W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Gminno - Parafialne Dożynki w Brańszczyku

10.09.2021

5 września 2021 r. odbyły się Gminno-Parafialne Dożynki w Brańszczyku. To zwyczaj starannie kultywowany od wielu stuleci. Mieszkańcy Gminy Brańszczyk radośnie celebrowali święto plonów.

Na zdjęciu Wójt Wiesław Przybylski wygłaszający przemówienie na scenie.

Tradycyjnie Dożynki rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej w kościele Wniebowzięcia NMP w Brańszczyku. Następnie korowód dożynkowy, na czele z orkiestrą dęta Darmanista powędrował do Skansenu im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku. Ożywiony gwarem ludzi i domowych zwierząt nawiązywał wprost do ludowych tradycji. Zorganizowane stanowiska edukacyjno-wystawiennicze, przypominające dawne życie wiejskie na Kurpiach, pozwoliły uczestnikom święta choć na chwilę przenieść się do naszej tożsamej przeszłości. Dostojnych gości przywitała Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystki Dorota Socik. Gospodarz Gminy Brańszczyk Wójt Wiesław Przybylski, przekazał podziękowania wszystkim rolnikom i gospodarzom gminy za trud i ciężką pracę. Wyrazy uznania i szacunku skierował również do Starostów Dożynkowych - Agnieszki Szczygielskiej i Damiana Bralewskiego, Kół Gospodyń Wiejskich, Druhów OSP, Radnych na czele z przewodniczącą Rady Gminy Ewą Beatą Wielgolaską, Sołtysów, uczniów gminnych szkół, artystów lokalnych, wszystkich zaangażowanych w nasze święto oraz Gości na czele ze starostą Powiatu Wyszkowskiego Jerzym Żukowskim i przewodniczącym Rady Powiatu Waldemarem Sobczakiem .

Wydarzeniem towarzyszącym było I Święto Kaszy Gryczanej. W konkursie na najlepsze danie z kaszy gryczanej o trofeum "Drewnianej Kurpianki" zwyciężyło Koło Gospodyń z Nowych Bud "Nadbużanki". Występy lokalnych artystów, w tym uczniów gminnych szkół udowodniły, że tego dnia świętowały wszystkie pokolenia, a piękna tradycja dożynkowa przetrwa. Ale to nie koniec atrakcji. Wyśmienite potrawy stworzone przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz Koła Łowieckiego sprawiły, że było pysznie. Wszelkie atrakcje dla dzieci, koncerty i potańcówka sprawiły, że tegoroczne Dożynki w Brańszczyku przebiegały w jedności i radości, smakując dobra brańszczykowskiej ziemi.

Zdjęcia (17)