W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Opłata eksploatacyjna za wydobytą kopalinę

USŁUGA
Przyjęcie informacji dotyczącej opłaty eksploatacyjnej za wydobytą kopalinę

WYMAGANE DOKUMENTY

  1. Informacja dotycząca opłaty za wydobytą kopalinę – wzór określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 26 czerwca 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów druków informacji dotyczących opłat z zakresu przepisów Prawa geologicznego i górniczego;
  2. kopie dowodów wpłat dokonanych na rachunki bankowe:
  • Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: 92 1130 1062 0000 0109 9520 0013
  • Gminy, właściwej ze względu na miejsce położenia złoża.

WYSOKOŚĆ OPŁAT

Przyjęcie informacji dotyczącej opłaty eksploatacyjnej za wydobytą kopalinę - bez opłat.

JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA

np. Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wołominie
       mający siedzibę przy ul. Prądzyńskiego 3, 05-200 Wołomin,
       tel.
22 346 11 135.;
       e-mail:
wos@powiat-wolominski.pl  
       Interesanci przyjmowani są w poniedziałki w godzinach 8-17,  od           wtorku do czwartku w 
godzinach 8-16, piątek: 8-15.

SPOSÓB ZŁOŻENIA WNIOSKU

Sposób złożenia Informacji

- osobiście - do wrzutni przy wejściu A do Starostwa – ul. Prądzyńskiego 3,

- za pośrednictwem operatora pocztowego,

- poprzez ePUAP – dokument potwierdzony profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym,

TERMIN ODPOWIEDZI

Przewidywany termin załatwienia sprawy:

Rozpatrzenie informacji - w terminie 1 miesiąca od dnia jej złożenia.

W przypadku stwierdzenia zastrzeżeń do złożonej informacji - starosta w drodze decyzji, ustala wysokość należnej opłaty, stosując stawkę obowiązującą w okresie rozliczeniowym, którego opłata dotyczy - art. 138 PGG.

W przypadku poprawnego złożenia informacji – brak odpowiedzi/milczące załatwienie sprawy

SPOSÓB ODBIORU DOKUMENTU

- z paczkomatu InPost (czynny 24/7), ul. Prądzyńskiego 3 w Wołominie,

- za pośrednictwem Poczty Polskiej,

- poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą e-PUAP - w formie dokumentu z podpisem elektronicznym ,

- na adres doręczeń elektronicznych - w formie dokumentu z podpisem elektronicznym;

- odbiór osobisty w Starostwie Powiatowym w Wołominie (wyłącznie po telefonicznym uzgodnieniu terminu)

TRYB ODWOŁAWCZY

  1. W przypadku wydania decyzji określającej wielkość należnej opłaty – do decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Starosty Wołomińskiego, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
  2. Odwołanie składa się za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Wołominie, 05-200 Wołomin, ul. Prądzyńskiego 3 (I piętro);

Uwagi:

  1. Stawki opłat eksploatacyjnych podlegają corocznej zmianie, stosownie do średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, planowanego w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy. Na podstawie ww. wskaźnika, minister właściwy do spraw środowiska ogłasza, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" stawki opłat obowiązujące na następny rok kalendarzowy – art. 136 ust. 1, 2 PGG
  2. Okresem rozliczeniowym z tytułu opłaty eksploatacyjnej jest półrocze liczone odpowiednio od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca i od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia – art. 137 ust. 1 PGG.
  3. Jeżeli wysokość opłaty należnej za okres rozliczeniowy nie przekracza 300 zł, obowiązek jej zapłaty nie powstaje. Nie zwalnia to z obowiązku przedłożenia informacji, o której mowa w ust. 3 i 3a - art. 137 ust. 4 PGG.
  4. Przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża, samodzielnie ustala wysokość opłaty eksploatacyjnej należnej za okres rozliczeniowy i przed upływem miesiąca następującego po tym okresie wnosi ją na rachunki bankowe gminy, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, bez wezwania - art. 137 ust. 2 PGG.
  5. W terminie określonym w ust. 2 przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża, przedstawia organowi koncesyjnemu, gminie, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kopie dowodów dokonanych wpłat, a także informację zawierającą: dane identyfikujące przedsiębiorcę, nazwę złoża, numer koncesji na wydobywanie kopaliny z tego złoża, rodzaj i ilość kopaliny wydobytej w okresie rozliczeniowym, przyjętą stawkę oraz wysokość ustalonej opłaty, w tym przypadającej gminie, na terenie której jest prowadzona działalność, oraz Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeżeli wydobycie prowadzi się na terenie więcej niż jednej gminy - w informacji określa się również ilość kopaliny wydobytej z terenów poszczególnych gmin, a także wysokość przypadającej na nie opłaty eksploatacyjnej - art. 137 ust. 3 PGG.
  6. Jeżeli ostatni dzień terminu określonego w ust. 2 przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień tego terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy - art. 137 ust. 5 PGG.

Materiały

Wzór Informacji o opłacie eksploatacyjnej 28-04-2021
28​_Wzor​_Informacji​_o​_oplacie​_eksploatacyjnej-28042021.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}