W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Dąbrówka

Jan Niezgoda – sołtys tel. 787 223 365


Rada sołecka
1. Grzegorz Gomółka
2. Tomasz Kaszycki
3. Henryk Liszka
4. Tadeusz Szot
5. Wiesław Wypasek

 

Powierzchnia: 198ha
Ludność:  580
Gęstość zaludnienia:  292 osoby/km2

Wieś Dąbrówka położona jest w  południowej części gminy graniczy od wschodu poprzez rzekę Wisłokę z Krajowicami, północy z Wróblową, a od zachodu z Lipnicą Dolną i Bączalem. Południowa granica wsi przylega do miasta Jasła, a poprzez Opacie do Gminy Jasło . Przez wieś przepływa wiele strumyków, które zasilają rzekę Wisłokę.
Jest  najmniejszą wioską Gminy Brzyska, ale posiada największą gęstość zaludnienia  292 osób na 1 km2 .

Dąbrówka założona została najprawdopodobniej na przełomie XIII-XIVw i należała do opactwa tynieckiego. Najwcześniejsza pisana o niej wzmianka pochodzi z 1378 r i zawarta jest w kodeksie dyplomatycznym tynieckim, uznanym jednak za fałszywy. Według Piekosińskiego, założona została na prawie magdeburskim. Pierwszy autentyczny dokument pochodzi z akt sądu leńskiego, który podaje że w 1486 r. Marcin Dąbrowski sprzedał sołectwo w Dąbrówce swoim siostrzeńcom Mikołajowi i Pawłowi Wolnym. Z czasem Dąbrówka powtórnie staje się własnością rodziny Dąbrowskich.
W XVI w. Dąbrówka kilkakrotnie zmieniała swego właściciela. Przechodziła w ręce Szutowskich, Dąbrowskich i Pieniążków, nominalnie zostając własnością opactwa tynieckiego. Wg Pawińskiego, Dąbrówkę na mocy kontraktu z 1845 r. nabywają Maryanna, Aniela, Karolina i Salomea Rylskie od niejakiego Jana Płockiego. Ostatnim właścicielem wsi był Emil Rylski który wybudował wyniosły dwór i nowoczesne gospodarstwo.
Okres międzywojenny to okres wielkiej emigracji za „chlebem” do Francji i Ameryki.
Zawieruchy wojenne spowodowała wiele strat. Między innymi zniszczony został dwór Rylskiego i spłonęło kilka domów.
Okres powojennej historii Dąbrówki to czas jej rozkwitu. Wybudowano nową drogę, zelektryfikowano wieś, wybudowano Dom Ludowy oraz remizę OSP.

W przestrzenno – urbanistycznym układzie wsi można wyodrębnić centralny obszar zaczynający się od skrzyżowaniu drogi gminnej „Zagórze” z drogą powiatową 1313 po kościół parafialny. Znajdują się tu wszystkie najważniejsze instytucje społeczne i publiczne działające na terenie Dąbrówki tj.: Ochotnicza Straż Pożarna, park podworski, liczne sklepy, Spółdzielnia Produkcyjno-Handlowa oraz Dom Ludowy w którym znajduje się siedziba Rady Sołeckiej oraz Centrum Kształcenia na odległości- „Wioska Internetowa”, które skupia dzieci i młodzież z pobliskich wsi. W Centrum Kształcenia mieszkańcy codziennie mogą  korzystać z bezpłatnych szkoleń e-learningowych, Internetu.
Na terenie wsi działają liczne stowarzyszenia. Do najaktywniejszych grup należą:

  • Koło Gospodyń Wiejskich
  • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
  • Ochotnicza Straż Pożarna
  • Caritas

W miejscowości zachowały się swoiste nazwy przysiółków: Zagórze, Poręby, Wilcoki, Ispiny, Rędziny.

Opracowano na podstawie:
G.Mikoś. Brzyska i okolice.
Dane Urzędu Statystycznego w Rzeszowie

{"register":{"columns":[]}}