W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zmiany w obsłudze rejestru CEIDG i nowe wzory formularzy

Te

W dniu 11 grudnia 2021 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadzi zmiany w obsłudze rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zmiany wiążą się również z publikacją nowych wzorów formularzy CEIDG.

Co się zmieni?

1. Sposób obsługi przedsiębiorców w CEIDG,

2. Przeniesienie usług elektronicznych dla przedsiębiorców, tj. usługi założenia działalności gospodarczej, zmiany danych, zawieszenia, wznowienia i zamknięcia działalności gospodarczej ze strony ceidg.gov.pl na serwis Biznes.gov.pl,

3. Wprowadzenie nowych wzorów formularzy, instrukcji oraz zaświadczeń:

a. Formularz wniosku CEIDG-1 z instrukcją

b. Formularze załączników CEIDG (MW, RD, RB, POPR, PN, SC, ZS),

c. Zaświadczenia i wydruki z CEIDG

Usługi dla przedsiębiorców i Konto Przedsiębiorcy

Usługi dla przedsiębiorców, dotychczas dostępne na stronie ceidg.gov.pl, zostaną całkowicie przeniesione na portal Biznes.gov.pl. To oznacza, że nie będzie już możliwe wypełnianie przez przedsiębiorcę np. formularza wniosku CEIDG-1, gdyż zostanie on zastąpiony intuicyjnym kreatorem – usługą online. Usługi założenia jednoosobowej działalności gospodarczej oraz zmiany, zawieszenia, wznowienia i zamknięcia jdg dostępne są bezpośrednio pod adresem: Biznes.gov.pl/wniosek-ceidg. Dodatkowo dane przedsiębiorców, złożone wnioski i operacje na wpisie będą dostępne dla firm po zalogowaniu w portalu Biznes.gov.pl, w zakładce Konto Przedsiębiorcy. Od początku października br. przedsiębiorcy otrzymali również możliwość założenia adresu do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy, który w przyszłości usprawni wymianę korespondencji z urzędami.

Formularze wniosków i zaświadczeń CEIDG Ministerstwo wprowadza nowe wzory formularzy i zaświadczeń CEIDG. Wypracowanie nowych projektów zostało poprzedzone badaniami oraz wieloma konsultacjami z urzędnikami i przedsiębiorcami. Nowe propozycje wzorują się na najlepszych przykładach formularzy zarówno polskich, jak i zagranicznych. Wszystkie nowe wzory z instrukcjami dostępne będą pod adresem: Biznes.gov.pl/ceidg.

Integracja serwisów CEIDG i Biznes.gov.pl jest jednym z efektów projektu UE pt.: „Konto przedsiębiorcy – usługi online dla firm w jednym miejscu”, którego celem jest uproszczenie formalności podczas zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Jego celem jest ułatwienie firmom dostępu do niezbędnych informacji i e-usług, bez potrzeby rejestracji w kilku serwisach. Już dziś przedsiębiorca, który posiada lub założy konto na Biznes.gov.pl, może w nim sprawdzić swój wpis do rejestru CEIDG i dokonać zmian we wpisie bez potrzeby odwiedzania rejestru ceidg.gov.pl. Dzięki tej zmianie przedsiębiorca zyska jedno Konto do sprawdzania powiadomień, statusów i historii realizowanych przez siebie spraw urzędowych, również tych, które dotyczą rejestru CEIDG

Materiały

ceidg
CEIDG-1​_v10​_wniosek.pdf 0.17MB
{"register":{"columns":[]}}