W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

Wsparcie psychologiczne dla mieszkańców Powiatu Chodzieskiego

plakat informacyjny

 

Lockdown, reżim sanitarny, kwarantanna, izolacja społeczna, kryzys
gospodarczy- to słowa które od ponad roku pojawiają się w codziennych rozmowach ludzi
na całym świecie. Wszyscy jesteśmy uczestnikami  sytuacji wyjątkowo trudnej, trwającej bardzo długo. To powoduje, że wielu ludzi zmaga się z kryzysem życiowym- stanem dezorganizacji, w którym doświadcza zablokowania możliwości działania i realizowania celów, planów, marzeń. Towarzyszą temu oczywiści negatywne emocje; lęku, gniewu, bezradności, braku poczucia bezpieczeństwa. Nawet jeśli sytuacja pandemiczna nie dotyka nas osobiście; nie straciliśmy bliskich osób, pracy, nie borykamy się z problemami zdrowotnymi, płynące zewsząd negatywne informacje zaburzają nasze funkcjonowanie oraz w znacznym stopniu obniżają komfort życia.
Ludzie w różny sposób reagują na sytuacje kryzysowe, wiele osób jest w stanie poradzić sobie z nimi, szczególnie jeśli mają wokół siebie ludzi bliskich, wspierających. Dla niektórych kryzys może być wyzwaniem, dawać siłę do przezwyciężania trudności, motywację do działania. Na niektórych jednak kryzys działa blokująco , załamują się lub przez długi czas ponoszą emocjonalne koszty mierzenia się z problemami. Zależy to głównie od rangi problemu, konstrukcji psychicznej danej osoby oraz sieci wsparcia jaka ją otacza.
Jako psycholog wyraźnie dostrzegam pogorszenie stanu psychicznego zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, najczęściej zgłaszane problemy to stres związany z pogorszeniem sytuacji bytowej rodziny, długotrwałej izolacji, ograniczeniem możliwości spotykania się z bliskimi, lęk o zdrowie swoje i rodziny, poczucie bezradności, brak możliwości planowania przyszłości.
Bardzo ważne jest, by nie bagatelizować pogarszającego się stanu emocjonalnego. Gdy czujemy, że sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem, nie zwlekajmy, szukajmy wsparcia i pomocy wśród bliskich, przyjaciół, specjalistów. Przedłużający się stres oraz obniżony nastrój może doprowadzić do poważnych zaburzeń zarówno somatycznych jak i psychicznych.
Między innymi temu właśnie służą powstające Centra Zdrowia Psychicznego. Celem naszej działalności jest darcie do jak największej ilości osób zmagających się z problemami natury psychicznej. Działania mają charakter kompleksowy i interdyscyplinarny; pacjenci zostają objęci pomocą psychologa, psychiatry, pracownika socjalnego, doradcy zawodowego. Oprócz działań terapeutycznych prowadzone są działania społeczne, psychoedukacyjne, umożliwiające konfrontowanie postępów terapii w grupie.

- mówi psycholog Michalina Kozanecka – Kmieciak