W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną.
Powrót

To był 7. Chodzieski Piknik Naukowy

Uczestnicy 7. Chodzieskiego Pikniku Naukowego

W niedzielę, 11 września 2022 r. na terenach MOSiR w Chodzieży odbyła się siódma edycja Chodzieskiego Pikniku Naukowego. Główni organizatorzy wydarzenia to Gmina Miejska w Chodzieży, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Chodzieży oraz Nadleśnictwo Podanin.

W tym roku hasłem przewodnim była Ziemia i wokół tego tematu każdy z wystawców przygotowywał swoje stoisko.

- Mogliśmy poznać historię Ziemi i naszego gatunku odtworzoną na stoisku archeologów. Badaliśmy fizykę i chemię naszej planety oraz bogactwo jej flory i fauny. Poznaliśmy Ziemię jako kolebkę naszej cywilizacji, jako Ojczyznę, której suwerenności musimy bronić – stąd do udziału w pikniku zaprosiliśmy wojsko. Za najważniejszy aspekt tegorocznego tematu uznaliśmy kwestie związane z edukacją ekologiczną i ochroną różnych komponentów środowiska: wody, powietrza, przyrody, w wymiarze gospodarki odpadami. W punkcie Chodzieskiego Eko Ludka – miejskiej edukacji ekologicznej przez cały dzień trwały warsztaty i wykłady z ochrony przyrody – informują organizatorzy.

Wśród gości biorących udział w wydarzeniu znaleźli się pracownicy uczelni – Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Politechniki Poznańskiej, a także członkowie kół naukowych PUT Chemistry i PUT Eco z Politechniki oraz przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Dodatkowo patronat naukowy nad wydarzeniem objął Uniwersytet Mikołaja Kopernika z Torunia i Instytut Nadnotecki Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

 

Jak zwykle na uczestników czekało mnóstwo pouczającej zabawy, atrakcji specjalnych i cennych nagród.

 

Przez cały czas trwania imprezy można było odwiedzić Kino Sferyczne, co kilkadziesiąt minut odbywały się seanse, podczas których wyświetlane były filmy przyrodnicze. Duże zainteresowanie odwiedzających wzbudziło Tipi, z możliwością wejścia do środka, poznania domostwa i wysłuchania ciekawych opowieści.

Podczas pikniku działał punkt wymiany roślin „Podaruj roślinom drugi dom”, w którym można było zostawić rośliny, by ktoś inny mógł ją adoptować.

Ideą Pikniku Naukowego jest zdobywanie wiedzy, a przy tym wygrywanie nagród, tym razem aż kilkanaście smartwatchy trafiło w ręce szczęśliwców. W losowaniu nagród brały udział kupony zapełnione pieczątkami, które otrzymywało się na poszczególnych stoiskach za wykonanie zadań, bądź udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytanie. Wspaniała frekwencja na Pikniku, po raz kolejny, pokazała, że można się dobrze bawić, mając świadomość, że największym skarbem jest zdobyta wiedza.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}