych decyzji oraz wspieranie i pobudzanie kapitału społecznego drzemiącego w lokalnej społeczności, co przejawia się przez coraz prężniej działające organizacje pozarządowe w gminie Hażlach. 

– Zawsze podkreślałem, że gmina Hażlach ma ogromny potencjał, który drzemie w mieszkańcach i otaczającym nas krajobrazie. Trzeba go było tylko umiejętnie wydobyć oraz wyeksponować. Działania te realizowane są już od kilku lat, przy znacznym wsparciu środków zewnętrznych. Pierwsze efekty już są widoczne w postaci nagród i wyróżnień, jakie otrzymuje hażlaski samorząd w różnych prestiżowych konkursach. Jednak największą nagrodą dla mnie jest zadowolenie samych mieszkańców, którzy doceniają zmiany zachodzące w ich miejscowościach – mówi wójt Grzegorz Sikorski.

Wydawnictwo można bezpłatnie pobrać w formacie pdf ze strony internetowej Wydawnictwa Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Bezpośredni adres do niego podano poniżej w "Materiałach".

Materiały

"„Krajobraz jako narzędzie rozwoju. Gmina Hażlach", Katowice 2022

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}