W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Pamiętajmy o tych którzy odeszli

Zdjęcie przedstawia po lewej stronie kobietę i mężczyznę w strojach biurowych, rozmawiających ze sobą, po prawej stronie na beżowym tle zarys grafiki z literą i oraz napis Informacja

     W dniu 18 października 2022r po raz kolejny pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej im. bł. o. Rafała Chylińskiego w Zgierzu oraz osoby uczestniczące w pracach społecznie użytecznych porządkowali nagrobki osób zmarłych, w tym o nieustalonej tożsamości których pochówku dokonał MOPS lub Dom Pomocy Społecznej. Większość nagrobków to nagrobki osób nieposiadających bliskich, o które nikt nie dba. Z roku na rok przybywa takich grobów, aktualnie jest już ich prawie 280. Akcja porządkowania grobów na Cmentarzu Komunalnym w Zgierzu przy ulicy Konstantynowskiej 75,  organizowana jest  przez MOPS Zgierz od 2017 roku i stała się już tradycją Ośrodka wpisując się w harmonogram działań  charytatywnych realizowanych przez MOPS w Zgierzu. Pamięć i szacunek należy się wszystkim zmarłym, w związku z tym należy pamiętać również o tych,  o których z różnych przyczyn nikt już nie zadba. Przy współpracy pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zgierzu, który jest zarządcą cmentarza i przekazał niezbędny do sprzątania sprzęt, pracownicy Ośrodka wraz z Dyrektorem MOPS oraz pracownikami w ramach prac społecznie użytecznych oczyścili nagrobki z chwastów, trawy, starych zniszczonych kwiatów, wiązanek i zniczy. Został też uprzątnięty teren wokół grobów.

     Pracownicy MOPS i Dziennego Domu Senior Wigor oraz pracownicy w ramach prac społecznie użytecznych w ramach działań Klubu Integracji Społecznej, dzięki wsparciu sponsorów sprawią, że każdy grób w Dniu Wszystkich Świętych będzie przystrojony i zapłoną na nich znicze. Co roku udaje się pozyskać od darczyńców znicze, gałązki świerkowe, kwiaty, wstążki.

    Odrobina chęci i zaangażowania ludzi dobrej woli, sprawia że w Dniu Święta Zmarłych nie będzie opuszczonych, zaniedbanych i zachwaszczonych grobów. Tylko od ludzi dobrej woli zależy jak będą wyglądały te nagrobki w Święto Zmarłych.

    Wszystkie te działania mogą być zrealizowane dzięki zaangażowaniu i pracy ludzi, którzy bezinteresownie i charytatywnie chcą uczcić pamięć tych, którzy odeszli, a uporządkowany grób, wiązanka kwiatów i płonący na grobie znicz jest symbolem tej pamięci.

    Składam gorące podziękowanie wszystkim, którzy w różny sposób przyczynili się do tego aby w Dniu Wszystkich Świętych każdy zapomniany grób był  uprzątnięty, przystrojony i zapłonął na nim znicz, jako symbol pamięci o tych którzy odeszli .


 Z wyrazami szacunku i uznania

Dyrektor MOPS Zgierz

Renata Wolska

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}