W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dęby szypułkowe w Kończycach Wielkich (ulica Dolna)

Pomnikowe dęby (od lewej): "Mieszko" i "Przemko" . Pomiędzy nimi znajduje się miejsce odpoczynkowe (drewniany stół, ławy i krzesło)

Na terenie Gminy Hażlach występuje dziewięć pomników przyrody, w tym siedem dębów szypułkowych. W Kończycach Wielkich, gdzie rośnie ich najwięcej, w roku 2014 utworzona została, dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Szlakiem Pomników Przyrody”. Na jej trasie znajdują się także miejsca pamięci, w tym zbiorowa mogiła ok. 120 hitlerowskich więźniów narodowości żydowskiej z okresu II wojny światowej (przy ulicy Kościelnej) oraz grób żołnierza austriackiego poległego podczas działań frontowych w 1945 roku (pomiędzy ulicą Kościelną i Brzozową).   

Przy ulicy Dolnej rosną dwa szczególne okazy, którym w 2005 r. Wojewoda Śląski nadał imiona cieszyńskich książąt piastowskich. Liczący ponad 750 lat „Mieszko” to najstarszy dąb na Śląsku o obwodzie pnia 910 cm i wysokości 35 m, co zapewnia mu miejsce w grupie piętnastu największych dębów w Polsce. Młodszy i mniejszy „Przemko” ma około 450 lat, 30 m wysokości i 550 cm obwodu.

W Kończycach Wielkich jest ponadto pięć innych dębów uznanych za pomniki przyrody: trzy w wieku około 450 lat (obwody od 410 do 543 cm) rosną na skraju lasu graniczącego z parkiem przy ulicy Zamkowej, jeden w wieku około 350 lat (obwód 440 cm) w pobliżu folwarku Karłowiec przy ulicy Zamkowej oraz kolejny nad potokiem Wschodnica (355 cm).

Okazały dąb szypułkowy rośnie także w Pogwizdowie, w ogrodzie obok ulicy Cieszyńskiej. Ma on 470 cm obwodu, jego wiek szacuje się na około 350 lat. Na uwagę zasługuje również ponad 300-letnia lipa o obwodzie pnia 415 cm, która znajduje się na granicy Pogwizdowa i Brzezówki, obok skrzyżowania ulic Ogrodowej, Zaleskiej i Hażlaskiej.

Historyczno-przyrodniczą ciekawostką jest grusza, która rośnie obok ulicy Brzozowej w Kończycach Wielkich. Wieść głosi, że Zieloną Gruszkę, jak jest nazywana, posadzono na pamiątkę zniesienia pańszczyzny w roku 1848, w miejscu gdzie wcześniej stała ława ekonoma pilnującego chłopów odrabiających pańszczyznę.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}