W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Hubertus Jeździecki w Brańszczyku

13.10.2021

Z inicjatywy Stowarzyszenia Bocian KRIS i Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie w dniu 2 października 2021 r. po raz ósmy w Brańszczyku odbył się Hubertus Jeździecki.

Mężczyzna na koniu podczas skoku przez przeszkodę. W tle las.

Podczas imprezy miały miejsce m.in. wspólny przejazd konny ulicami Brańszczyka, prelekacja o rtm. Józefie Najnercie, wystawa broni białej, medali, publikacji historycznych, pokaz jazdy konnej, konkurs skoków przez przeszkody, zawody kawaleryjskie, mała i duża gonitwa za lisem oraz przejażdżki konne i bryczką dla dzieci. Z okazji wydarzenia łączności tego dnia wykonywali krótkofalowcy z Brańszczyka. Można było również spróbować potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Brańszczyka. Honorowy patronat objęli Starosta Powiatu Wyszkowskiego oraz Wójt Gminy Brańszczyk.  

Jak co roku, na Hubertusie Jeździeckim 2021 obecnych było wiele stajni z terenu naszego powiatu i nie tylko: Stajnia Turzyn, Stajnia Bajka, Stajnia Konwersacja, Pensjonat dla Koni u Judyty, konie z Gulczewa i Olszanki, Stajnia Lidia, Stajnia pod Zegarem, Stajnia Sobiescy, Stajnia Konikowo, Stajnia z Adelina, Stajnia Derłówka, 201 Pułk Szwoleżerów.

Najbardziej widowiskowym punktem programu są zawody jeździeckie oraz zawody kawaleryjskie. W zawodach w klasie LL (wysokość przeszkód do 90 cm) wzięło udział 23 jeźdźców, w klasie L (wysokość przeszkód do 100 cm) - 14 jeźdźców. Natomiast w zawodach kawaleryjskich udział wzięło 10 jeźdźców. W klasie L zwyciężyła Dominika Świniarska na koniu Henrietta, drugie miejsce zajęła Katarzyna Skoczeń na koniu Konwersacja, a trzecie Aleksandra Horung na koniu Migota. W klasie LL zwyciężyła Dominika Świniarka na koniu Henrietta, drugie miejsce przypadło Dariuszowi Jastrzębskiemu na koniu Ginter, a trzecie Julii Podgórnej na koniu Strzałka. Zawody kawaleryjskie o szablę rtm. Józefa Najnerta wygrał  Jakub Michalik na koniu Dumny z Pensjonatu dla Koni u Judyty, drugie miejsce zajął Tomasz Wróbel na koniu Bajka ze stajni Bajka w Radzyminie, a trzecie Jarosław Żmuda na koniu Etna ze stajni z Tumanka.

Zwyczajem jest również gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. lisa, czyli jeźdźca z ogonem przypiętym do lewego ramienia. Tegoroczne gonitwy były bardzo widowiskowe i zacięte. Zwycięzcą dużej gonitwy za lisem (dla zaawansowanych jeźdźców) został Jarosław Żmuda na koniu Etna, zaś zwycięzcą małej gonitwy za lisem (dla poczatkujących jeźdźców)  został Mateusz Racki na koniu Leo. Nagrodę specjalną Hubertusa w podziękowaniu za współpracę przyznano Pawłowi Kozakiewiczowi. Puchary i nagrody zwycięzcom wręczyli: wójt Wiesław Przybylski, prezes wyszkowskiego koła Związku Piłsudczyków RP Sylwester Raniszewski, prezes Stowarzyszenia Bocian KRIS Piotr Deptuła i dyrektor DPS Jan Mroczkowski.     

Zdjęcia (7)