Nieodpłatna Pomoc Prawna
Nieodpłatna Pomoc Prawna, Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie.
Na terenie powiatu jasielskiego funkcjonuje pięć punktów, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. W dwóch punktach nieodpłatną pomoc prawną świadczą adwokaci i radcy prawni wyznaczeni przez Okręgową Izbę Adwokacką i Okręgową Izbę Radców Prawnych w Rzeszowie.
Trzy punkty prowadzone są przez organizację pozarządową – Sursum Corda z siedzibą w Nowym Sączu. W dwóch punktach nieodpłatne poradnictwo obywatelskie świadczą adwokaci, radcy prawni i doradcy obywatelscy. W jednym punkcie nieodpłatną pomoc prawną świadczą radcy prawni i adwokaci. We wtorek dyżur pełni mediator.
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzone przez Okręgową Izbę Adwokacką i Okręgową Izbę Radców Prawnych w Rzeszowie:
- Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Jaśle – mieści się w pomieszczeniach Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli, ul. Sokoła 6, 38-200 Jasło (Zespół Szkół Nr 4) Punkt świadczy nieodpłatną pomoc prawną w dni robocze od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt ustawowo wolnych od pracy), w godzinach od 10.00 do 14:00. W punkcie porad prawnych udzielają adwokaci . We wtorek dyżur pełni mediator.
- Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Jaśle – mieści się w budynku Przychodni nr 1 Samodzielnego Publicznego Miejsko - Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej, ul. Mickiewicza 4, 38-200 Jasło Punkt świadczy nieodpłatną pomoc prawną w dni robocze od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt ustawowo wolnych od pracy), w godzinach od 14:00 do 18:00. W punkcie porad prawnych udzielają radcy prawni.
Punkty prowadzone przez organizację pozarządową - Stowarzyszenie Sursum Corda z Nowego Sącza:
- Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Osieku Jasielskim – mieści się w lokalu biurowym Urzędu Gminy w Osieku Jasielskim 112, 38-223 Osiek Jasielski. Punkt świadczy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w dni robocze od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt ustawowo wolnych od pracy), w godzinach od 7:30 do 11:30. W punkcie poradnictwa obywatelskiego udzielają doradcy obywatelscy, radcy prawni oraz adwokaci. We wtorek dyżur pełni mediator.
- Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Skołyszynie – mieści się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa, Skołyszyn 283, 38-242 Skołyszyn Punkt świadczy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w dni robocze od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt ustawowo wolnych od pracy), w godzinach od 14.00 do 18:00 . W czwartek i piątek dyżur pełni mediator. W punkcie poradnictwa obywatelskiego porady udzielają doradcy obywatelscy, radcy prawni oraz adwokaci. W czwartek i piątek dyżur pełni mediator.
- Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej w Kołaczycach – mieści się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczycach z siedzibą : Bieździedza 100 A , 38-214 Bieździedza Punkt świadczy nieodpłatna pomoc prawną w dni robocze od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt ustawowo wolnych od pracy), w godzinach od 8:00 do 12:00. W punkcie porad prawnych udzielają radcy prawni oraz adwokaci. W czwartek i piątek dyżur pełni mediator.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługuje osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej oraz odpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Zgłoszeń na poradę dokonuje się telefonicznie pod numerem telefonu : 13 448 64 77 (w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-12.00). Osoby z dysfunkcjami narządów mowy i słuchu mogą dokonywać zgłoszeń na e-mail: npp@powiat.jaslo.pl.
Adres e-mail służy jedynie do rejestracji osób, korzystających z pomocy prawnej. Prosimy o niewysyłanie żadnych zapytań dotyczących porady prawnej na wskazanego e-maila.
Osoby, które ze względu na stopień niepełnosprawności ruchowej oraz osoby z dysfunkcjami narządów mowy i słuchu nie są w stanie przybyć do punktu, będą mogły skorzystać z pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego z wyłączeniem nieodpłatnej mediacji poza punktem albo otrzymać poradę prawną, poradnictwo obywatelskie przez telefon lub drogą elektroniczną.
Porada prawna oraz poradnictwo obywatelskie będzie udzielana w warunkach i na zasadach adekwatnych do niepełnosprawności danej osoby.
Bliższe informacje pod telefonem podanym do zapisów.
Kto może otrzymać pomoc?
- Każda osoba w trudnej sytuacji życiowej w każdej życiowej sprawie, w tym między innymi w sprawach majątkowych, socjalnych, mieszkaniowych, konsumenckich, rodzinnych, czy pracowniczych;
- Osoby samozatrudnione – osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (niezatrudniające pracowników przez minimum 12 miesięcy) mogą liczyć na pomoc również z wnioskami do ZUS, Urzędu Skarbowego, Urzędu Pracy.
Co otrzymasz zgłaszając się do punktu?
- Profesjonalną pomoc prawnika, wykwalifikowanego doradcy, mediatora;
- Informację o twoich prawach i obowiązkach w danej sytuacji;
- Wskazanie sposobu rozwiązania twojego problemu prawnego;
- Pomoc w sporządzeniu pism i wniosków.
Gdzie szukać pomocy?
- Przez internet: na stronie www.np.ms.gov.pl;
- Przez telefon: numer telefonu najbliższego punktu pomocy znajdziesz na stronie internetowej twojej gminy lub starostwa powiatowego.
Oprócz zapewnienia równego dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej na etapie przedsądowym oraz wsparcia mieszkańców w poradzeniu sobie z różnymi trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi, przy wsparciu prawników, doradców obywatelskich i mediatorów, prowadzimy również EDUKACJĘ PRAWNĄ, która zmierza do zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa.
Informacja o zasadach i zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji (ZAŁĄCZNIK_1)
Informacje o możliwości skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów oraz korzyściach z tego wynikających (ZAŁĄCZNIK_2)
Materiały
listalista_jednostek_nieodpłatnego_poradnictwa_2022_akt.pdf 0.77MB zał2
ZAŁĄCZNIK_2_(1).DOCX 0.01MB Załącznik 1
ZAŁĄCZNIK_1_(1).DOCX 0.02MB zał23
ZAŁĄCZNIK_23.DOCX 0.02MB