W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

160. rocznica Powstania Styczniowego

160. rocznica Powstania Styczniowego
     Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku i trwało do jesieni 1864 r. Pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar i wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.
     W 10-lecie odzyskania niepodległości Komendant garnizonu i d-ca 71 pp płk. dypl. Roman Borzęcki powołał Komitet Budowy Pomnika Powstańców z 1863 r. poległych w walkach pod Zambrowem. W skład weszło społeczeństwo, mieszkańcy okolicznych gmin, młodzież, oficerowie i szeregowcy 71 pp oraz Szkoły Pod. Rezerwy.
     Uroczystość odsłonięcia obyła się 25 X 1930 r. a wieczorem 24 X 1930 r. orkiestra 71 pp. odegrała pod pomnikiem marsz żałobny i przemaszerowała ulicami Z-owa.  Nazajutrz po nabożeństwie – uczestnicy udali się pod udekorowany pomnik. Pomnik jest kolumną na której po 4 stronach są na murowanych tablicach napisy zawierające nazwy miejscowości stoczonych bitew pod Zambrowem. Kolumnę wieńczy orzeł z rozłożonymi skrzydłami gotowymi do lotu. W uroczystości udział wzięło 3 uczestników walk z 1863 r. Ks. prałat i kapelan Aleksander Misiewicz poświęcił pomnik i wygłosił przemówienie, w którym charakteryzował znaczenie powstań narodowych po upadku niepodległej. Następnie głos zabrał przewodniczący budowy pomnik płk. Roman Borzęcki, który szczegółowo omówił bitwy jakie stoczyli powstańcy w 1863 r. z Rosjanami pod Zambrowem. W walkach z przeciwnymi siłami moskali brało udział ok 2000 powstańców. Kompania honorowa oddała 3 salwy honorowe, potem burmistrz Z-owa Bagiński w przemówieniu scharakteryzował role ruchów niepodległościowych w 1914 r. Po przemówieniach orkiestra odegrała marsz żałobny. Całość zakończyła defilada wojskowa.
     W dniu 14 marca 1932 r. Rada Miejska w Z-owie nadała płk. Romanowi Borzęckiemu honorowy tytuł Obywatela Zambrowa. Płk.  otrzymał nominację i odszedł do Warszawy do Ministerstwa Spraw Wojskowych, a jego miejsce zajął ppłk. Władysław Muzyka. Wybudował on pomnik na cmentarzu parafialnym weteranów powstania 1863 r. Odsłonięcie jego nastąpiło 25 września 1933 r. Pomnik z orłem został zburzony przez Niemców w czasie II wojny światowej i został odbudowany w 1993 r.
     W niedzielę 22 stycznia 2023 r. minęła 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Zbigniew Teofil Jach-Starosta Zambrowski, Sebastian Orłowski-Wicestarosta Zambrowski, Kazimierz Dąbrowski-Burmistrz Miasta Zambrów, Adam Libuda - zastępca Burmistrza Miasta Zambrów z tej okazji złożyli kwiaty i zapalili znicz pod pomnikiem Powstania Styczniowego na placu Sikorskiego w Zambrowie i na cmentarzu parafialnym w obecności proboszcza ks. prałata Wojciecha Nowackiego.

Zdjęcia (7)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.01.2023 14:07 promocja@powiatzambrowski.com
Pierwsza publikacja:
23.01.2023 14:00 promocja@powiatzambrowski.com
{"register":{"columns":[]}}