W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Zawiadomienie publiczne o naruszeniu ochrony danych osobowych

zdjęcie przedstawia po lewej stronie fragment laptopa z dłońmi ułożonymi na klawiaturze, po prawej stronie grafiki na beżowym tle z zarysem kartki napis Ogłoszenie

Zawiadomienie publiczne o naruszeniu ochrony danych osobowych

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zgierzu jako administrator danych osobowych informuje, że 13 lutego 2023 r. miał miejsce atak na infrastrukturę sieciową Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej im. bł. o. Rafała Chylińskiego w Zgierzu (95-100 Zgierz, ul. Długa 56) przy użyciu oprogramowania szyfrującego.

W wyniku tego zdarzenia utraciliśmy dostępność do systemów informatycznych oraz danych. Dane osobowe znajdujące się w naszym administrowaniu uległy zaszyfrowaniu w  znaczącej części i trwają prace nad ich przywróceniem.

Wszystkie dane osobowe znajdujące się w dokumentacji papierowej są dostępne. Naruszenie dotyczy danych w systemach teleinformatycznych.

Z przeprowadzonej dotychczas analizy wynika, że doszło do utraty dostępności (nie mamy możliwości wglądu w dane osobowe). Brak jest wskazań, aby doszło do wycieku danych (przejęcia ich przez osoby nieuprawnione) oraz brak jest informacji, aby dane takie zostały wykorzystane w nieuprawiony sposób.

Z uwagi na zakres i skalę tego co się stało, o zdarzeniu poinformowaliśmy Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO), Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT NASK), a także Prokuraturę.

 

Informacji na temat zdarzenia oraz odpowiedzi na pytania udzielamy drogą mailową i telefoniczną poprzez wyznaczone osoby:

 

Panią Renatę Wolską – Dyrektora Ośrodka: tel. 693-001-895 mail:   renata.wolska@mopszgierz.pl

Panią Aleksandrę Karpińską – Inspektora Ochrony Danych: tel. 693-002-231 mail :   iodo@mopszgierz.pl

 

Ponadto w ramach osobnego komunikatu będziemy publikować aktualizacje informacji oraz odpowiedzi na pojawiające się pytania.

 

Dokładamy wszelkich starań, aby przywrócić funkcjonowanie systemów. W prace zaangażowano zespół Ośrodka oraz specjalistyczne podmioty zewnętrzne.


Jakie działania zostały podjęte po wykryciu naruszenia?

 

  • Dokonano zgłoszenia do CSRIT NASK, Prezesa UODO, Prokuratury,
  • Podjęto działania weryfikujące i działania mające na celu przywrócenie sprawności funkcjonowania systemów,
  • Dokonano identyfikacji rodzaju złośliwego oprogramowania,
  • Trwają prace nad analizą dzienników sieciowych,
  • Trwa sprawdzanie infrastruktury komputerowej,
  • Podjęto działania naprawcze w zakresie kopii zapasowych i odzyskania danych – także przy współpracy z wyspecjalizowanym podmiotem zewnętrznym,
  • Nawiązano kontakt z napastnikami i prowadzona jest z nimi korespondencja,
  • Wyznaczono osoby do kontaktu i udzielania informacji,
  • Dokonano wstępnej oceny ryzyka i powiadomienia publicznego o wystąpieniu naruszenia.

Jakie są konsekwencje tego naruszenia?

 

Ośrodek utracił dostęp do części systemów informatycznych oraz baz danych zawierających dane osobowe. Może to skutkować przerwą w możliwości działania i świadczenia usług dla mieszkańców.

 

Jaki wpływ na osoby korzystające z MOPS ma wpływ to zdarzenie?

 

Wystąpią trudności lub brak możliwości realizowania części usług – pomoc społeczna, fundusz alimentacyjny, dodatki mieszkaniowe oraz kadry.

 

Ponieważ brak jest potwierdzenia o wycieku danych lub wykorzystaniu ich przez osoby nieuprawione – cały czas trwają prace mające ostatecznie potwierdzić, że taka sytuacja nie ma miejsca. Zalecamy jednak zachowanie szczególnej ostrożności.

 

Czy moje dane są bezpieczne? Czy moje dane wyciekły?

 

Dotychczasowa analiza nie wskazuje, że doszło do utraty dostępności danych, czyli Ośrodek nie ma dostępu do systemów oraz danych w nich zebranych. Brak jest potwierdzenia, aby dane osobowe zostały wykradzione lub ktoś posługiwał się nimi w nieuprawiony sposób. Ze względu na powagę sytuacji sprawdzenia są kontynuowane, a sytuacja jest monitorowana.

 

Czy można normalnie korzystać z pomocy MOPS?

 

Ośrodek nadal świadczy wsparcie na rzecz mieszkańców, jednak wystąpiły duże ograniczenia w działaniu systemów informatycznych oraz brak dostępu do danych w formie elektronicznej. Pracujemy nad szybkim przywróceniem dostępności.

 

Czy zgłoszono sprawę do organów ścigania?

 

Sprawa została zgłoszona do Prokuratury. Ponadto do Prezesa UODO oraz Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT NASK).

Podjęto też współpracę z zewnętrznym podmiotem specjalistycznym.

 

Co to za atakujący? Kto dokonał ataku i skąd wiadomo, że to atak?

 

Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie ustalić kim są osoby, które dokonały ataku. Trwa ustalanie faktycznego źródła zdarzenia.

Doszło do zaszyfrowania zasobów, a następnie zażądano okupu za ich odszyfrowanie. Prowadzone są rozmowy i podejmowane próby uzyskania informacji. Ustalono ponad wszelką wątpliwość, że atakującym chodzi o uzyskanie pieniędzy.

 

{"register":{"columns":[]}}