W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

„Zawołani po imieniu” odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Grądach-Woniecko

pełniona warta przy tablicy

9 czerwca br. w Grądach-Woniecko upamiętniono Piotra Kościeleckiego, zamordowanego za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele rodziny Kościeleckiego, władze państwowe i samorządowe, młodzież ze szkół, a także mieszkańcy miejscowości.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Grądach-Woniecku, której przewodniczył Proboszcz ks. Krzysztof Krajewski wraz z ks. pwd. Łukaszem Rybińskim. 

Po mszy św. odsłonięto tablicę poświęconą Piotrowi Kościeleckiemu. Następnie po oficjalnych przemówieniach, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin wraz z rodziną zamordowanego dokonali odsłonięcia pamiątkowej tablicy, a delegacje złożyły pod nią kwiaty. W imieniu Powiatu Zambrowskiego patriotyczną wiązankę złożyli: Stanisław Władysław Ożlański Starosta Zambrowski, Jacek Norbert Murawski Wicestarosta Zambrowski oraz Ryszard Bohdan Świderski Członek Zarządu Powiatu.

.M.M

„Zawołani po imieniu”

Projekt Zawołani po imieniu poświęcony jest osobom narodowości polskiej zamordowanym za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się heroizmem w obliczu niemieckiego terroru, jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak historie te nie są znane ogółowi społeczeństwa. Projekt Zawołani po imieniu, zainicjowany przez Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Magdalenę Gawin, a realizowany przez Instytut Pileckiego, powstał z potrzeby zaznaczenia w przestrzeni publicznej miejsc związanych z pomordowanymi. Instytut Pileckiego podejmuje starania, aby te lokalne doświadczenia stały się częścią powszechnej świadomości historycznej.

Historia Piotra Kościeleckiego

Piotr Kościelecki mieszkał samotnie na uboczu kolonii wsi Grądy-Woniecko. Kiedy pod koniec 1942 roku Niemcy rozpoczęli akcję likwidacji okolicznych gett, wielu Żydów ratowało się ucieczką i poszukiwało schronienia. Świadomy grożącej za to kary śmierci Kościelecki udzielił pomocy kilku zbiegom, zapewniając pożywienie i możliwość ukrycia w stogu siana na terenie swojego gospodarstwa

21 listopada 1943 roku ukrywający się Żydzi zostali wykryci przez Niemców. Dwóch Żydów, wykorzystując nieobecność gospodarza, ukryło się w jego domu. Natychmiast zostali odnalezieni i zastrzeleni, mimo prób stawienia oporu. Trzeci zginął od kuli podczas ucieczki. Pozostali, w tym jedna kobieta, zdołali zbiec. Zachowane zeznania nie pozwalają na odtworzenie dalszego przebiegu wydarzeń w tym dniu.

Następnego dnia na posesję Kościeleckiego przyjechali niemieccy żołnierze oraz żandarmi. Został doprowadzony do nieodległego stogu siana i tam zamordowany. Już jutro upamiętnimy go w ramach projektu „Zawołani po imieniu”.

źródło: https://instytutpileckiego.pl/pl/wydarzenia/zawolani-po-imieniu

Zdjęcia (25)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.06.2021 14:08 promocja@powiatzambrowski.com
Pierwsza publikacja:
10.06.2021 09:47 promocja@powiatzambrowski.com
{"register":{"columns":[]}}