W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

XIX Turniej Wsi Gminy Kaczory

12.08.2014

XIX Turniej Wsi Gminy Kaczory

XIX Turniej Wsi Gminy Kaczory, który odbył się w niedzielę, 27 lipca w Kaczorach, po raz kolejny okazał się emocjonującym widowiskiem dla wszystkich, który zasiedli tego dnia na trybunach miejscowego stadionu. O tytuł najlepszego sołectwa w gminie, puchar Wójt Gminy Kaczory i nagrodę pieniężną w wysokości 2000 zł. walczyło dziesięć reprezentacji: Kaczory, Śmiłowo, Morzewo, Zelgniewo, Dziembowo, Jeziorki, Krzewina, Prawomyśl, Brodna i Równopole. Mimo, że pogoda nie była tym razem najlepszym sprzymierzeńcem zawodników (nadmierne słońce i gorączka) wszystkie drużyny stanęły na wysokości zadania.

Tegoroczna rywalizacja sportowa, którą tradycyjnie poprzedziła krótka prezentacja poszczególnych wsi, odbyła się w sześciu konkurencjach: przeciąganie liny, sztafeta dziecięca, sztafeta pokoleń, super rada, nie uroń kropli, urokliwe miejsca gminy Kaczory.

W pierwszej kolejności komisja sędziowska w składzie: Łucja Sznabel, Jerzy Żyliński, Wojciech Żyliński, Mirosław Panglisz poddała ocenie wysiłek siłaczy. Do przeciągania liny drużyny zaangażowały najbardziej krzepkich zawodników ze swoich drużyn. I choć każda z drużyn walczyła zacięcie mocnych nie było na osiłków z: Równopola (Waldemar Wełnic, Dawid Kozłowski, Daniel Wełnic, Marcin Fonferek, Seweryn Kozłowski, Roman Wełnic). W czołówce najlepszych w tym zadaniu znalazły się również ekipy z: Zegniewa (II) i Śmiłowa (III). Drużyny, które dostały się do drugiej rundy (Dziembowo, Kaczory) otrzymały  po 8 punktów, natomiast reprezentacje, którym nie udało się w pierwszej rundzie (Brodna, Jeziorki, Krzewina, Morzewo, Prawomyśl), dostały po 4 punkty.

W drugiej kolejności do zmagań ruszyły dzieci w wieku od 8 do 15 lat. W ramach rozegranej sztafety  dzieci rywalizowały między sobą  w skokach na gumowej piłce, w biegu w worku i ze skakanką. Najlepiej z tym zadaniem poradzili sobie reprezentanci z: Dziembowa (Robert Haymann, Adrian Janochowski, Sebastian Pazdaj, Krystian Zodrow, Kacper Pazdaj), Równopola (II) i Zelgniewa(III). Dalsze miejsca zajęli przedstawiciele: Śmiłowa, Prawomyślna, Brodnej, Krzewiny, Morzewa, Jeziorek i Kaczor.

Nie uroń kropli –  konkurencja dla pary zawodników, której  zadaniem było napełnienie  w jak najkrótszym czasie półtoralitrowej butelki. Utrudnieniem był oddalony o 10m punkt czerpania wody. Niekwestionowaną zwycięską parą tej konkurencji została para z Jeziorek (Klaudia Kubiak, Karina Klimaszewska). Drugą lokatę wywalczyła para z Dziembowa, trzecią Równopola. Tabelę wyników zamknęły kolejno: Śmiłowo, Prawomyśl, Morzewo, Zelgniewo, Brodna, Krzewina i Kaczory.

Bardzo widowiskową konkurencją okazała się sztafeta pokoleń. Zadaniem pięcioosobowej reprezentacji było pokonanie dystansu na rowerze z umiejscowioną po środku równoważnią, biegu na mega nartach oraz marszu na płytkach. Najlepszy czas w tej konkurencji uzyskało sołectwo Dziembowo (Monika Haymann, Jacek Kamiński, Patryk Łapacz, Kacper Pazdaj, Hanna Maślanka, Wojciech Suchta), tuż za nim uplasował się Prawomyśl i Równopole. Miejsca poza podium zdobyły: Śmiłowo, Brodna, Krzewina, Zelgniewo, Morzewo, Jeziorki, Kaczory.
Super rada to kolejna emocjonująca konkurencja dla sołtysa i dwóch członków rady sołeckiej. Zadaniem zawodników było wykonanie rzutu workiem wypełnionym sianem oraz surowym jajkiem. W tej konkurencji zwyciężyła drużyna z Równopola (Emilia Wełnic, Wojciech Fonferek, Seweryn Kozłowski). Drugie miejsce zajęło Dziembowo, a trzecie Morzewo.

W konkurencji urokliwe miejsca Gminy Kaczory w pejzażu, wszystkie drużyny zostały uhonorowane jednakową ilością punktów, ale  szczególne wyróżnienia otrzymali reprezentanci: Śmiłowa (za pracę malarską), Równopola (za grafikę) i Kaczor (za rysunek kredkami). Wszystkie prace artystyczne wykonane podczas turnieju, których autorami byli: Patrycja Świtała (Brodna), Kamila Seyda (Dziembowo),Karina Klimaszewska (Jeziorki), Daniel Maliński (Kaczory), Michalina Seyda (Krzewina), Weronika Popowska (Morzewo), Liliana Czarnecka (Prawomyśl), Mariusz Janowski Równopole), Jadwiga Oleszczyk (Śmiłowo), Zuzanna Pszczółka (Zelgniewo) są wystawione w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaczorach.

W finale rywalom przysłowiową figę z makiem pokazała ekipa pani Emilii Wełnickiej z Równopola, która najsolidniej przygotowała się do konkurencji i zebrała najwięcej turniejowych punktów (62). Tylko o jeden punkt mniej zebrała w swojej puli załoga z Dziembowa, która uplasowała się na pozycji drugiej (61). Do zwycięskiego trio z sumą punków 49 zakwalifikowała się także drużyna ze Śmiłowa. Miejsca poza podium zajęły kolejno: Zelgniewo (IV), Prawomyśl (V), Brodna (VI), Morzewo (VII), Krzewina (VIII), Jeziorki (IX) i Kaczory (X). W puli nagród dla zwycięzców turnieju i poszczególnych konkurencji znalazły się: puchary, nagrody pieniężne, pamiątkowe dyplomy i okolicznościowa publikacja wydana przez Gminny Ośrodek Kultury w Kaczorach. . Uroczystej dekoracji zawodników dokonali w imieniu wójta gminy Kaczory: przewodniczący Rady Gminy Stefan Kowal, radni – Aleksandra Wienke, Ryszard Grzelak oraz sekretarz gminy Gizela Durecka..

Oprawę muzyczną imprezy przygotowały gminna orkiestra dęta z Kaczor oraz kapela „No To Cyk” ze Złotowa.. Wieczorem do tańca zagrał zespół „Megger Band”.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}