W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Gminne obchody Dnia Strażaka w Brańszczyku

12.05.2022

8 maja w Brańszczyku odbyły się gminne obchody Dnia Strażaka

Dzień Strażaka w gminie Brańszczyk

W uroczystościach wzięli udział m.in.: Komendant Powiatowy PSP w Wyszkowie- mł. bryg. Rafał Balcer; Wiceprezes Oddziału Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Wyszkowie- Druh Bogdan Pągowski; Prezes Oddziału Zarządu Gminnego ZOSP RP w Brańszczyku- Druh Jacek Zalewski; Wójt Gminy Brańszczyk- Wiesław Przybylski; Sekretarz Gminy- Beata Wójcik; Skarbnik Gminy- Katarzyna Kempista, siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi; radni i sołtysi Gminy Brańszczyk; prezesi i strażacy jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Brańszczyka, Białegobłota, Poręby, Udrzyna, Trzcianki, Turzyna, Przyjm, Nowych Bud i Tuchlina wraz z rodzinami.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 mszą świętą w kościele parafialnym w Brańszczyku z udziałem pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy. Prowadzącym uroczystość był prezes Oddziału Zarządu Gminnego ZOSP RP w Brańszczyku, Jacek Zalewski. Liturgia koncelebrowana była przez Ks. Prałata Jerzego Zająca, Ks. Proboszcza Jerzego Brzezińskiego oraz 3 księży z naszej parafii. Podczas celebry głos zabrał Wiesław Przybylski, który złożył podziękowanie oraz wyrazy szacunku i uznania za trud i poświęcenie w pełnieniu służby dla dobra społeczności lokalnej oraz życzył wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym i osobistym. Przytoczył wiele przykładów, w których strażacy nieśli pomoc społeczności lokalnej, nie tylko podczas akcji gaśniczych, ale także podczas pandemii COVID-19, organizacji pomocy dla Ukrainy i uchodźców czy organizacji imprez i wydarzeń okolicznościowych tworzonych przez urząd, jednostki kultury czy szkoły. Wyraził również słowa uznania dla wzorowego przykładu przekazywania tradycji służby strażackiej z pokolenia na pokolenie. 

Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II oraz przy pomniku Stanisława Pomian-Srzednickiego, a przy figurze św. Floriana, patrona strażaków, która znajduje się przy strażnicy w Brańszczyku, zapalili znicze.

Następnie w asyście orkiestry strażackiej z Brańszczyka oraz pocztów sztandarowych korowód udał się na teren skansenu im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku, gdzie podczas uroczystego apelu wręczone zostały odznaczenia za zasługi dla pożarnictwa oraz głos zabrali zaproszeni goście. Za wyróżniającą się działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej:

  1. Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali- Sławomir Dębek oraz Piotr Jechna z OSP Brańszczyk; 
  2. Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został Dariusz Kowalki z  OSP Brańszczyk;
  3. Odznaką „Strażak Zawodowy” odznaczeni zostali- Artur Pieńkos z OSP Poręba oraz Ernest Iwański z OSP Brańszczyk;
  4. Odznaką „Strażak Wzorowy” odznaczony został Jerzy Lasota z OSP Tuchlin za odwagę, wzorową postawę i konsekwentne działanie, które pozwoliło uratować ludzkie życie”.

Głos zabrali zaproszeni goście, którzy złożyli gratulacje, słowa podziękowania i uznania dla strażaków. Wójt Gminy Brańszczyk, Wiesław Przybylski, pogratulował odznaczonym, a w szczególności druhowi Jerzemu Lasocie, który wraz z kolegami z CEZiU „Kopernik” udzielili pierwszej pomocy mężczyźnie, który stracił przytomność. Wiceprezes Oddziału Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Wyszkowie, Bogdan Pągowski, przy okazji strażackiego święta podziękował samorządowcom z Brańszczyka za wyposażanie i inwestowanie w jednostki straży pożarnej. Podziękowanie za nieustanną gotowość i dyspozycyjność do pełnienia służby dla strażaków z jednostek ochotniczych z terenu gminy Brańszczyk złożył Komendant Powiatowy PSP w Wyszkowie, mł. bryg. Rafał Balcer.

Zdjęcia (45)

{"register":{"columns":[]}}