W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zasłużony dla Powiatu Pruszkowskiego 2023

27.05.2023

„Dziś, 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Nasz wyjątkowy samorząd, powiat pruszkowski, tworzą przede wszystkim jego mieszkańcy. Rada i Zarząd Powiatu Pruszkowskiego dostrzegają osoby, fundacje i stowarzyszenia, których działania i zaangażowanie wspierają oraz aktywizują lokalną społeczność, wpływają na rozwój naszego powiatu oraz budowanie jego pozytywnego wizerunku w Polsce i na świecie. Z potrzeby uhonorowania i docenienia tych starań zrodziła się idea Medali Okolicznościowych Zasłużony dla Powiatu Pruszkowskiego, które dziś z wielką przyjemnością wręczymy”– mówił Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski otwierając oficjalnie galę z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego zorganizowaną przez powiat pruszkowski.

Gala "Zasłużony dla Powiatu Pruszkowskiego 2023"

Uroczystość odbyła się 27 maja w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie. Medale, legitymacje oraz certyfikaty mieli przyjemność wręczyć: Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski, Grzegorz Kamiński Wicestarosta Pruszkowski, Agnieszka Kuźmińska i Wojciech Herner - Członkowie Zarządu Powiatu Pruszkowskiego. Do Szacownego Grona Zasłużonych dla Powiatu Pruszkowskiego dołączyli w tym roku, w kategoriach*:

Przyjaciel Powiatu Pruszkowskiego

Ryszard Zacharski

Jest współzałożycielem Społecznego Liceum Ogólnokształcącego nr 23 w Pruszkowie - jednej z pierwszych niepublicznych szkół działających na terenie powiatu pruszkowskiego. 15 listopada 1993 roku zaczął pełnić funkcję dyrektora Liceum i od trzydziestu lat nieprzerwanie zarządza placówką. Przewodząc Szkole dokonał gruntownego remontu budynku, zorganizował pracownię komputerową i rozszerzył ofertę edukacyjną, zapewniając uczniom możliwość indywidualnego rozwoju. Niedawno obchodzony jubileusz 30-lecia Liceum, był więc także w dużej mierze jego jubileuszem!

Ponadto jest aktywnym członkiem stowarzyszeń, organizacji społecznych i samorządowych. Przez lata swojej działalności promował edukację, kulturę fizyczną i turystykę. Podjął się wielu inicjatyw m.in. organizował kursy przekwalifikowania zawodowego, realizował projekt „Rozwój Kadr Powiatu Pruszkowskiego", w którym wzięło udział blisko 100 osób,  zorganizował dokształcanie pracowników instytucji z terenu powiatu pruszkowskiego, współorganizował jeden z pierwszych unijnych projektów w Polsce "Mazowieckie Liceum kształcenia na odległość" dla 120 osób. Ponadto w ramach Forum Gospodarczego realizował inicjatywę integracji środowiska gospodarczego powiatu pruszkowskiego.

Poza działaniami na polu edukacji, dał się również poznać jako aktywny samorządowiec: w latach 1986-1990 pełnił funkcję Wiceprezydenta Pruszkowa, a w latach 2014-2018 Wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Członek Zarządu Miasta Pruszkowa, Radny Rady Miasta kilku kadencji, aktywny członek Komisji Budżetu i Finansów, Komisji Komunalnej oraz Oświaty, Kultury i Sportu.

Zgłaszający: Obywatelskie Towarzystwo Edukacyjne. 


Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie

Orkiestra OSP Nadarzyn obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Założycielem i dyrygentem Orkiestry jest Mirosław Chilmanowicz, tamburmajor Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Uważana za jedną z najlepszych orkiestr dętych w Polsce i Europie, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia przyznane podczas festiwali, w których brała udział. Składa się ona z muzyków amatorów - są to przede wszystkim mieszkańcy Gminy Nadarzyn i gmin sąsiednich. W Orkiestrze realizują swoje muzyczne pasje osoby w różnym wieku, zarówno dorośli, wykonujący na co dzień zawody niezwiązane z muzyką, jak i studenci orz uczniowie szkół podstawowych i średnich. Obecnie w jej skład wchodzą 72 osoby.

Zespół koncertował nie tylko w kraju, ale również za granicą: w Omanie, Tajlandii, USA, Chinach, Wietnamie, Australii, Singapurze, Malezji, a także na Malcie, w Ukrainie, Niemczech, Bułgarii, Czechach, Grecji, Hiszpanii, Albanii, Czarnogórze, Francji, we Włoszech, zyskując za każdym razem wielkie uznanie jurorów i publiczności. Podczas wszystkich wyjazdów zagranicznych muzycy koncertują i spotykają się z przedstawicielami Polonii - krzewiąc tym samym kulturę polską wśród rodaków. Nadarzyńscy muzycy towarzyszyli także, podczas koncertów uznanym gwiazdom polskiej estrady, takim jak: Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki, Agnieszka Fatyga. Wzięli także udział w projekcie promującym płytę Justyny Steczkowskiej. W 2022 roku Orkiestra rozpoczęła współpracę artystyczną z Dawidem Podsiadło, występując podczas jego trasy koncertowej na największych polskich stadionach, oraz w cyklu koncertów Męskie Granie. W sumie podczas tych wydarzeń Orkiestrę obejrzało na żywo prawie 200 tys. widzów, a nagrany wspólnie teledysk na popularnej platformie internetowej prawie dwa miliony. Orkiestra rokrocznie uczestniczy w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy grając koncerty w sztabie w Nadarzynie oraz otwierając ogólnopolskie Finały wraz z Jurkiem Owsiakiem.

W ciągu 25 lat działalności muzycy Orkiestry uczestniczyli w ponad 7 tysiącach godzin prób, instruktorzy przeprowadzili 26 tysięcy godzin nauki gry na instrumentach. Przed publicznością wystąpili ponad tysiąc razy i śmiało można stwierdzić, że są muzycznym ambasadorem naszego regionu na całym Świecie! 

Zgłaszający: Wójt Gminy Nadarzyn.

Działalność społeczna

Teresa Bogucka

Pruszkowianka, która swoje życie zawodowe poświęciła księgowości. Wraz z przejściem na emeryturę nie pozostała bezczynna - zaangażowała się w działalność lokalnego Zrzeszenia Emerytów i Rencistów „Wspólnota”, jeszcze z siedzibą przy ul. Armii Krajowej 46.

Od 1997 roku pełni tam funkcję Prezesa. Swoją rolę od zawsze traktuje niezwykle poważnie, podejmując szereg działań na rzecz seniorów. Od lat trzyma się dewizy, że „Aktywny senior to zdrowy senior”. W związku z tym stara się robić wszystko aby maksymalnie aktywizować pruszkowskich seniorów skupionych w Zrzeszeniu. Skutecznie, choć z niemałymi trudnościami pozyskiwała fundusze na wycieczki krajoznawczo - edukacyjne, dzięki którym emeryci i renciści mogli poznać ciekawe miejsca na mapie Polski oraz wyjechać, choć na chwilę, trochę dalej niż do pobliskiego ogródka działkowego.

Z jej inicjatywy w siedzibie Klubu - jak o Zrzeszeniu mówią jego członkowie - odbywały się pogadanki o tematyce zdrowotnej, społecznej i artystycznej. Organizowała tam również spotkania okolicznościowe z wyjątkowymi gośćmi, które zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Podobnie, jak organizowane w Klubie potańcówki. Były one nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale doskonałym pretekstem do ruchu, tak potrzebnego seniorom.

Pani Teresa dążyła do tego, aby Klub był nie tylko miejscem wspólnych spotkań, ale także wsparcia dla jego członków. Niektórzy z nich, całkiem samotni, traktowali Wspólnotę, jak rodzinę. „Chcielibyśmy jej powiedzieć po prostu „dziękujemy" za ponad 20-letnią pracę dla nas” – napisali w uzasadnieniu do zgłoszenia członkowie Zrzeszenia Emerytów i Rencistów Wspólnota.

Zgłaszający: Zrzeszenie Emerytów i Rencistów "Wspólnota".


Hanna Kuran

Hanna Kuran w latach 1991- 2008 była dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 4 w Piastowie. W 1991 roku związała się z samorządem gminnym, a od 1999 roku z powiatowym. W 2000 roku została Członkiem Zarządu Powiatu. Zajmowała się sprawami edukacyjnymi i społecznymi, wykorzystując przy tym doświadczenie zawodowe pracy jako nauczyciel oraz dyrektor szkoły. Jej działania przyczyniły się m.in. do podjęcia rozbudowy i modernizacji budynków Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Międzyszkolnego Ośrodka Sportu, Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie oraz modernizacji budynków Zespołu Szkół im. F. Nansena w Piastowie.

Wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Była inicjatorem wielu przedsięwzięć przeznaczonych dla służb społecznych z terenu powiatu pruszkowskiego. Współtworzyła systemowy projekt „Powiat Pruszkowski szansą Twojego rozwoju" w ramach jednego z pierwszych programów unijnych, dzięki któremu upowszechniano integrację. W projekcie wzięło udział 217 beneficjentów i otrzymano 3,6 mln zł dofinansowania. W Zespole Szkół nr 1 w Pruszkowie zrealizowano projekt „Mobilni zawodowo i gotowi na nowe wyzwania" z kwotą 3 mln dofinansowania na zajęcia dodatkowe dla uczniów. Zrealizowano również pilotażowy program Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ,,Aktywny Samorząd", którego celem było wyeliminowanie lub zmniejszenie barier dla osób z niepełnosprawnością w dostępności do życia społecznego, zawodowego oraz edukacji.

Zgłaszający: grupa Radnych Powiatu Pruszkowskiego, w składzie: Grzegorz Kamiński, Artur Świercz, Zdzisława Zielińska, Stanisław Dymura, Anna Sobczak, Zdzisław Brzeziński, reprezentowana przez Agnieszkę Kuźmińską - Członka Zarządu Powiatu Pruszkowskiego. 


Tadeusz Rutkowski

Tadeusz Rutkowski od listopada 1999 roku jest członkiem nadzwyczajnym Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie. Przez 12 lat był Członkiem Zarządu, a następnie we wrześniu 2012 roku został wybrany na Przewodniczącego Stowarzyszenia. Działalność pruszkowskiego Stowarzyszenia jest znana w całej Polsce i zagranicą.

Od 2009 roku z kolegami kombatantami ze Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie oraz z udziałem przedstawicieli samorządu i instytucji państwowych, współorganizuje uroczystości przy Pomniku Szesnastu Przywódców Państwa Podziemnego w Pruszkowie. Czynnie uczestniczy w lokalnych uroczystościach patriotycznych. Od 2019 roku organizuje zloty młodzieży przy lokalnych pomnikach pamięci przekazując posiadaną wiedzę historyczną.

Od marca 2023 roku jest Członkiem Założycielem i Vice Prezesem Komitetu Społecznej Budowy Pomnika Pamięci Mieszkańców Pruszkowa, Obrońców Niepodległości Ojczyzny, Kombatantów i Poległych Bohaterów Wojennych.

Pan Tadeusz Rutkowski od wielu lat jest związany z Pruszkowem i poprzez szeroki zakres swojej działalności również z całym Powiatem Pruszkowskim. Bierze czynny udział w umacnianiu polskiego patriotyzmu i tradycji narodowych oraz kultywowaniu i przekazywaniu młodemu pokoleniu najchwalebniejszych kart polskiej historii i jej bohaterów narodowych mordowanych i szkalowanych przez wrogów państwa i narodu polskiego.

Poza krzewieniem wartości patriotycznych realizuje zadania społeczne we współpracy z Powiatem Pruszkowskim i lokalnymi gminami.

Zgłaszający: Pruszkowskie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich "Socjus".


Stowarzyszenie mali bracia Ubogich

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich (mbU) wspiera osamotnione osoby starsze, często niemające już rodziny ani przyjaciół. Oferuje im towarzystwo i życzliwość drugiego człowieka. Stowarzyszenie na terenie Powiatu Pruszkowskiego działa od maja 2017 roku, realizując całoroczny Program „Twoja obecność pomaga mi żyć”, który opiera się na zorganizowanym wolontariacie towarzyszącym. Jego podstawą są regularne odwiedziny wolontariuszy w domach seniorów, dzięki którym powstają trwałe, bliskie relacje. Stowarzyszenie współpracuje z Miejskimi Ośrodkami Opieki Społecznej i domami opieki seniora zlokalizowanymi w powiecie.

Stowarzyszenie szczególnie zaprzyjaźniło się z lokalnymi seniorami. Odpowiada na potrzeby osób starszych ujęte w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Powiatu Pruszkowskiego na lata 2017-2025: osoby starsze wskazywano wśród najbardziej zagrożonych marginalizacją grup społecznych w powiecie. Na pytanie, jakie problemy najczęściej dotykają seniorów, respondenci wskazywali m.in: samotność, osłabienie kontaktów z rodziną i znajomymi, bezradność. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wychodzi naprzeciw tym potrzebom, oferując możliwość nawiązania długotrwałej bliskiej relacji, która daje osamotnionym osobom starszym poczucie bezpieczeństwa, otwiera ponownie na kontakt z drugim człowiekiem, mobilizuje do aktywnego uczestnictwa w działaniach lokalnej społeczności, często dając również impuls do powrotu do dawnych pasji. Oferta Stowarzyszenia uzupełnia ofertę powiatu i jest unikalna. Życzliwa obecność drugiej osoby i budowanie przyjacielskiej relacji z wolontariuszem wpływa na długofalową poprawę poczucia bezpieczeństwa i stanu psycho-fizycznego seniorów. Dzięki wolontariuszom samotni seniorzy czują się znów potrzebni. Działania Stowarzyszenia przyczyniają się rozwoju powiatu i wzmocnienia postrzegania go przez mieszkańców jako miejsca przyjaznego seniorom.

Obecnie Program OBECNOŚĆ obejmuje już niemal 100 osób: w Pruszkowie i okolicach spotykają się 44 pary-senior i wolontariusz. Tworzą piękne relacje, mocne więzi i prawdziwe przyjaźnie. Wspólnie spędzają czas i są dla siebie wsparciem w trudnościach.

Zgłaszający: Stowarzyszenie mali braci Ubogich. 

Kultura

Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”

Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy" powstał przy Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie z inicjatywy Danuty Jaśkiewicz. Pierwsze zajęcia odbywały się już na jesieni 1978 roku, a pierwszym koncertem był występ z okazji Dnia Kobiet w 1979 roku. Obecnie Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy" liczy 201 członków i daje ponad 20 koncertów rocznie.

Zajęcia z tańca i śpiewu odbywają się dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zespól jest prowadzony przez grono wykwalifikowanej kadry instruktorskiej, wywodzącej się z największych w Polsce zespołów jak np. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze".

Wkład Zespołu „Pruszkowiacy" w rozwój kultury w Powiecie Pruszkowskim jest ogromny. Przez 44 lata działalności Zespół wielokrotnie koncertował w kraju i zagranicą prezentując folklor rejonu Mazowsza, ale także innych regionów Polski. Zespół angażował się w niesienie pomocy humanitarnej walczącej ludności Ukrainy udostępniając swoje pomieszczenia, a także zbierając potrzebne artykuły. Latem członkowie Zespołu wzięli udział w zdjęciach do kolejnej ekranizacji powieści Tadeusza Dołęgi -Mostowicza „Znachor" realizowanej przez Netflix. Latem i jesienią nagrali dwie piosenki na płytę Czesława Mozila w projekcie „Grajkowie Przyszłości". Członkowie zespołu są zaangażowani społecznie i charytatywnie: wspierają Szkołę dla dzieci z autyzmem „Przylądek" występując na dobroczynnym koncercie, występują na spotkaniach dla Seniorów Powiatu Pruszkowskiego, biorą udział w sesji zdjęciowej do kalendarza, wspierając w ten sposób Pruszkowskie Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt, wspierają MKS Znicz Basket Pruszków oraz najmłodszych mieszkańców Powiatu poprzez projekt „Przedszkolak na ludowo".

ZTL „Pruszkowiacy" wzięli udział w cyklu programów realizowanych we współpracy z Pruszkowską Telewizja kablową pod tytułem "Kultura Ludowa". Zima była czasem kolędowania dla mieszkańców Powiatu w kilku kościołach. Członkowie zespołu poświęcają swój prywatny czas i siły w promocję kultury w naszym Powiecie. O Zespole najtrafniej napisali zgłaszający go do odznaczenia: „Kiedy na terenie Powiatu ma się taki skarb, taką jaśniejącą gwiazdę, trzeba i należy mówić o niej głośno i chwalić się nią wszędzie! My, jako mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego jesteśmy z nich szczerze dumni!

Zgłaszający: ponad 100 osobowa grupa mieszkańców powiatu pruszkowskiego.


Grzegorz Zegadło

Grzegorz Zegadło będąc wieloletnim Dyrektorem Książnicy Pruszkowskiej rozwijał działalność wydawniczą i kulturalną, był organizatorem wielu cyklicznych wydarzeń artystycznych oraz konkursów.

Autor monografii „Książnica Pruszkowska 1903 - 2003". Publikował w „Jaćwieży", „Podkowiańskim Magazynie Kulturalnym", ,,Kurierze Pruszkowskim", ,,Nad Utratą" oraz ,,Nowoj Polszy" - miesięczniku wydawanym w języku rosyjskim przez Instytut Książki.

Stały współpracownik „Głosu Pruszkowa", był wieloletnim redaktorem i współwydawcą półrocznika „Przegląd Pruszkowski". Były członek Rady Programowej Wydawnictwa Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Wieloletni Dyrektor Książnicy Pruszkowskiej i pomysłodawca tejże nazwy.

Zainicjował i przez wiele lat organizował Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Cypriana Kamila Norwida, w latach 2004 - 2014 organizował Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Przez bardzo długi czas na konkurs im. Norwida nadsyłano wiersze z całego świata.

Grzegorz Zegadło to nie tylko mecenas kultury oraz wydawca ale także wielki przyjaciel ludzi i zwierząt. Z ogromnym zaangażowaniem organizował lub wspierał organizowane przez pracowników Książnicy konkursy dla dzieci. Chętnie odwiedzał szkoły i przedszkola szerząc wśród najmłodszych miłość do książek. Brał udział w plenerowych spotkaniach z dziećmi czytając im przepiękne bajki. Współorganizator „Dyktanda dla dorosłych" oraz „Testu wiedzy o Pruszkowie”. Pan Grzegorz jest osobą bardzo szanowaną, tak w powiecie pruszkowskim jak i w całej Polsce. Jego działalność rozsławia Powiat Pruszkowski, tak w kraju jak i poza granicami, przynosząc naszemu powiatowi rozpoznawalność w świecie kultury i sztuki.

Zgłaszający:  ponad 100 osobowa grupa mieszkańców powiatu pruszkowskiego. 

Sport

Damian Krzemiński

Pan Damian Krzemiński to Prezes Gminnego Ludowego Klubu Sportowego Nadarzyn współpracujący z organizacją od 11 lat. Jako koordynator ma na swym koncie bogate doświadczenie w realizacji zadań publicznych. Projekty, których budżet wynosił od 2 tysięcy do 2 mln zł.  realizował zawsze od A do Z.

Damian Krzemiński w trakcie swej 11-sto letniej pracy w Nadarzynie zorganizował ponad 120 ogólnopolskich zawodów siatkówki dla dzieci i młodzieży w wieku 7-19 lat, kilka imprez rangi mistrzowskiej oraz wiele projektów skierowanych do lokalnej społeczności. We wspomnianych imprezach udział wzięło ponad 40 tysięcy uczestników! Nie byłoby to możliwe bez współpracy z Gminą Nadarzyn, Powiatem Pruszkowskim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, Mazowieckim Zrzeszeniem LZS, Lokalną Grupą Działania Nadarzyn-Raszyn-Michałowice, Fundacją Sport Support, Gminnym Ośrodkiem Sportu w Nadarzynie oraz sponsorami.

Pan Damian to działacz GLKS Nadarzyn, który swą codzienną pracą dba o rozwój kultury fizycznej i sportu na terenie Gminy Nadarzyn oraz Powiatu Pruszkowskiego. Jest organizatorem wypoczynku letniego i zimowego dla mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego. Angażuje się także w działania społeczne, takie jak pomoc obywatelom Ukrainy czy organizacja zawodów i zajęć sportowych dla przedszkolaków i osób z niepełnosprawnościami.

Jako trener ma w swym dorobku siedem medali Mistrzostw Mazowsza, jego wychowankowie występują w kadrze Mazowsza. Działania Pana Damiana Krzemińskiego wielokrotnie mogły liczyć na wsparcie Powiatu Pruszkowskiego. Laureat licznych odznaczeń m.in. programu Lider Animator, nagrody od Mazowiecko - Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej oraz nagrody I Stopnia Wójta Gminy Nadarzyn za rozwój sportu w Gminie Nadarzyn. Działacz roku 2019 Mazowiecko - Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej. W 2021 r został odznaczony brązowym medalem za zasługi dla rozwoju siatkówki na Mazowszu. Pięciokrotnie, w latach 2018-2022 nagrodzony za zasługi w rozwoju kultury fizycznej na terenie Gminy Nadarzyn.

Zgłaszający: Gminny Ludowy Klub Sportowy (GLKS) Nadarzyn.


Janusz Wiśniewski

Janusz Wiśniewski to pasjonat biegania, aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego oraz zdrowego trybu życia. W 2014 roku rozpoczął swoją działalność w ramach społecznego ruchu parkrun Polska. Jest pomysłodawcą i założycielem pruszkowskiego parkrun. Dba o wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem tej sportowej, opartej na wolontariacie inicjatywy. Parkrun to cotygodniowe spotkania i pięciokilometrowe, bezpłatne biegi, ale też marsze i spacery z kijkami, propagujące aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.

Pan Janusz Wiśniewski nieprzerwanie od ponad 8 lat odpowiada za realizowanie biegów w regulaminowej formule. Jest również czynnym biegaczem i stanowi wzór dla młodszych pokoleń. Co warto podkreślić jest w 100 % wolontariuszem. Wszystkie kwestie dotyczące Parkrun to jego społeczna działalność i poświęcanie swojego prywatnego czasu dla innych. W dobie komercjalizacji i wszechobecnego materializmu to niecodzienna cecha i wartość. Co tydzień w gotowości koordynuje spotkania, dba o prawidłowy przebieg imprezy i organizuje biegi okolicznościowe, z różnym przesłaniem m.in. świąteczne, dla dzieci ze spektrum autyzmu, noworoczne, z okazji Dnia Kobiet. Dba o bezpieczeństwo, umożliwia start rodzinom z małymi dziećmi, rowerzystom, osobom z niepełnosprawnościami, czy biegaczom z psami. Pokazując tym samym, że bieganie to piękny sport, który nikogo nie wyklucza

 Prowadzi statystyki, co tydzień publikuje zestawienia i rankingi, które wymagają dużych pokładów czasu i pracy. Współpracuje z władzami samorządowymi, organizacjami różnego typu, również działającymi na polu integracji społecznej oraz innymi lokalizacjami „parkrun”. Opiekuje się wolontariuszami, upowszechnia ideę biegową i postawy ekologiczne. Nieustannie promuje idee wspólnego biegania w social mediach.

Parkrun to możliwość startu dla całych rodzin, jest to więc świetna integracja międzypokoleniowa. W pruszkowskim parkrunie startują biegacze nie tylko z naszego miasta czy powiatu, ale osoby z innych części Polski, jak i z całego Świata. Lokalni  biegacze włączają się także w parkrunową turystykę, odwiedzając inne lokalizacje zawsze ze swoją flagą, promując nasz region w środowisku sportowym.

W Parkrun Pruszków zarejestrowano do tej pory ponad 1600 osób, biegacze pokonali trasę 15 tysięcy razy! Już niedługo świętować będziemy 400 spotkanie!

Zgłaszający: ponad 130 osobowa grupa mieszkańców powiatu pruszkowskiego. 

Oświata i edukacja

Monika Jędrzejewska-Wiergiles

Działalność społeczna Pani Moniki Jędrzejewskiej-Wiergiles rozpoczęła się od założenia w marcu 2015 roku Klubu Mam z Brwinowa. W każdy czwartek organizowała, angażując inne mamy, spotkanie dla rodziców z dziećmi w Środowiskowym Ośrodku Pomocy Społecznej w Brwinowie, a potem w Gminnym Ośrodku Kultury. Chodziło o integrację mam i dzieci ale też edukację oraz ciekawe spędzenie czasu, bo oprócz swobodnych spotkań zapraszała gości, specjalistów, psychologów czy autorów książek dla dzieci. Klub Mam z Brwinowa Pani Monika prowadziła przez 2 lata.

Od marca 2019 roku Pani Monika jest Prezesem Fundacji Sofijka - edukacja i rozwój, której misją jest popularyzowanie wiedzy na temat wybitnych Polek i Polaków (szczególnie w Polsce zapomnianych, którzy w sposób szczególny wyróżnili się swoimi działaniami i dokonaniami) oraz wspieranie rozwoju, kreatywności dzieci i młodzieży w atmosferze wzajemnego szacunku.

W marcu 2023 roku Pani Monika Jędrzejewska -Wiergiles zorganizowała w Brwinowskim Pałacu Kultury „Święto NGO dla organizacji pozarządowych z powiatu pruszkowskiego", w których wzięło 55 uczestników z 33 organizacji.

W ciągu 4 lat Fundacja Sofijka, zrealizowała 30 projektów dla ponad 10 tysięcy 300 uczestniczek i uczestników, głównie ze szkół podstawowych. Od początku założeniem było, aby w warsztatach i realizowanych projektach brali udział mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego. Fundacja na czele z Panią Moniką zrealizowała na terenie Powiatu Pruszkowskiego 16 projektów, w których wzięło udział ponad 3,5 tysiąca uczestników. Pani Prezes jest autorką i realizatorką wszystkich projektów dofinansowanych z dotacji gminnych, powiatowych, wojewódzkich czy ogólnopolskich. Projekty spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem nie tylko samych dzieci, ale i rodziców, pozwolę sobie zacytować:

"Bardzo się cieszę, że moje dziecko uczestniczyło w zajęciach "Średniowiecze w Polsce". Wreszcie spojrzało inaczej na historię, jak na coś żywego i interesującego.”

"Bardzo dziękuję, iż mój syn Błażej mógł brać udział w cyklu spotkań "Średniowiecze w Polsce". Zajęcia prowadzone przez Państwa przybliżyły mu historię Państwa Polskiego w nietuzinkowy sposób. Miło było widzieć, jak syn wracał z zajęć rozpromieniony i opowiadał z pasją co się na nich wydarzyło. Popieram Państwa działalność, podziwiam zaangażowanie i mam nadzieję, że jeszcze w przyszłości będzie dane moim dzieciom uczestniczyć w podobnych wydarzeniach organizowanych przez Fundację.”

Zgłaszający: grupa Radnych Powiatu Pruszkowskiego, w składzie: Magdalena Beyer, Ewa Borodzicz, Monika Sawicka, Katarzyna Klimaszewska, Ewa Kubiak, Przemysław Sieciński, Mirosław Chmielewski, Andrzej Niedbała, Aurelia Zalewska. 
 

Ekologia

Wojciech Rogowski

Wojciech Rogowski od kilku lat większą część swojego wolnego czasu poświęca na działalność edukacyjno-społeczną, którą prowadzi w kilku zakresach.

We wrześniu 2021 roku po raz pierwszy zorganizował Eko-Piknik dla Falent, który następnie przekształcił się w imprezę cykliczną. Wydarzenie to łączy w sobie elementy integracji społecznej z edukacją ekologiczną i kształtowaniem postaw pro-społecznych. Dodatkowo od 2021 roku współorganizuje Raszyńskie Jarmarki Bożonarodzeniowe oraz Wielkanocne, dążąc do zwiększenia integracji lokalnej społeczności oraz promocji wyrobów lokalnych rzemieślników i kół gospodyń wiejskich.

Jest inicjatorem oraz głównym organizatorem przeprowadzanych cyklicznie w gminie Raszyn debat urbanistycznych, mających na celu pokazanie społeczeństwu innego spojrzenia na możliwości urbanistyczne gminy Raszyn i powiatu pruszkowskiego.

Od dłuższego czasu wspólnie z Gminną Biblioteką w Raszynie organizuje i prowadzi cykl spotkań pod nazwą „Ciekawi Raszyna", podczas których opowiada mieszkańcom i przybyłym gościom o historii gminy Raszyn i jej dawnych mieszkańców.

Pan Wojciech Rogowskj jest wzorem społecznika edukatora, który swój wolny czas poświęca na szeroko pojmowaną działalność społeczną w zakresach: od ekologii, poprzez historię i integrację społeczną, po urbanistykę. Swoją postawą, ogromną kulturą osobistą oraz dokonaniami na niwie społeczno-edukacyjnej stanowi doskonały wzór do naśladowania dla członków lokalnej społeczności.

Zgłaszający: Stowarzyszenie Zmieniamy Gminę Raszyn.
 

Zdrowie

Fundacja Pomocy Służbie Zdrowia

Fundacja Pomocy Służbie Zdrowia w Pruszkowie jest znaną, społeczną organizacją działającą na zasadach non-profit i stawiającą sobie za główne cele działania, poprawę wyposażenia placówek medycznych działających na terenie powiatu pruszkowskiego oraz promocję zdrowia wśród mieszkańców powiatu.

Fundacja działa nieprzerwanie od 1996 roku i w tym czasie oddała trudne do przecenienia usługi wspierając rozwój lokalnej służby zdrowia m.in:

- zakupiła mammograf dla szpitala, dzięki czemu kobiety zyskały możliwość badań i profilaktyki raka piersi. Jednocześnie Fundacja zorganizowała i wyposażyła Poradnię Chorób Sutka w tym szpitalu.

- kolejną darowizną Fundacji dla Szpitala Powiatowego był zakup kolonoskopu, który umożliwił diagnozowanie na miejscu, w zakresie profilaktyki raka jelita grubego,

- w 2002 roku Fundacja zakupiła dwa aparaty do magnetoterapii, a w 2003 roku nowoczesny aparat EKG i zestaw do badań wysiłkowych dla Szpitala Kolejowego w Pruszkowie, czyli urządzeń odgrywających bardzo istotną rolę w diagnostyce chorób serca,

- w 2008 roku zakupiono i przekazano do użytkowania Oddziałowi Położniczo ­Ginekologicznemu Szpitala Powiatowego w Pruszkowie dwa aparaty KTG, które  przyczyniały się do wzrostu bezpieczeństwa zarówno płodu jak i kobiety rodzącej.

W 2022 roku Fundacja włączyła się również w organizowanie pomocy dla potrzebujących, dotkniętych wojną w Ukrainie: zorganizowała zbiórkę podstawowych środków opatrunkowych, które były tak bardzo potrzebne walczącym.

Należy podkreślić również, że przez cały okres działania Fundacja realizuje także swój drugi cel statutowy, jakim jest promocja zdrowia. Członkowie Fundacji propagują wiedzę medyczną i zdrowy styl życia w artykułach zamieszczanych w lokalnej prasie, w wystąpieniach w telewizji kablowej oraz podczas prelekcji organizowanych wspólnie z Pruszkowskim Towarzystwem Kulturalno-Naukowym. Fundacja Pomocy Służbie Zdrowia w Pruszkowie nie jest „potentatem finansowym" na miarę innych fundacji prowadzących działalność gospodarczą. Nie ma biura, etatów i wielkich dochodów. Członkowie Fundacji korzystają z własnych samochodów, drukarek, domów i najważniejsze z dobrych serc. Fundacja stara się pomóc szpitalom w realizowaniu podstawowych potrzeb, co jest tak ważne w dobie niedoborów w naszej polskiej ochronie zdrowia . Daje to im radość, satysfakcję z osiąganych efektów i uznania społecznego, a także z zarażania innych swoją pasją.

Zgłaszający: Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski.

 

 

 

W części artystycznej gali odbył się koncert Anny Rusowicz.  

W wydarzeniu udział wzięli: Maciej Lasek Poseł na Sejm RP, Zdzisław Sipiera Poseł na Sejm RP, Dorota Stalińska Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Marek Wieżbicki Starosta Grodziski, Jan Żychliński Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Włodarze, Radni i Sołtysi Miast i Gmin z terenu Powiatu Pruszkowskiego, Radni Powiatu Pruszkowskiego: Stanisław Dymura, Andrzej Kurzela, Mirosława Śliwińska, Zdzisława Zielińska, laureaci odznaczenia „Zasłużony dla Powiatu Pruszkowskiego”, przedstawiciele sektorów: działalność społeczna, ekologia, kultura i sztuka, edukacja, służba zdrowia, NGO i sport, przedstawiciele środowisk lokalnych, dyrektorzy jednostek organizacyjnych, szkół i placówek z terenu powiatu pruszkowskiego oraz mieszkańcy. 

Z życzeniami dalszych sukcesów jeszcze raz gratulujemy wszystkim znamienitym „Zasłużonym dla Powiatu Pruszkowskiego 2023”!

 

Przedstawione powyżej krótkie sylwetki nagrodzonych z całą pewnością nie wyczerpują dokonań, osiągnięć i zasług, którymi mogą się poszczycić - pełne uzasadnienia dołączone do zgłoszeń kandydatów, znajdują się w sekcji "materiały" na dole strony. 

Materiały

Ryszard Zacharski
Ryszard​_Zacharski.pdf 0.44MB
Orkiestra OSP Nadarzyn
Orkiestra​_Ochotniczej​_Straży​_Pożarnej​_w​_Nadarzynie.pdf 0.93MB
Teresa Bogucka
Teresa​_Bogucka.pdf 0.40MB
Hanna Kuran
Hanna​_Kuran.pdf 0.56MB
Tadeusz Rutkowski
Tadeusz​_Rutkowski.pdf 2.17MB
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
Stowarzyszenia​_mali​_bracia​_Ubogich.pdf 0.95MB
Grzegorz Zegadło
Grzegorz​_Zegadło.pdf 0.07MB
Zespół Tańca Ludowego "Pruszkowiacy"
Zespół​_Tańca​_Ludowego​_Pruszkowiacy.pdf 0.93MB
Damian Krzemiński
Damian​_Krzemiński.pdf 0.46MB
Janusz Wiśniewski
Janusz​_Wiśniewski.pdf 0.82MB
Monika Jędrzejewska-Wiergils
Monika​_Jędrzejewska​_-​_Wiergils​_.pdf 2.85MB
Wojciech Rogowski
Wojciech​_Rogowski.pdf 0.59MB
Fundacja Pomocy Służbie Zdrowia
Fundacja​_Pomocy​_Służbie​_Zdrowia.pdf 1.22MB

Zdjęcia (19)

{"register":{"columns":[]}}