W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wróblowa

Stanisław Papciak - Sołtys tel. 784 712 504

Rada Sołecka:

1. Tomasz Czech

2. Dariusz Madejczyk

3. Grzegorz Madejczyk

4. Zbigniew Pacana

5. Bogdan Płocic

 

Powierzchnia: 320ha
Ludność:  649
Gęstość zaludnienia:  202 osoby/km2

Wieś Wróblowa położona  jest w centralnej części gminy, graniczy od wschodu z miejscowością Krajowice, od zachodu z Lipnicą Górną, od południa z Lipnicą Dolną a od północy z Ujazdem.
Nazwa wsi pochodzi od nazwiska jej założyciela Wróbla. Pierwsze wzmianki o miejscowości znajdują się w aktach wyższego sądu leńskiego golewskiego z roku 1407. Wieś została założona na prawie magdeburskim dlatego znajdowało się w niej sołectw. Długosz pisze o wsi, że należała do parafii Brzyska i była własnością klasztoru tynieckiego. Opisując miejscowość wspomina o karczmie i rozwiniętym wyrobie płótna. Znaczące zmiany w rozwoju miejscowości przyniósł rok 1910, w którym to wybudowano budynek szkoły i rozpoczęto nauczanie. W tym samym roku powstało Kółko Rolnicze i mały sklepik. 
Okres powojenny do czas rozkwitu wybudowano nowy dom ludowy, kaplicę filialna należącą do parafii Brzyska oraz budynek szkolny z pełnowymiarową salą gimnastyczną.

Zabudowa miejscowości zlokalizowana jest w przeważającej większości wzdłuż drogi powiatowej nr 1313 R Jasło - Dębowa -granica powiatu.

W miejscowości zachowały się do dzisiaj nazwy przysiółków o których wspomina Długosz takie jak: Łosiny, Pasternik, Dział, Stawiska.

Na terenie miejscowości znajdują się stawy hodowlane obfite w ryby zwłaszcza karpia, opiekę nad stawami sprawuje Polski Związek Wędkarski.

Opracowano na podstawie:
G.Mikoś. Brzyska i okolice.
Dane Urzędu Statystycznego w Rzeszowie

{"register":{"columns":[]}}