W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Ujazd

Rafał Wojdyła – Sołtys tel. 600 129 351

Rada sołecka:

1. Karol Dziedzic

2. Grzegorz Gadzała

3. Andrzej Wojdyła

4. Wojciech Wojdyła

5. Janusz Żygłowicz

 

Powierzchnia: 1392ha
Ludność:  469
Gęstość zaludnienia:  119 osoby/km2

Wieś Ujazd graniczy od wschodu z rzeką Wisłoką, od południa z Wróblową, od zachodu z Czermną, od północy z Kłodawą.
Nazwa wsi jest topograficzna ujazd oznacza wieś otoczoną rowem i wałem. Miejscowość jest wsią bardzo dawną. Jego starożytności dowodzi dokument wydany 9 lutego 1319 r, w którym Władysław Łokietek przysądza zamek Golesz z przyległościami opactwu tynieckiemu. (Kodeks tyniecki str. 79). Do tych przyległości należał Ujazd, nazwany w tym dokumencie Uczadona. W roku 1334 opat tyniecki wydaj e w Tuchowie przywilej Mikołajowi Smarżowi, którym oddaje mu w nagrodę, za usługi, oddane klasztorowi, sołtystwo w lasach w Ujeździe.
Długosz pisze o tej wsi, że należała do parafii w Brzyskach, a była własnością opata i klasztoru tynieckiego nie posiada karczmy, młyna i folwarku. Ujazd praktycznie przez cały okres czasu był własnością klasztoru tynieckiego do czasu zniesienia klasztoru w Tyńcu. Po tym okresie należał do funduszu kościelnego. W roku 1797 roku został sprzedany i należał do tych samych właścicieli co miejscowość Brzyska.
Okres przedwojenny w historii Ujazdu to okres w którym mieszkańcy  jako pierwsi na tym terenie zbudzili sie, z wieloletniej hibernacji. Tu w 1897 r. powstała pierwsza w tych okolicach  jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, a jej członkowie nie ograniczali sie, tylko do gaszenia pożarów ale inicjowali uroczystości przede wszystkim o charakterze patriotyczno — narodowym. Liczne pochody i parady przyciągały dziesiątki mieszkańców z sąsiednich wsi, a organizowane wiece ściągały licznych słuchaczy z całego powiatu.
Okres międzywojenny pozostawił po sobie szkołę filialną (1919r.), której pierwszym nauczycielem był Piotr Wawszczak.
Okres powojenny to czas stopniowego wzrastania i rozbudowy infrastruktury.

Obecnie Ujazd to dobrze zorganizowana wieś. Posiada siec gazową, elektryczną i telefoniczną, remizę OSP oraz Dom Ludowy w którym swoją siedzibę ma Centrum Kształcenia na odległości- „Wioska Internetowa”, które skupia dzieci i młodzież z pobliskich wsi. W Centrum Kształcenia mieszkańcy codziennie mogą  korzystać z bezpłatnych szkoleń e-learningowych.

Na terenie Ujazdu bardzo aktywnie działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Koło Gospodyń Wiejskich.

Największym wydarzeniem ostatnich lat w Ujedzie jest postawienie najwyższego krzyża w Polsce, mierzącego 40 metrów wysokości inwestycja powstała dzięki polonii z Chicago.

Opracowano na podstawie:
G.Mikoś. Brzyska i okolice.
Dane Urzędu Statystycznego w Rzeszowie

{"register":{"columns":[]}}