W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Gminno-Parafialne Dożynki w Brańszczyku 2022

08.09.2022

4 września 2022 r. w Skansenie im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne, coroczne dziękczynne święto plonów.

Dożynki gminno-parafialne w Brańszczyku

Dożynki to uroczystość o wielopokoleniowej tradycji. Są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolników i wyrazem wdzięczności za ich zmagania. To czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud codziennej pracy.

Gminne święto plonów poprzedziła uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym w Brańszczyku, celebrowana przez księdza proboszcza Jerzego Brzezińskiego. W liturgii wzięły udział poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół podstawowych z terenu gminy. W tym roku zostały poświęcone trzy wieńce dożynkowe: z Parafii pw. Jana Chrzciciela w Brańszczyku, z Parafii pw. Św. Barbary w Porębie oraz z Parafii pw. NMP Wspomożycieli Wiernych w Białymbłocie.

Po zakończeniu Mszy Świętej uroczysty korowód przeszedł z kościoła parafialnego ulicą Jana Pawła II do Skansenu im. Marii Żywirskiej. Uczestniczyli w nim m.in. Orkiestra Dęta „Darmanista”, poczty sztandarowe, Starostowie Dożynek- Państwo Mariola i Jacek Grzywaczowie z Turzyna, Starosta Bartny - Jan Niedźwiedź, przedstawiciele Związku Piłsudczyków, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz stowarzyszeń pozarządowych, księża oraz siostry zakonne, strażacy, przedstawiciele Kół Łowieckich, Koła Gospodyń Wiejskich, zaproszeni goście, mieszkańcy gminy.

Oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy Brańszczyk - Wiesław Przybylski, który wraz z przewodniczącą Rady Gminy Ewą Wielgolaską, zgodnie z tradycją,  przyjął chleb i miód z rąk Starostów Dożynkowych oraz Starosty Bartnego oraz podzielili się nimi z uczestnikami uroczystości. Wójt gminy w pierwszych słowach zwrócił się z podziękowaniem do zgromadzonych, w szczególności do rolników: „Przypadł mi w udziale zaszczyt podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę w imieniu całej naszej społeczności. Był to kolejny rok pełen trosk i niepokoju, jeszcze pandemia nie przygasła, a oto zaczęła się wojna w Ukrainie. Wszystkich nas ogarnął lęk i niepokój (…) Dzięki polskim rolnikom byliśmy bezpieczni pod względem żywnościowym. Starcza dla nas, ale też i dla tych, którzy uciekli przed wojennymi prześladowaniami z Ukrainy. Wielu z nich schroniło się na wsi, też i u nas. Za ta gościnność chciałbym rolnikom podziękować (…).” Nie zabrakło również podziękowań dla Starostów Dożynkowych, Kół Gospodyń Wiejskich oraz dla osób zajmujących się przygotowaniem uroczystości.

W tegorocznych obchodach święta dożynkowego udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP Maciej Górski, Senator RP Robert Mamątow, starosta powiatu wyszkowskiego Jerzy Żukowski wraz z przedstawicielami władz powiatu, sygnaliści, przedstawiciele kół łowieckich, duchowieństwo, przedstawiciele służb wojskowych i mundurowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych.

Tegoroczne obchody dożynkowe miały dwóch szczególnych gości. Jednym z nich był dr Józef Zalewski, wicedyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego przez dr Józefa Zalewskiego oraz Dorotę Socik, dyrektora Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku. Dokument określa priorytety współpracy dotyczącej organizacji Skansenu im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku oraz kultywacji dziedzictwa Kurpi Białych. Drugim szczególnym gościem była Tomasza Sadowska, misjonarka pracująca od 36 lat w Kamerunie, która opowiedziała o swojej pracy z dziećmi w bardzo trudnych warunkach i poprosiła o wsparcie.

Podczas uroczystości medal „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymał Sylwester Wiśniewski z Nowych Bud. Natomiast Jerzy Żukowski, starosta wyszkowski, odebrał  „Srebrny Krzyż Honorowy” z rąk prezesa Związku Piłsudczyków w Wyszkowie. Wręczono nagrody za zwycięstwo w zawodach pływania pychówką (I miejsce - Stanisław Kowalski, Jan Szymanik, II miejsce- Dariusz Bralewski, III miejsce- Michał Najmoła). Rozstrzygnięto również konkurs dla rolników dotyczący wiedzy o zasadach bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, zorganizowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wyszkowie (I miejsce- Wioletta Rybaczyk, II miejsce Piotr Szczypiorski, II miejsce- Magdalena Dąbrowska).

Dożynki gminne to także dodatkowe wydarzenia. Po raz drugi Święto Kaszy Gryczanej oraz konkurs na najlepsze danie z kaszy gryczanej w dwóch kategoriach: Koła Gospodyń Wiejskich oraz uczestnicy indywidualni. Komisja konkursowa w składzie: Ewa Wielgolaska, Diana Piotrowska, ks. Jerzy Brzeziński oraz Andrzej Dańczyszyn wybrała zwycięzców w obu kategoriach.

Koła Gospodyń Wiejskich:

I miejsce- KGW Kolorowe Babeczki z Udrzynka za kotlety „gryczanki”;

II miejsce- KGW Turzyniacy za kaszę gryczaną z gulaszem i sosem borowikowym;

III miejsce- KGW Nadbużanki z Nowych Bud za gołąbki z kaszą gryczaną w sosie pieczarkowo-śmietanowym.

Uczestnicy indywidualni:

I miejsce- Ewa Zalewska za ciasto „serce gryczane serem zakrapiane”;

II miejsce- Milena Pawłowska za placki gryczane wytrawne z sosem grzybowo-koperkowym oraz na słodko z miodem gryczanym i malinami;

III miejsce- Elżbieta Maciejczuk za  placki z kaszą gryczaną i cukinią.

Dodatkowo można było zobaczyć wystawę pt. „Wycinanka Kurpiowska z Puszczy Zielonej” oraz wystawę rzeźb Stanisława Kądzieli pt. „Kapliczki i krzyże przydrożne jako świadectwo wiary i męczeństwa naszych ojców w gminie Brańszczyk”.

Dzięki Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu gminu można było spróbować wielu pysznych potraw. W chatach skansenu odbyły się warsztaty z piecem, tkackie, garncarskie, wikliniarskie, drwali i bartników oraz kulinarne dla dzieci. W programie znalazła się również loteria z atrakcyjnymi nagrodami, liczne atrakcje dla dorosłych i dzieci oraz nieodzowne występy artystyczne gminnych Kół Gospodyń Wiejskich, Orkiestry Dętej „Darmanista”, zespołu folklorystycznego PolkaDot, koncert zespołu Topky oraz na zakończenie potańcówka z zespołem Gramy Razem.

Zdjęcia (128)

{"register":{"columns":[]}}