W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Sygnały alarmowe. Czym są? Jak je właściwie rozpoznać i co robić kiedy usłyszymy alarm?

na grafice znajduje się po prawej strony grafika syreny alarmowej, na środku tekst "Sygnały alarmowe. Czym są? Jak je właściwie rozpoznać i co robić kiedy usłyszymy alarm? po lewej stronie logo powiatu z napisem powiat zambrowski"

Alarm to sygnał wzywający do natychmiastowego, pośpiesznego i zorganizowanego działania. Sygnał alarmowy usłyszymy w sytuacji związanej z wykryciem skażenia lub zagrożeniem jego wystąpienia, które może zagrażać życiu lub zdrowiu osób. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze są ściśle określone i wykorzystywane wyłącznie w sytuacji rzeczywistego zagrożenia lub w celu przeprowadzenia treningów lub ćwiczeń. Na terenie Powiatu Zambrowskiego funkcjonuje system alarmowania, który przewiduje 4 rodzaje alarmów:

  • Ogłoszenie alarmu – sygnał modulowany przez okres 180 sekund,
  • Odwołanie alarmu – sygnał ciągły przez okres 180 sekund,
  • Alarm na uroczystości – sygnał ciągły przez 1 minutę,
  • Alarm techniczny (test) – sygnał przez 5 sekund.

Syreny alarmowe włączane są również na uroczystości takie jak rocznice walk, wybuchu wojny jako wyraz pamięci i uhonorowania walk. Na terenie Powiatu Zambrowskiego, każdego roku syreny uruchamiane są:

1 sierpnia – upamiętnienie walki Powstańców Warszawskich z 1944 roku,

1 września – rocznica wybuchu II Wojny Światowej,

17 września – rocznica agresji sowieckiej na Polskę.

Po ogłoszeniu alarmu najważniejsze to zachowanie spokoju i trzeźwego myślenia. W sytuacji każdego zagrożenia, czy to skażenie środowiska, czy alarm bombowy czy też zagrożenie radiacyjne, pamiętajmy, że w pierwszej kolejności ratujemy życie – swoje i w miarę możliwości osób w naszym bliskim otoczeniu. Przy ogłaszaniu alarmu mogą zostać również zastosowane komunikaty ostrzegawcze, przedstawione poniżej.

Ogłaszanie alarmów

Lp.

Czynności

Sposób ogłoszenia alarmów

akustyczny system alarmowy

środki masowego przekazu

wizualny sygnał alarmowy

1

OGŁOSZENIE ALARMU

 

Sygnał akustyczny -modulowany dźwięk syreny w okresie trzech minut

Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna:
Uwaga! Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm (podać przyczynę, rodzaj alarmu itp.)...................... dla......................

Znak koloru żółtego
w kształcie trójkąta
lub,
w uzasadnionych przypadkach, innej figury geometrycznej

2

ODWOŁANIE ALARMU

Sygnał akustyczny - ciągły dźwięk syreny w okresie trzech minut

Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna:
Uwaga! Uwaga! Uwaga! Odwołuję alarm (podać przyczynę, rodzaj alarmu itp.)...................... dla......................

 

 

Komunikaty ostrzegawcze

Lp.

Rodzaj komunikatu

Sposób ogłoszenia komunikatu

Sposób odwołania komunikatu

środki masowego przekazu

środki masowego przekazu

1

Uprzedzenie o zagrożeniu skażeniami

Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna:
Uwaga! Uwaga! Osoby znajdujące się na terenie.......................... około godz................ min........................... może nastąpić skażenie........................................................ (podać rodzaj skażenia) w kierunku............................................................... (podać kierunek)

Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna:
Uwaga! Uwaga! Odwołuję uprzedzenie o zagrożeniu.......................... (podać rodzaj skażenia) dla.................................................

2

Uprzedzenie o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska

Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna:
Informacja o zagrożeniu i sposobie postępowania mieszkańców.................................. (podać rodzaj zagrożenia, spodziewany czas wystąpienia i wytyczne dla mieszkańców)

Powtarzana trzykrotnie zapowiedź słowna:
Uwaga! Uwaga! Odwołuję uprzedzenie o zagrożeniu.............................. (podać rodzaj klęski) dla...........................

 

Z racji obecnej sytuacji militarnej na świecie warto mieć swój rodzinny plan na wypadek sytuacji kryzysowej. Taki plan powinien uwzględnić przede wszystkim analizę potencjalnych zagrożeń i potrzeb w danej sytuacji kryzysowej. Warto zrobić listę ważnych numerów telefonów oraz wyznaczyć poza domem bezpieczne miejsce, które będzie docelowym miejscem zbiórki naszej rodziny. Pamiętajmy, aby nasze dzieci potrafiły wezwać pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy. Istotne jest również, aby wszyscy domownicy wiedzieli, w którym miejscu w domu znajdują się główne zawory gazu, wody oraz wyłącznik prądu.

Informację przygotowała: Natalia Ciecierska Wydział Organizacyjny Starostwo Powiatowe w Zambrowie
Opracowano na podstawie strony internetowej: https://www.gov.pl/web/mswia/alarmowanie-i-ostrzeganie

Materiały

Dźwięk 1 Ogłoszenie alarmu
03a​_rodzaje​_sygnalow​_alarmowych.mp4 8.06MB
Dźwięk 2 Alarm techniczny
01a​_rodzaje​_sygnalow​_alarmowych.mp4 7.75MB

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
03.07.2024 10:12 promocja@powiatzambrowski.com
Pierwsza publikacja:
03.07.2024 10:12 promocja@powiatzambrowski.com
{"register":{"columns":[]}}