W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Uroczyste obchody Święta Niepodległości

13.11.2013

Uroczyste obchody Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863),  zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych mają miejsce w Warszawie na placu marsz. Józefa Piłsudskiego i przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W gminie Kaczory uroczyste obchody Święta Niepodległości w których uczestniczyły władze samorządowe z wójtem gminy Kaczory i przewodniczącym rady gminy Kaczory na czele rozpoczęły się mszą św. o godz. 11.00 w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pw. Bł. Franciszki Siedliskiej w Kaczorach. Po jej zakończeniu, w samo południe na deskach Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach w uroczystej akademii wystąpili uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej z Śmiłowa.: Marcelina Bethke, Agata Andrzejczak, Martyna Barteczka, Helena Karolczak, Kamil Lach, Łukasz Sioda, Zuzanna Pszczółka, Alicja Maćkowiak, Martyna Maternowska. Apel przygotowały; Paulina Luck, Renata Popowska. Literackim słowem i patriotyczną pieśnią młodzież przypomniała trudną, zakrwawioną ludzką krwią drogę polskiego narodu ku wolności. Program artystyczny wzruszył serca wielu osób i został nagrodzony gromkimi brawami. Radosny nastrój święta odzwierciedlił muzyczny koncert Orkiestry Dętej pod batutą Zdzisława Nawrota.

Po zakończeniu części artystycznej wójt gminy Brunon Wolski, który wziął udział u obchodach, złożył mieszkańcom gminy okolicznościowe życzenia oraz podziękował wszystkim osobą, które przyczyniły się do przygotowania święta. – Uroczysta akademia, w której mieliśmy okazję dziś uczestniczyć to była wzruszająca lekcja historii i patriotyzmu – podkreślił.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}