W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Maria Skłodowska-Curie w klasie IIc

16.06.2023

Maria Skłodowska-Curie w klasie IIc

Maria Skłodowska-Curie przyszła na świat 7 listopada 1867 r. w Warszawie, w Królestwie Polskim, wówczas części Imperium Rosyjskiego. Jest nie tylko pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla, ale również do tej pory jedyną na świecie, która dostała ją dwukrotnie. Dzięki radowi już w 1905 udało się wyleczyć raka szyjki macicy. Maria w czasie I wojny światowej zorganizowała specjalne mobilne stacje radiologiczne. Jako jedna z pierwszych kobiet uzyskała prawo jazdy. Przyjaźniła się z Einsteinem, który podkreślał że „pani Curie jest – ze wszystkich ludzi na świecie – jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem”. Maria i jej mąż byli nie tylko zapalonymi naukowcami, ale również cyklistami i w podróż poślubną udali się na rowerach.

Te wszystkie informacje wyczytali uczniowie z klasy II c, dla których książka „Mania – dziewczyna inna niż wszystkie” Julity Grodek była ostatnią lekturą w tym roku szkolnym. Opowieści o Marii uznali za bardzo fascynujące. Nie tylko poznali szczegóły z jej życia, ale również zaciekawili się światem fizyki i chemii. Jako zadanie dodatkowe dzieci mogły wejść w świat Marii, stylizując się na jej osobie lub jej męża i wykonując zdjęcie. Bardzo się cieszę, że zainteresowało ich to zadanie, bo moim zdaniem, oglądając zdjęcia, cofniecie się w czasie…

 

Ewa Wodniczak

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}