W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Gminne uroczystości upamiętniające 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

14.11.2023

Obchody rocznicowe odzyskania niepodległości przez Polskę w gminie Brańszczyk rozpoczęły się w czwartek, 9 listopada, w Sali OSP w Brańszczyku, Konkursem Piosenki Żołnierskiej „Zaśpiewaj dla Niepodległej, organizowanym przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Stanisława Pomian-Srzednickiego na placu Jana Pawła II przez władze samorządowe. Wokół inni zgromadzeni uczestnicy uroczystości.

Zaprezentowanych zostało 25 utworów w trzech kategoriach wiekowych z podziałem na występy zespołów i solistów. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców we wszystkich grupach wiekowych.

W kategorii I, w której występowali uczniowie z klas 0-II w grupie solistów:

I miejsce Amelia Sulich ze SP w Brańszczyku z utworem „To nasza Ojczyzna”;
II miejsce Antonina Zyśk ze SP w Brańszczyku z utworem „Dziewczyna z granatem w ręce”,
III miejsce Kacper Sito ze SP w Porębie Średniej z utworem „My pierwsza brygada”.

Natomiast w grupie zespołów:

I miejsce Aleksander Rybak, Adam Rogalski, Kacper Wiśniewski, Julian Kosiński i Wojciech Stankiewicz ze SP w Brańszczyku z utworem „My pierwsza brygada”; 
II miejsce Maja Dąbrowska, Stanisław Dąbrowski, Mateusz Zdziarstek, Filip Pędzich i Szymon Kurowski z SP w Turzynie z utworem „Hej hej Ułani”.

W kategorii II, w której występowali uczniowie klas III-V w grupie solistów:

I miejsce Eliza Śliwka z ROiSA w Białymbłocie z utworem „Smutno mi Boże”;
II miejsce Nikola Brejnak ze SP w Porębie Średniej z utworem „Polska Flaga”,
III miejsce Kinga Rogulska ze  SP w Porębie Średniej z utworem „Taki Kraj”.

W grupie zespołów:

I miejsce Wiktoria Teofilak, Maja Jankowska, Maja Roguszewska, Natalia Korzeb i Lena Soliwoda ze SP w Knurowcu z utworem „Myślimy o Polsce”;
II miejsce Alicja Kulesza i Amelia Górecka ze SP w Porębie Średniej z utworem „Przybyli Ułani”;
III miejsce Klaudia Kołodziejczyk i Bartłomiej Rosiński ze SP w Trzciance z utworem „Maki”.

W kategorii III, w której występowali uczniowie z klas VI-VIII w grupie solistów:

I miejsce Liliana Iwańska ze SP w Trzciance z utworem „Niepodległa, niepokorna”.

W grupie zespołów:

I miejsce Lena Budnicka, Paulina Kuczyńska i Karol Łapiński ze SP w Trzciance z utworem „Pieśń o przeszłości”;
II miejsce Kalina Mróz i Nela Sarbiewska ze SP w Trzciance z utworem „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”;
III miejsce Zuzanna Jóźwik i Nikola Lis ze SP w Porębie Średniej z utworem „Dziewczyna z granatem w ręce”.  

W dniu 10 listopada szkoły podstawowe z terenu gminy Brańszczyk wzięły udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godzinie 11.11 uczniowie wraz z nauczycielami oraz pracownikami szkół wspólnie zaśpiewali hymn narodowy. 

W dniu 11 listopada hołd oddano Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Delegacja ze Szkoły Podstawowej im. J. Piłsudskiego w Porębie Średniej oraz władze samorządowe złożyły kwiaty pod obeliskiem Józefa Piłsudskiego w Porębie Średniej. Kwiaty złożono również przy pamiątkowym kamieniu upamiętniającym pierwszych osadników w Białymbłocie.  

W dniu 12 listopada w kościele parafialnym w Brańszczyku o godz. 10.00 poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół podstawowych z terenu gminy, władze samorządowe: wójt Wiesław Przybylski, przewodnicząca Rady Gminy Brańszczyk Ewa Wielgolaska oraz radni- Hanna Zagożdzon, Jadwiga Uchal, Bogdan Czarnecki, Tadeusz Kruszewski wraz z mieszkańcami spotkali się na wspólnej mszy świętej, aby modlić się za umiłowaną Ojczyznę. Następnie złożono kwiaty przy pomniku Stanisława Pomian-Srzednickiego na skwerze Jana Pawła II oraz przy grobie żołnierzy z 1920 r. na cmentarzu parafialnym w Brańszczyku.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}