W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Papierowy karp - tradycje Japonii

20.05.2023

Japonia wydaje się krajem odległym i egzotycznym. Jednak dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Trzciance nie do końca. Dzięki muzealnemu konkursowi stała się bliższa i bardziej zrozumiała.

Papierowy karp - tradycje Japonii

20 maja w trakcie Wieczoru w Muzeum – W Krainie Kwitnącej Wiśni ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursie plastycznym KOI-NOBORI – czyli papierowy latający karp. Reprezentantki naszej szkoły Maja Kosecka, Zosia Pawłowska i Pola Kiszczak zajęły I miejsce w kategorii praca zbiorowa.

Papierowe latawce w kształcie karpia to wielowiekowa tradycja z tego dalekiego kraju. Od kwietnia do początku maja w mniejszych miastach i wsiach Japonii można było podziwiać kolorowe latawce koinobori. Jest to tradycyjna ozdoba wywieszana na dachach domów z okazji Kodomo no hi– Dnia Dziecka. Kolorowe latawce w kształcie karpia, po japońsku koi, są symbolem szczęścia, siły i pomyślności, o jaką proszą rodzice dla swoich pociech w dniu tego święta. W Japonii karp jest symbolem siły i odwagi, ponieważ potrafi płynąć pod prąd silnego nurtu rzeki. W przeszłości proporce w kształcie karpia były używane przez samurajów na polu walki. Były częścią rynsztunku wojowników, tak samo jak zbroja.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}