W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obchody wybuchu II Wojny Światowej w gminie Brańszczyk

13.09.2023

Obchody wybuchu II Wojny Światowej w gminie Brańszczyk, w 84. rocznicę bitwy pod Wyszkowem Grupy Operacyjnej Wyszków z hitlerowskim najeźdźcą.

Obchody wybuchu II Wojny Światowej w gminie Brańszczyk na cmentarzu w Brańszczyku.

84 lata temu, 1 września 1939 r. napaścią na Polskę, Niemcy rozpoczęli trwający ponad 6 lat największy konflikt zbrojny w historii ludzkości – II wojnę światową. Pochłonęła ona ponad 60 mln ofiar, wśród nich blisko 6 mln Polaków.

7 września 2023 r. uroczyste obchody 84. rocznicy bitwy pod Wyszkowem grupy operacyjnej „Wyszków” z hitlerowskim najeźdźcą w gminie Brańszczyk rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem ks. proboszcza Jerzego Brzezińskiego. W kościele parafialnym na mszy świętej zgromadziły się poczty sztandarowe ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Brańszczyk, na czele z pocztem sztandarowym repliki 18 PAL-u, władze samorządowe na czele z wójtem Wiesławem Przybylskim, przedstawiciel dowódcy 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie płk. Rafał Majbański, uczniowie klas VI,VII,VIII szkół podstawowych z  gminy Brańszczyk wraz z dyrektorami i opiekunami oraz mieszkańcy naszej gminy. Po wspólnej modlitwie za poległych żołnierzy w obronie Ojczyzny, prowadzeni przez pododdział honorowy 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego z Komorowa wszyscy udali się na cmentarz parafialny na dalsze uroczystości przy mogile poległych żołnierzy w 1939 roku. Dla młodzieży to była swoista lekcja historii i kultywowanie pamięci historycznej, o tych którzy oddali własne życie za naszą Ojczyznę.  Na cmentarzu odśpiewano Hymn Państwowy, odczytano Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową. Dyrektor GCKSiT Dorota Socik odczytała modlitwę wiernych za żołnierzy z grupy operacyjnej Wyszków, a także z samodzielnej grupy operacyjnej „Narew” oraz innych jednostek Wojska Polskiego i osób cywilnych poległych 84. lata temu w okolicach Brańszczyka, nad Bugiem i w leśnych ostępach Puszczy Białej.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski. Na koniec odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zapalanie zniczy na grobie żołnierzy przez delegacje: wojskowe, samorządowe oraz uczniów z poszczególnych szkół wraz z opiekunami.

Tak liczna obecność uczniów ze wszystkich szkół w gminie Brańszczyk to świadome budowanie kolejnego łańcucha  pokoleń, związanego  silnymi emocjami wokół wydarzeń i ludzi ówczesnej wojennej rzeczywistości.

Musimy pamiętać o naszych mieszkańcach walczących i poległych w walce z niemieckim okupantem. Poprzez ten akt, mamy wpływ na przekaz, jaki pozostawimy kolejnym polskim pokoleniom, mamy wpływ na brzmienie lekcji historii w polskich szkołach, na kształtowanie patriotycznych postaw młodych Polaków. Pamięć o tych, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Ojczyznę jest naszym obowiązkiem.

Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym!!!

Tekst i zdjęcia: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku

Zdjęcia (52)

{"register":{"columns":[]}}