W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Święto naszych drogich Pań

16.03.2015

Święto naszych drogich Pań

Dzień Kobiet jest międzynarodowym świętem obchodzonym obecnie w dwudziestu dziewięciu krajach świata, w tym również w Polsce. Zostało ustanowione w 1910 r. na część sufrażystek, które rok wcześniej zginęły w pożarze jednej z amerykańskich fabryk, walcząc o równouprawnienie kobiet i równe traktowanie w pracy. Z założenia Dzień Kobiet miał służyć utrwalaniu idei równości. Po dziś dzień święto to związane jest z ulicznymi paradami, manifestacjami, podczas których kobiety wygłaszają swoje postulaty polityczne. Święto to ma także charakter radosny. Panie są w tym dniu traktowane w sposób wyjątkowy – uczestniczą w spotkaniach okolicznościowych z okazji swojego święta, przyjmują życzenia, kwiaty i drobne upominki, które są wyrazem szacunku, miłości, przyjaźni, a także formą podziękowania za pełnione na co dzień role w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym.

W gminie Kaczory zwyczaj organizacji uroczystości z okazji Dnia Kobiet zakorzenił się tak samo mocno jak tradycja spotkań opłatkowych w okresie bożonarodzeniowym. W tym roku spotkania dla pań przy słodkim ciastku i kawie odbyły się we wszystkich miejscowościach gminy. Ich zwieńczeniem była biesiada zorganizowana w Gminnym Ośrodku Kultury, na której zebrały się panie reprezentujące wszystkie trzynaście miejscowości.

Pierwszą uroczystość z okazji Dnia Kobiet 6 marca zorganizowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dziembówku. W wiejskiej sali zgromadziły się prawie wszystkie panie ze wsi. Spotkanie upłynęło w bardzo sympatycznej i uroczystej atmosferze. Oprócz pełnych słodkości stołów organizatorki przygotowały dla pań loterię upominkową. Uczestniczki biesiady miały także okazję wysłuchać wykładu profilaktycznego przygotowanego przez przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi „Europa Dona” z Piły. W trakcie uroczystości paniom towarzystwa dotrzymywali panowie: sołtys Jan Robakowski oraz radni: Stefan Kowal, Ryszard Grzelak i Henryk Kalka. Panie otrzymały od męskiego grona wino, szampana, kwiaty oraz kartki z życzeniami.

W przededniu 8 marca spotkania okolicznościowe dla pań odbyły się w Jeziorkach, Kaczorach, Prawomyślu, Brodnej, Zelgniewie i Dziembowie.

W Jeziorkach organizacją uroczystości zajęła się męska część rady sołeckiej. Spotkanie otworzył sołtys Jan Michaelis, który złożył paniom w imieniu męskiej części sołectwa, wójta Brunona Wolskiego i Henryka Stokłosy najserdeczniejsze życzenia. Następnie odbyła się biesiada, podczas której panie zajadały się pysznym ciastem, popijając słodkości kawą i lampką wina. Zakłady Mięsne Henryka Stokłosy ufundowały na tę wyjątkową okoliczność patery z wędlinami, którymi panie mogły częstować się przez cały czas trwania biesiady. O godz. 19.00 rozpoczęła się zabawa taneczna, do której przyłączyli się panowie z sołectwa. Zamiast tradycyjnych kwiatków panie otrzymały torebki z przyprawami, ufundowane przez właściciela firmy Biotech z Wysokiej.

W Dziembowie w uroczystej kolacji z deserem wzięły udział członkinie KGW oraz wielu zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. dyrektor Szkoły Podstawowej w Dziembowie Elżbieta Kozak, sołtys wsi Jan Kieruj wraz z radą sołecką, prezes LZS „Noteć” Dziembowo Tomasz Łapacz, prezes miejscowej jednostki OSP Zygmunt Dorszewski i przewodniczący Rady Gminy Kaczory Stefan Kowal. Na tę wyjątkową okoliczność sołtys i prezes LZS ufundowali szampany. Były tez inne upominki dla pań – tulipany od sołtysa, kartki z życzeniami od wójta gminy Brunona Wolskiego i przewodniczącego Rady Gminy Kaczory oraz darmowe karnety na manicure zasponsorowane przez kosmetyczkę Magdalenę Nawrot. Tradycyjnie przy lampce szampana wzniesiono na cześć pań toast i odśpiewano gromkie „sto lat”. Serdeczne życzenia złożyli damom kolejno wszyscy zaproszeni goście.

W Pawomyślu, Brodnej i dzień później w Krzewinie spotkania okolicznościowe dla pań zorganizowali sołtysi i rady sołeckie. Niezwykle przyjazna atmosfera tych spotkań oraz pełne pysznego jadła stoły sprzyjały kilkugodzinnym pogawędkom na różne tematy. W Prawomyślu pogawędki przerwała niespodziewana wizyta panów z sołectwa. Przybyła delegacja wręczyła wszystkim uczestniczkom spotkania kwiaty i słodkie czekoladki. W Brodnej i Krzewinie także były prezenty – panie sołtys Zofia Kościelska i Karolina Wajer otrzymały wiązanki kwiatów od przewodniczącego Rady Gminy Kaczory Stefana Kowala, a pozostałe panie kartki z życzeniami.

W Zelgniewie na panie oprócz słodkiego poczęstunku i tradycyjnych życzeń czekały piękne tulipany oraz specjalne podziękowania za pracę na rzecz wsi, które otrzymały: Anna Cysarz, Barbara Stawska, Urszula Rycyk, Marzenna Malińska i Kamila Nowak. W przygotowanie całej uroczystości zaangażowali się jak zwykle: sołtys, rada sołecka, miejscowi strażacy, sportowcy i koło gospodyń wiejskich.

W Kaczorach spotkanie zorganizowane przez sołtysa, radę sołecką, GOK i KGW uświetniły występy artystyczne. Na scenie zaprezentował się zespół wokalny „Sonata”, a po nim młodzi wokaliści: Jakub Herfort – zdobywca Grand Prix w zeszłorocznej Lustracji Przyszłych Gwiazd Estrady oraz Zosia Boruta i Marta Piosik – laureatki Gminnego Festiwalu Piosenki. W przerwie między występami humorem i dowcipem bawił panie Andrzej Rybiński – członek miejscowej rady sołeckiej. Sołtys Henryk Witt, który przewodniczył spotkaniu, życzył paniom zdrowia, spełnienia marzeń, radości życiowej i zadowolenia z siebie. Życzenia okolicznościowe złożyli paniom także radni: Henryk Kalka i Stefan Kowal. Tradycyjnie były kartki z życzeniami oraz kwiaty, które przewodniczący Rady Gminy Kaczory wręczył seniorce Władysławie Linde.

W niedzielę 8 marca swoje święto uroczyście obchodziły panie z Rzadkowa, Śmiłowa, Morzewa i Równopola. W tych miejscowościach inicjatorami słodkich biesiad dla pań były rady sołeckie, koła gospodyń wiejskich i sołtysi poszczególnych wsi. Tu również nie brakło atrakcji. W Rzadkowie panie delektując się aromatyczną kawą i słodkimi wypiekami zapoznały się z etiologią, objawami oraz z zasadami dbania o własne zdrowie. Prezentację multimedialną z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych przedstawiły podczas spotkania studentki PWSZ w Pile. Panie miały także możliwość skorzystania z badania pomiaru cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego, w których licznie i chętnie uczestniczyły. Atmosfera spotkania była bardzo przyjazna i radosna.

Na spotkaniu w Morzewie gościnnie wystąpiła grupa artystyczna z Domu Seniora z Piły. Później także uczennice miejscowej szkoły: Zosia Boruta i Marysia Kulaszewska. Sołtys Zenon Kin oraz przewodniczący miejscowego samorządu Stefan Kowal złożyli paniom serdeczne życzenia.

Sołtys Równopola Emilia Wełnic zaprosiła mieszkanki swojego sołectwa na wycieczkę do Pawilonu Trofeów Myśliwskich w Śmiłowie. Później tradycyjnie odbyła się biesiada, przygotowana przez KGW, podczas której panie otrzymały kartki z życzeniami od pani sołtys i rady sołeckiej.

Panie ze Śmiłowa zostały zaproszone na degustację domowych wypieków i wiosennych kanapek. Miłą niespodzianką był także okolicznościowy program artystyczny z pokazem tańca towarzyskiego, przygotowany przez dzieci z miejscowej szkoły podstawowej i ubiegłorocznego laureata nagrody Grad Prix Lustracji Przyszłych Gwiazd Estrady. Życzenia okolicznościowe złożyli paniom radni gminy: Henryk Kalka, Dariusz Krupa i Radosław Górka. Panie zostały obdarowane kwiatami i kartkami z życzeniami od przedstawicieli lokalnego samorządu.

Prawdziwą wisienką na torcie było spotkanie okolicznościowe zorganizowane 9 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaczorach. Wójt Gminy Brunon Wolski zaprosił panie z całej gminy na spotkanie z trzema uzdolnionymi artystkami o różnorodnym dorobku artystycznym: Barbarą Wrzesińską, Lidią Stanisławską i Emilią Krakowską. Artystki wystąpiły jako babski kabaret „Old Spice Girls”.

Spektakl kabaretowy, który przygotowały oparty był na tekstach: Marii Czubaszek, Mariana Hemara, Zbigniewa Korpolewskiego oraz klasyków z Julianem Tuwimem na czele. Przez ponad sto minut artystki bawiły licznie zgromadzoną publiczność inteligentnym dowcipem, zabawnymi monologami i piosenkami.

Po bardzo udanym występie nagrodzonym gromkimi brawami, odbyło się bezpośrednie spotkanie z publicznością. Każda z obecnych pań mogła zakupić książkę pt. „Jak nie zrobić kariery czyli potyczki z show-biznesem” autorstwa Lidii Stanisławskiej, na której swoje autografy bardzo chętnie złożyły wszystkie artystki kabaretu.

Podczas spotkania przewodniczący miejscowego samorządu Stefan Kowal w imieniu własnym i wójta gminy Kaczory Brunona Wolskiego złożył wszystkim damom okolicznościowe życzenia. Życzył paniom dużo zdrowia, pomyślności, uśmiechu oraz spełnienia wszelkich marzeń, związanych z życiem rodzinnym i zawodowym. Wspólnie z radnymi Henrykiem Kalką i Ryszardem Grzelakiem wręczył gwiazdom wiązanki kwiatów.

Poniedziałkowe spotkanie, wspaniale przygotowane przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Kaczorach, upłynęło w sympatycznej, życzliwej atmosferze, przy pysznej kawie i słodkich wypiekach.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}