W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Nadanie imienia

Dnia 3 czerwca 2005 r. II Liceum Ogólnokształcące w Rumi przyjęło imię Józefa Konrada Korzeniowskiego. Decyzję wyboru patrona naszej szkoły podjęła w kwietniu Rada Miejska w Rumi, a zaakceptowała cała społeczność szkolna. Wybór pisarza i kapitana marynarki handlowej to nawiązanie do tradycji i misji szkoły, którą jest wychowanie obywatela Europy i świata.

Uroczystość nadania imienia rozpoczęła się dnia poprzedniego, kiedy to k. Włodzimierz Kozłowski, proboszcz parafii św. Jana z Kęt w czasie Mszy Św. poświęcił piękny, granatowo - niebieski sztandar szkoły. Kolejny dzień święta szkoły uświetniła swoją obecnością kompania honorowa i orkiestra Marynarki Wojennej. Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli dowództwa MW, władz Akademii Morskiej w Gdyni, z którą nasze liceum współpracuje na co dzień, a także władz oświatowych, lokalnych i delegacji rumskich szkół. W trakcie uroczystości Rada Rodziców przekazała młodzieży nowy sztandar, fundatorzy wbili w drzewiec symboliczne gwoździe, a najznamienitsi goście odsłonili tablicę z pełną nazwą szkoły.
 
Wypowiedzi na temat Patrona
 
"W swoich książkach mówi o takich wartościach, jak honor, odwaga, odpowiedzialność, wierność samemu sobie, wypełnianie moralnych obowiązków. Te zasady przekazujemy naszej młodzieży. Chcemy, by tak jak patron szkoły, nasi uczniowie byli ludźmi otwartymi, tolerancyjnymi i ciekawymi świata. Morze, które mamy tak blisko, jest oknem na świat i na Europę. Kultywując morskie tradycje, po raz drugi na patrona szkół w naszym zespole wybraliśmy wielkiego Polaka, związanego z morzem." 
Lucyna Oglęcka, dyrektor szkoły
 
"Bardzo dobrze, że Józef Konrad Korzeniowski został patronem naszej szkoły. Dla mnie ważne jest m. in. to, że ten wielki pisarz cenił drugiego człowieka, szanował go, a jednocześnie sam był bardzo skromny. Podoba mi się ta postać. Jego podróże i miłość do morza też jest mi bliska. (...)" 
Anna Mocka, klasa II d
 
"Korzeniowski pisał interesujące książki. Był zafascynowany podróżami do Afryki. Przekazywał w swoich książkach nie tylko te fascynacje, ale też takie wartości, jak tolerancja i godność człowieka. (...)"
Mariusz Licau, klasa I d
 
"(...) Ciekawią mnie ludzie, związani z morzem i książki na ten temat. Konrad łączył to wszystko. (...)"
Alicja Ziemska, klasa II d
{"register":{"columns":[]}}