W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Obchody 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Obchody 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
     W dniu 11 listopada 2022 r. z okazji obchodów 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości odbyła się uroczysta Msza Św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, delegacje placówek oświatowych, związki i stowarzyszenia, służby mundurowe, harcerze orasz mieszkańcy powiatu zambrowskiego.
     Powiat Zambrowski reprezentowali: Zbigniew Teofil Jach Starosta Zambrowski, Sebastian Orłowski Wicestarosta Zambrowski, oraz  Członkowie Zarządu Powiatu Zambrowskiego: Agnieszka Gawkowska,  Rafał Pomazański i  Ryszard Bohdan Świderski. Uroczystości uświetniła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Krzysztofa Witkowskiego.
     11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Natomiast w II RP toczyły się spory, jaką datę uznać za dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Dat, które mogły pretendować do miana święta narodowego, było wiele dopiero w 1937 r. dzień 11 listopada stał się świętem państwowym. Pierwsze obchody ustanowił Sejm ustawą, w której zapisano „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez naród Polski niepodległego bytu i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane.
     Na koniec uroczystości wszyscy zebrani udali się w pochodzie ulicami miasta pod pomnik Powstania Styczniowego mieszczący się na Placu Sikorskiego. Następnie przybyłe delegacje oddały hołd bohaterom narodowym i złożyły kwiaty pod Pomnikiem Powstania Styczniowego.
Justyna Kulesza

Zdjęcia (10)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.11.2022 08:08 promocja@powiatzambrowski.com
Pierwsza publikacja:
14.11.2022 08:08 promocja@powiatzambrowski.com
{"register":{"columns":[]}}