W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Narodowe Święto Niepodległości

warta honorowa przy pomniku

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Natomiast w II RP toczyły się ostre spory, jaką datę uznać za dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Dat, które mogły pretendować do miana święta narodowego, było wiele dopiero w 1937 r. dzień 11 listopada stał się świętem państwowym. Pierwsze obchody ustanowił Sejm ustawą, w której zapisano „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez naród Polski niepodległego bytu i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane.

W 103. rocznicę Odzyskania Niepodległości delegacja Powiatu Zambrowskiego Powiatu Zambrowskiego w składzie: Przewodnicząca Rady Powiatu Zambrowskiego Edyta Marchelska-Groszfeld, Wicestarosta Zambrowski Jacek Murawski oraz Członek Zarządu Powiatu Zambrowskiego Kazimierz Dmochowski, wzięła udział w obchodach Święta Niepodległości, które rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie.

We Mszy św. uczestniczyli: poseł na Sejm RP Stefan Krajewski, poseł na Sejm RP Lech Antoni Kołakowski, Senator RP Marek Adam Komorowski, przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, delegacje placówek oświatowych, związków i stowarzyszeń, służb mundurowych, partii politycznych, harcerzy i poczty sztandarowe oraz wierni z tutejszej parafii.

Po mszy wszyscy zebrani udali się w pochodzie ulicami miasta pod pomnik Powstania Styczniowego mieszczący się na Placu Sikorskiego. Następnie przybyłe delegacje oddały hołd bohaterom narodowym i złożyły kwiaty pod pomnikiem Powstania Styczniowego.

Wartę honorową przy pomniku zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 71. Pułku Piechoty i harcerze VIII Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej 7 OGNI.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Krzysztofa Witkowskiego.

M.M.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}