W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

XII odsłona Narodowego Czytania

14.09.2023

W niedziele, 10 września 2023r. w Skansenie w Brańszczyku odbyła się XII odsłona Narodowego Czytania– wielkiego wydarzenia kulturalnego promującego czytelnictwo i klasykę polskiej literatury, którego lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

narodowe czytanie

Eliza Orzeszkowa, z domu Pawłowska, urodziła się 6 czerwca 1841 roku w Miłkowszczyźnie. Jedna  z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu. Praktycznie całe życie była związana z Grodzieńszczyzną. To tam powstała powieść „Nad Niemnem”, która miała uczcić 25. rocznice Powstania Styczniowego ale także ukazać tożsamość narodową po klęsce powstania bez widoków na niepodległość. Orzeszkowa pochodziła z bogatej rodziny ziemiańskiej. Jako młoda dziewczyna sporo czytała, zarówno literaturę polską, jak i francuską. Prawdopodobnie było to rekompensatą jej nieco „samotniczego” życia. Zachwycała energią i radością życia. Eliza była bardzo zaangażowana w działalność społeczną.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Utwór ten znalazł się na łamach tygodnika Ilustrowanego w 1887 roku. Wydana rok później książka, okazała się niebywałym sukcesem. Doceniono barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne. Po dwóch wydaniach rosyjska cenzura zakazała wydawania wywrotowej powieści Orzeszkowej, tak bardzo dotykającej krwawej walki z imperium Rosji. „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160 –lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Następnie odbył się otwarty konkurs, w którym przybyli goście mieli okazję wygrać książkę Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Warunkiem było udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące przeczytanych fragmentów utworu. Na zakończenie spotkania dla wszystkich czekał słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy lektorom Monice Lecińskiej i Wojciechowi Kobiałce oraz wszystkim uczestnikom za udział w Narodowym Czytaniu. Mamy nadzieję, że tak jak my, miło spędzili Państwo czas. Do zobaczenia na następnym Narodowym Czytaniu – za rok!

Tekst i zdjęcia: Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}