W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Geograficzna przygoda z językiem łacińskim

24.05.2024

Geograficzna przygoda z językiem łacińskim

O tym, że język łaciński jest nadal powszechnie stosowany w naukach przyrodniczych doskonale wiedzą uczniowie naszej szkoły. Wykorzystywane w biologii  nazwy jednostek systematycznych organizmów oraz symbole wzorów fizycznych pochodzą od łacińskich nazw np. symbol „t” od łac. tempus - czas. Również nazwy pierwiastków chemicznych pochodzą z języka łacińskiego, np. węgiel - symbol C od łac. carboneum carbo.

Na lekcjach geografii uczniowie zagłębiali się w znaczenie i zastosowanie języka łacińskiego we współczesnej nauce. Odkryli, że nie tylko nazwy gwiazdozbiorów, gwiazd i planet wywodzą się z języka łacińskiego. Antyczne korzenie mają między również nazwy chmur, a wulkan to imię rzymskiego boga ognia Vulcanus.

Fascynująca przygoda z językiem łacińskim została uwieczniona w pracach uczniów. Niektóre z nich prezentujemy poniżej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}