W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zawarcie małżeństwa w formie wyznaniowej

Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego w obecności duchownego oświadczają wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu i kierownik urzędu stanu cywilnego następnie sporządzi akt małżeństwa. Gdy zostaną spełnione powyższe przesłanki, małżeństwo uważa się za zawarte w chwili złożenia oświadczenia woli w obecności duchownego.

Nie mogą zawrzeć małżeństwa osoby niemające ukończonych 18 lat, ubezwłasnowolnione całkowicie, dotknięte choroba psychiczną, spokrewnione lub spowinowacone w linii prostej oraz już pozostające w innym związku małżeńskim, przysposabiający i przysposobiony. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat 16.

Osobom zamierzającym zawrzeć małżeństwo w ww. sposób kierownik urzędu stanu cywilnego wydaje zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz treść i datę złożonych przed nim oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków i ich dzieci (załącznik nr 4 – druk wniosku o wydanie zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączającego zawarcie małżeństwa).

Zaświadczenie traci moc po upływie 6 miesięcy od dnia jego wydania.

Wymagane dokumenty do uzyskania zaświadczenia są takie same jak do ślubu cywilnego. Zostały przedstawione wyżej.

Uzyskanie zaświadczenia wymaga osobistego stawiennictwa narzeczonych. Zaświadczenie wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego wybrany przez osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo tzw. konkordatowe.

Osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo obowiązane są do złożenia pisemnego zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zapewnienie może być złożone przed każdym kierownikiem urzędu stanu cywilnego w kraju, a za granicą przed polskim konsulem. Ważne jest przez okres 6 miesięcy. Cudzoziemiec nie znający języka polskiego składa przedmiotowe zapewnienie w obecności tłumacza przysięgłego. Każde z małżonków składa oświadczenie o wyborze nazwiska jakie będzie nosił po zawarciu małżeństwa oraz oświadczenie o wyborze nazwiska dzieci.

Akt małżeństwa zostaje sporządzony w elektronicznej księdze małżeństw na podstawie przekazanego przez duchownego pisemnego zaświadczenia stwierdzającego zawarcie małżeństwa w formie wyznaniowej ze skutkami w prawie polskim. Duchowny zaświadczenie przekazuje do USC przed upływem 5 dni od dnia zawarcia małżeństwa. Przy obliczaniu biegu terminu nie uwzględnia się dni uznanych ustawowo za wolne od pracy.

Małżonkowie otrzymują 1 odpis skrócony aktu małżeństw - możliwe jest doręczenie odpisu pocztą przesyłką poleconą, należy zgłosić przy wystawianiu zaświadczenia.

Kierownik USC odmawia wydania zaświadczenia o możności zawarcia małżeństwa w formie wyznaniowej, gdy stwierdzi, że w świetle prawa polskiego istnieją okoliczności wyłączające zawarcie zamierzonego małżeństwa powiadamiając pisemnie osobę zainteresowaną o przyczynach odmowy. Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma może wystąpić do Sądu Rejonowego w Wyszkowie – Wydział Rodzinny i Nieletnich o rozstrzygnięcie czy okoliczności przedstawione przez kierownika USC uzasadniają odmowę przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński; prawomocne postanowienie sądu jest wiążące dla kierownika USC.

Wysokość opłaty:

  • 84,00 zł – za sporządzenie aktu małżeństwa

Materiały

Załącznik nr 4 - Wniosek o wydanie zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.
zalacznik​_nr​_4​_druk​_wniosku​_o​_wydanie​_zaswiadczenia​_stwierdzajacego​_brak​_okolicznosci​_wylaczajacych​_zawarcie​_malzenstwa.pdf 0.05MB
{"register":{"columns":[]}}