11 listopada Narodowe Święto Niepodległości
10.11.2022
Święto państwowe obchodzone dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. po 123 latach zaborów (1795 – 1918). Odzyskanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnia się zbiegiem wydarzeń. Zakończyła się I wojna światowa, dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W latach 1919 – 1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym w pierwszą niedzielę po 11 listopada. W pełni uroczyście upamiętniano to wydarzenie po raz pierwszy 14 listopada 1920 r. W tym dniu uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako Wodza Naczelnego wręczając buławę marszałkowską. Losy święta były różne na przestrzeni kolejnych dekad. Święto zostało przywrócone przez ustawą z 15 lutego 1989 r. pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości. Współczesne obchody odbywają się na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Inne formy to koncerty i parady. Dziś o godzinie 11. 11. w całej Polsce, we wszystkich polskich szkołach zabrzmiał MAZUREK DĄBROWSKIEGO. W naszej szkole również wspólnie zaśpiewaliśmy HYMN POLSKI przy akompaniamencie pana Jana Skałbani.