W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.

Położenie geograficzne

Powiat Pruszkowski w obecnym kształcie został utworzony 1 stycznia 1999 roku w wyniku reformy samorządu terytorialnego. Składa się z 6 gmin: 2 miejskich – Pruszków i Piastów, 1 miejsko-wiejskiej – Brwinów, 3 wiejskich – Nadarzyn, Michałowice,Raszyn. Jest położony w centralnej części Województwa Mazowieckiego w obszarze metropolitalnym Warszawy. Od północnego-wschodu graniczy z miastem Warszawą, od północy z Powiatem Zachodnim Warszawskim, od zachodu z Powiatem Grodziskim, od południa i południowego-wschodu z Powiatem Piaseczyńskim. Najodleglejszy kraniec Powiatu dzieli od Warszawy 20 km, najbliższe miejsce tylko – 12 km.

Dogodność położenia pod względem komunikacyjnym oraz liczne połączenia kolejowe i drogowe, pozwalające na rosnące przemieszczanie się ludzi i towarów, dodatnio wpływają na tendencje migracyjne. Dużym atutem jest bliskość międzynarodowego portu lotniczego, pasażerskiej kolejowej linii średnicowej oraz bezpośrednie połączenie z centralną magistralą kolejową Berlin-Moskwa. Sieć dróg krajowych jest dobrze rozwinięta i wynosi 729 km, z czego około 167 km, to drogi powiatowe, systematycznie remontowane i modernizowane, również przy pomocy środków unijnych. Oprócz dróg, Powiat ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę komunalną, tj. sieci wodociągowe, kanalizację, oczyszczalnie ścieków, sieci gazowe, elektroenergetyczne i telefoniczne, która stwarza możliwości dalszego rozwoju przemysłu, handlu, przetwórstwa i budownictwa, także na terenach wiejskich.

{"register":{"columns":[]}}