W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zawarcie małżeństwa w formie cywilnej

Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński.

Nie mogą zawrzeć małżeństwa osoby niemające ukończonych 18 lat, ubezwłasnowolnione całkowicie, dotknięte choroba psychiczną, spokrewnione lub spowinowacone w linii prostej oraz już pozostające w innym związku małżeńskim, przysposabiający i przysposobiony. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat 16.

Formalności związane ze zgłoszeniem zamiaru zawarcia małżeństwa, przyjęcie zapewnień o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa oraz ustalenie terminu ślubu załatwiane są bez zbędnej zwłoki ( po przekazaniu lub zmigrowaniu aktów przez inne USC do rejestru stanu cywilnego ).

Wymagane dokumenty: dokumenty tożsamości do wglądu, dowód zapłaty opłaty skarbowej.

Ponadto:

  • jeżeli osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo pozostawała uprzednio w związku małżeńskim albo prawomocnie stwierdzono nieistnienie małżeństwa – wskazuje kierownikowi miejsce zawarcia tego małżeństwa
  • kobieta niepełnoletnia, która ukończyła 16 lat zamierzająca zawrzeć małżeństwo zobowiązana jest dostarczyć prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego zezwalające na wcześniejsze zawarcie małżeństwa
  • obywatel polski, który zamierza wstąpić w związek małżeński, lecz nie posiada aktów stanu cywilnego sporządzonych w Polsce, składa zagraniczny odpis aktu urodzenia, a jeżeli pozostawał w związku małżeńskim odpis aktu małżeństwa wraz z dokumentem potwierdzającym jego ustanie – z urzędowym tłumaczeniem na język polski.

Cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo składa :

  • dokument stwierdzający, że zgodnie z prawem ojczystym może zawrzeć małżeństwo, jeżeli otrzymanie dokumentu napotyka na trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd na wniosek cudzoziemca, może go zwolnić od złożenia tego dokumentu,
  • odpis aktu urodzenia, a jeżeli pozostawał uprzednio w związku małżeńskim odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu wraz z tłumaczeniem na język polski.

Osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo obowiązane są do złożenia pisemnego zapewnienia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zapewnienie może być złożone przed każdym kierownikiem urzędu stanu cywilnego w kraju, a za granicą przed polskim konsulem. Ważne jest przez okres 6 miesięcy. Cudzoziemiec nie znający języka polskiego składa przedmiotowe zapewnienie w obecności tłumacza przysięgłego.

Małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia, kiedy osoby, które zamierzają je zawrzeć, złożyły kierownikowi pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie tego małżeństwa. Jednakże kierownik urzędu stanu cywilnego może zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem tego terminu. jeżeli przemawiają za tym ważne względy ( załącznik nr 1- druk wniosku o skrócenie terminu).

Ceremonia ślubna odbywa się w terminie dowolnie wybranym przez narzeczonych, uroczystości są organizowane w dni powszednie i soboty. W dniu zawarcia związku małżeńskiego narzeczeni oraz pełnoletni świadkowie przedstawiają dokumenty tożsamości. Jeżeli chociaż jedna z ww. osób nie zna języka polskiego małżeństwo zawierane jest przy udziale tłumacza przysięgłego.

Na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo kierownik urzędu stanu cywilnego przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on właściwy ( załącznik nr 2 – druk wniosku o zawarcie małżeństwa poza USC):

  • jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński,
  • jeżeli osoba zamierzająca zawrzeć związek małżeński jest w stanie zagrożenia życia lub zdrowia albo jest pozbawiona wolności.

Kierownik urzędu stanu cywilnego, który przyjął oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński, sporządza akt małżeństwa najpóźniej w następnym dniu roboczym i wydaje 1 odpis skrócony aktu.

Mężczyzna i kobieta, będący obywatelami polskimi przebywającymi za granicą, mogą zawrzeć małżeństwo również przed polskim konsulem lub osobą wyznaczoną do wykonywania funkcji konsula.

Z ważnych powodów sąd może zezwolić, żeby oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński zostało złożone przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym i wymieniać osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte.

Kierownik USC odmawia udzielenia ślubu cywilnego, gdy stwierdzi, że w świetle prawa polskiego istnieją okoliczności wyłączające zawarcie zamierzonego małżeństwa powiadamiając pisemnie osobę zainteresowaną o przyczynach odmowy. Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma może wystąpić do Sądu Rejonowego w Wyszkowie – Wydział Rodzinny i Nieletnich o rozstrzygnięcie czy okoliczności przedstawione przez kierownika USC uzasadniają odmowę przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński; prawomocne postanowienie sądu jest wiążące dla kierownika USC

Materiały

Załącznik nr 1 - Wniosek o skrócenie miesięcznego terminu oczekiwania na ślub.
zalacznik​_nr​_1​_druk​_wniosku​_o​_skrocenie​_terminu​_oczekiwania​_na​_slub.pdf 0.07MB
Załącznik nr 2 - Wniosek o zezwolenie na zawarcie małżeństwa poza lokalem USC
zalacznik​_nr​_2​_druk​_wniosku​_o​_zezwolenie​_na​_zawarcie​_malzenstwa​_poza​_usc.pdf 0.09MB
{"register":{"columns":[]}}