W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dawny spichlerz w Hażlachu, obecnie Dom Przyrodnika (ulica Główna 2)

W środku zdjęcia odrestaurowany budynek byłego spichlerza nazwany Domem Przyrodnika. Wokół plac z zielenią. Fotografię wykonano w porze wieczornej, całość oświetlona sztucznym oświetleniem nocnym.

Budynek pochodzi z II połowy XIX wieku. Podobnie jak innego tego typu obiekty w dobrach Komory Cieszyńskiej, powstałej w roku 1653 w celu zarządzania przejętymi przez Habsburgów majątkami książąt cieszyńskich, służył do gromadzenia zapasów ziaren zbóż. Budowę spichlerzy zainicjowano po klęsce nieurodzaju i głodu, zapamiętanej jako „głodne roki”, do której doszło w latach 1847-1849. Miejsce, w którym znajdował się hażlaski spichlerz, od czynności polegającej na zsypywaniu ziarna do jego wnętrza było przez mieszkańców określane jako „Na sypaniu”.

Po przejęciu w roku 1918 dóbr Komory Cieszyńskiej przez władze nowo powstałej Czechosłowacji i odrodzonej Polski folwark w Hażlachu znalazł się w zarządzie państwowej administracji leśnej. W latach po II wojnie światowej na terenie wokół spichlerza powstała baza Kółka Rolniczego z zapleczem technicznym i biurowym, które wykorzystywała powstała w 1974 roku gminna Spółdzielnia Kółek Rolniczych.   

Adaptację wraz z przebudową budynku dawnego spichlerza na Dom Przyrodnika przeprowadzono w drodze realizacji projektu „Wędrówki Doliną Olzy/Toulky údolím Olše“, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Bryła budynku spichlerza, obecnie mieszcząca w swoim wnętrzu ekspozycje wystawiennicze, pozostała bez zmian. Wprowadzono jednak modyfikacje elewacji. Powstały nowe otwory okienne oraz nowe drzwi wejściowe na poziomie parteru.

Zaadaptowanie budynku dawnego spichlerza na Dom Przyrodnika wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu znacząco poprawiło wizerunek i podniosło atrakcyjność turystyczną Gminy Hażlach. Powstał nowy, ciekawy produkt turystyczny, łączący dziedzictwo architektoniczne dawnego spichlerza z bogactwem przyrodniczym Śląska Cieszyńskiego.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}