Relacja z przeprowadzenia zabawy edukacyjnej z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego
23.04.2025
W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „1000-lecie Królestwa Polskiego”, przygotowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, uczniowie klasy 6c naszej szkoły zorganizowali i przeprowadzili wyjątkową zabawę edukacyjną dla koleżanek i kolegów z klas 5 oraz 6. Okazją do wydarzenia była rocznica koronacji pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.
Głównym celem zabawy było odnalezienie królewskiego berła, bez którego – jak głosiła legenda – nie mogła odbyć się koronacja. Choć historycy nie wiedzą, jak dokładnie wyglądało insygnium koronacyjne Chrobrego, uczestnicy zabawy zostali zaproszeni do udziału w misji jego odnalezienia, co wymagało od nich zaangażowania, logicznego myślenia i wiedzy historycznej.
W czasie gry uczniowie:
-
poznali misję biskupa Wojciecha do Prus i jej znaczenie dla chrystianizacji tych ziem,
-
zapoznali się z wybranymi scenami z Drzwi Gnieźnieńskich, które przygotowali pomysłodawcy zabawy w formie wielkoformatowych ilustracji,
-
mieli okazję obejrzeć portrety władców Polski, w tym samego Bolesława Chrobrego,
-
zobaczyli replikę włóczni św. Maurycego, jednego z najważniejszych symboli władzy w średniowiecznej Europie,
-
pracowali z mapą, porządkując wiedzę o wyprawach i podbojach Chrobrego, a także o granicach Polski w jego czasach.
Całość odbywała się w wyjątkowej oprawie – organizatorzy przebrali się w stroje z epoki średniowiecza, co dodało wydarzeniu autentycznego klimatu i pozwoliło uczestnikom lepiej poczuć ducha czasów pierwszych Piastów.
Po pomyślnym wykonaniu wszystkich zadań i odnalezieniu berła, uczestnicy wzięli udział w symbolicznej inscenizacji koronacji Bolesława Chrobrego, która zakończyła wspólną zabawę. Nad przebiegiem wydarzenia i jego wartością merytoryczną czuwał Pan Krzysztof Murawski – nauczyciel historii, który z pasją wspierał uczniów zarówno w przygotowaniach, jak i podczas realizacji wydarzenia.
Zabawa nie tylko wzbogaciła wiedzę historyczną uczniów, ale również pokazała, że historia może być fascynującą przygodą. Wspólna praca, kreatywność oraz zaangażowanie uczestników i organizatorów sprawiły, że wydarzenie na długo pozostanie w naszej szkolnej pamięci.