W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wycieczka do Warszawy - dzień pierwszy

16.10.2023

Dzień 1

W trzydniowej wycieczce do Warszawy w dniach 18-20.10.23 udział wzięło 46 uczniów i 4 opiekunów. Pobyt rozpoczęto od wizyty na Wojskowych Powązkach, gdzie uczniowie mogli zobaczyć kwatery żołnierzy, którzy walczyli w polskich powstaniach, a także w I i II Wojnie Światowej. Odwiedzono kwatery Szarych Szeregów –groby Zośki, Rudego, złożono kwiaty i zapalono znicze. Odszukano ,,Dolinkę Katyńską”, pomnik Gloria Victis ( Chwała Zwyciężonym)

Następnym punktem programu była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich, ,POLIN”. Uczniowie mieli okazje odbyć wędrówkę przez tysiąc lat historii Żydów polskich. Poznali historię od przybycia Żydów na ziemie polskie przez rozwój przemysłu i  handlu, po czasy Holokaustu.

Ogrodem Saskim grupa dotarła do Placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie wysłuchali przy Grobie Nieznanego Żołnierza historii upamiętniającej poległych żołnierzy w walce o niepodległość Ojczyzny. Na trasie zatrzymali się przed Pałacem Prezydenckim świadkiem wielu wydarzeń historycznych, goszczący znanych ludzi (F. Chopin, Napoleon I)Poznali historię bohatera narodowego-księcia Józefa Poniatowskiego. Traktem Królewskim podążyli do pomnika polskiego wieszcza Adama Mickiewicza, gdzie deklamowali fragment ,,Pana Tadeusza”. Na najbardziej reprezentacyjnej ulicy Warszawy odszukali 4 szklane kostki z reprodukcjami obrazów Canaletta przedstawiające stolice z 2 połowy XVIII w. Na Placu Zamkowym dowiedzieli się o dziejach Zamku Królewskiego i kolumnie Zygmunta III Wazy. Wąskimi uliczkami udali się na Stare Miasto. Poznali symbol Starówki legendarną Syrenkę. Spacerując wzdłuż murów obronnych przez Barbakan dotarli do Pomnika Małego Powstańca, a następnie  podeszli pod Pomnik Powstania Warszawskiego.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}